Opis treści
Do jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej zalicza się m.in. stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Szacuje się, że ponad milion Polaków jest społecznie zaangażowanych w działanie jednostek non profit, a dla ponad 120 tys. osób jest to stałe miejsce zatrudnienia.
O skali zjawiska świadczy też fakt, że w Polsce jest zarejestrowanych 11 tys. fundacji i 72 tys. stowarzyszeń skupiających się głównie na działaniach związanych z ochroną zdrowia i rehabilitacją, pomocą społeczną i charytatywną, działalnością edukacyjną i oświatową, ochroną zabytków, szeroko rozumianą działalnością kulturalną, sportem, turystyką i rekreacją.
Wszystkie wymienione jednostki są zobowiązane do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości. Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej są traktowane jako jednostki mikro, których definicję zawiera art. 3 ust. 1a ustawy. Jednostki te sporządzają uproszczone sprawozdanie finansowe według wzoru podanego w nowym załączniku nr 4 do ustawy.
Podręcznik, który adresujemy zarówno do studentów, jak i praktyków, przybliża Czytelnikom zasady organizacji rachunkowości, ewidencji księgowej oraz sprawozdawczości finansowej we wszystkich rodzajach jednostek nieprowadzących działalności
gospodarczej. Wykład, wzbogacony licznymi przykładami i schematami księgowań korespondującymi z omawianymi zagadnieniami, kończy indeks typowych księgowań dostosowany do zaproponowanego zakładowego planu kont.