Opis treści
Mogłoby się wydawać, że życie jest czymś tak naturalnym, że nie trzeba go definiować. W praktyce co chwilę spieramy się o określenie, kiedy się ono zaczyna, a kiedy kończy, co to znaczy, że jest wartością. Medycyna z jednej strony pomaga nam opanować mechanizmy, dzięki którym żyjemy. Z drugiej zaś stawia nas przed coraz bardziej skomplikowanymi dylematami etycznymi.
W kwietniowym numerze miesięcznika „Znak” zastanawiamy się, czy zmienia się nasze rozumienie życia. Czy zmysł etyczny człowieka rozwija się wraz z powstawaniem coraz trudniejszych dylematów dotyczących istnienia? Czy kategorie takie jak „dar” wciąż oddają znaczenie, jakie przypisujemy życiu? Czy mamy nad życiem większą niż kiedyś kontrolę?
W Debatach podejmujemy temat Armii Krajowej, publikując m.in. rozmowę z Władysławem Bartoszewskim o polskim podziemiu oraz z Aliną Skibińską i Dariuszem Libionką o ciemnej karcie konspiracji i partyzantki.
Ponadto wracamy do dyskusji o kapłaństwie kobiet głosami Justyny Siemienowicz i s. Elizabeth A. Johnson. A w LKZ zajmujemy się sztuką zaangażowaną.