Opis treści
Telefon dzwoni tuż po drugiej. Młody śmiertelnie chory mężczyzna podnosi słuchawkę, a głos po drugiej stronie mówi: „Mamy dla pana wątrobę”. To na tę rozmowę czekał tak długo i jednocześnie tak bardzo się jej bał. Teraz musi zdecydować, co dalej. Mężczyzna bierze torbę i jedzie do szpitala.
Przeszczepione życie to książka o definiowaniu własnej tożsamości i wzajemnych relacjach ciała i ducha. O niekończących się dniach, które bohater spędza w szpitalu, i zwierzeniach ludzi, których tam spotyka. Szpitalne łóżko staje się dla niego białym statkiem kosmicznym, którym przemierza wszechświat wspomnień i snów. Wciąż szuka odpowiedzi na pytania: Kogo kochałem? Dla kogo mam żyć? Kto umarł, żebym ja mógł żyć, być może jako ktoś inny niż dotychczas?
Wzruszająca i porywająca opowieść Davida Wagnera opiera się na rzeczywistych przeżyciach autora. To zapis egzystencjalnej podróży w głąb siebie. Bez zbędnego sentymentalizmu autor zmusza do refleksji nad tym, co znaczą odpowiedzialność, szczęście, miłość i śmierć.
W roku 2013 Przeszczepione życie zostało uhonorowane Nagrodą Lipskich Targów Książki, a w 2014 uznane za najlepszą współczesną powieść obcojęzyczną w Chinach.
Po lekturze tej książki o wielu aspektach życia myśli się inaczej.
„Die Welt”
Jeszcze nie słyszałem, by ktoś w ten sposób mówił o chorobie: lekko, precyzyjnie, z dystansem, a przy tym – i to jest zagadka – z melancholią. David Wagner dysponuje rodzajem humoru, który jest dostępny tylko komuś, kto był przygotowany na śmierć.
Eugen Ruge
David Wagner, ur. w 1971 roku w Andernach w Niemczech, studiował literaturoznawstwo i historię sztuki w Bonn, Paryżu oraz Berlinie, gdzie obecnie mieszka. Zadebiutował w roku 2000 powieścią Meine nachtblaue Hose. Dotychczas opublikował sześć powieści oraz tomiki poezji i prozy, opowiadania, felietony, a także zbiory esejów. Należy do grona najwybitniejszych pisarzy niemieckich średniego pokolenia.