Opis treści
Michał Kuryłowicz - dr nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, pracownik Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy naukowej skupia się na ewolucji stosunków międzynarodowych na obszarze Azji Centralnej oraz na zjawisku postkolonializmu na terytorium byłego ZSRS.
"Przemyślana konstrukcja sprawia, że praca stanowi interesujące podejście do analizy złożonej materii z zakresu stosunków międzynarodowych . Struktura jest przejrzysta i logiczna, zaś teza książki wskazuje na złożoność uwarunkowań identyfikacji Uzbekistanu na arenie międzynarodowej w skomplikowanym układzie sił, jaki kształtuje się w okresie ostatnich dwóch dekad. [...] Autor dobrze rozpoznał uwarunkowania procesu decyzyjnego w uzbeckiej polityce wobec Rosji, podkreślając przede wszystkim rolę czynnika osobowościowego przywódcy pańśtwa. Autor sięga także do metod historyczno-opisowych i porównawczych, co pozwala mu ująć politykę zagraniczną Uzbekistanu szeroko i dynamicznie." - Z recenzji dr hab. prof. UW Stanisława Bielenia.
"Recenzowane opracowanie stanowi samodzielny wkład Autora do badań nad Azją Centralną zwłaszcza w obszarze relacji tego regionu z Federacją Rosyjską. Autor wykazuje się bardzo opnowaniem warsztatu naukowego, sumiennością oraz rzetelnością badawczą. [...] Autor sprawnie odczytuje ogólnądynamikę relacji uzbecko-rosyjskich, co z kolei pozwala mu na podkreślenie ograniczonego (zwłaszcza wobec zgłaszanych prze Uzbekistan ambicji regionalnych) efektu wysiłków czynionych przez Taszkent w celu uniezależnienia się od Moskwy i zdobycia dominującej pozycji w Azjii Centralnej." - Z recenzji prof. dr hab. Mieczysława Smolenia.