Opis treści
Komentarz stanowi kompleksowe i aktualne opracowanie materii prawa restrukturyzacyjnego.
Autorzy – praktycy z kilkunastoletnim doświadczeniem zdobytym w prowadzonych postępowaniach restrukturyzacyjnych w charakterze nadzorcy, zarządcy, tymczasowego nadzorcy sądowego, pełnomocnika wierzyciela, członka rady wierzycieli – przybliżają poszczególne przepisy ustawy, uwzględniając aktualne orzeczenia sądów powszechnych w tej materii oraz szerokie spektrum poglądów doktryny.
W drugim wydaniu przedstawiono najnowsze zmiany Prawa restrukturyzacyjnego, wprowadzone od 1.12.2021 r., w tym w zakresie znowelizowanego postępowania o zatwierdzenie układu. Podstawowym celem tych zmian jest wprowadzenie do komentowanej ustawy rozwiązań wypracowanych na gruncie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Obecnie z postępowania o zatwierdzenie układu można skorzystać raz na dziesięć lat, a obwieszczenie o otwarciu tej procedury jest dokonywane przez nadzorcę układu. Zmienione przepisy wprowadzają do postępowania o zatwierdzenie układu rozwiązanie znane dotychczas z innych procedur restrukturyzacyjnych oraz postępowania upadłościowego, jakim jest możliwość uchylenia zajęć egzekucyjnych i zabezpieczających dokonanych przed dniem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu, co może skutkować np. obowiązkiem uchylenia zajęcia rachunku bankowego dokonanego przez komornika.
Od 1.12.2021 r. funkcjonuje także zinformatyzowany, jawny, bezpłatny i powszechnie dostępny Krajowy Rejestr Zadłużonych, a w związku z tym każdy doradca restrukturyzacyjny pełniący funkcję nadzorcy oraz zarządcy ma obowiązek założenia konta w KRZ i komunikowania się z sądem za pośrednictwem tego systemu w toku prowadzonego postępowania. Omówiono również najważniejsze doświadczenia wynikające ze stosowania regulacji postępowań restrukturyzacyjnych w czasie pandemii.
Czytelnicy odnajdą w opracowaniu użyteczne informacje dotyczące m.in.:
– zaskarżania postanowień,
– wynagrodzeń zarządcy i nadzorcy,
– relacji zarządca–dłużnik w postępowaniu sanacyjnym,
– przejęcia zarządu przez podmiot wskazany przez instytucję finansową,
– funkcjonowania rady wierzycieli.
W książce zawarto ponadto komentarz do ustawy z 16.07.2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.
Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla doradców restrukturyzacyjnych, profesjonalnych pełnomocników, sędziów sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, przedstawicieli departamentów restrukturyzacji banków i innych instytucji finansowych oraz dłużników i wierzycieli w prowadzonych postępowaniach restrukturyzacyjnych.