Opis treści
Autorzy przedstawili nowatorską koncepcję pomiaru i oceny zrównoważonego rozwoju lokalnego. Do najważniejszych walorów monografii należą:
• przegląd definicji, koncepcji, teorii i mierników rozwoju społeczno-ekonomicznego i rozwoju lokalnego;
• przegląd badań empirycznych rozwoju zrównoważonego na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym;
• krytyka rozwoju zrównoważonego;
• zidentyfikowanie sukcesów i porażek Unii Europejskiej w realizacji celów polityki rozwoju zrównoważonego;
• zaprezentowanie autorskiej koncepcji pomiaru i oceny rozwoju zrównoważonego;
• pomiar i ocena rozwoju ekonomicznego, społecznego i ekologicznego powiatów województwa mazowieckiego przy wykorzystaniu autorskich wskaźników syntetycznych;
• pomiar i ocena stopnia zrównoważenia rozwoju powiatów województwa mazowieckiego;
• analiza procesu konwergencji i dywergencji powiatów województwa mazowieckiego ze względu na poziom rozwoju zrównoważonego;
• określenie szans i zagrożeń dla powiatów województwa mazowieckiego w zależności od scenariuszy przyszłego makrootoczenia;
• przedstawienie rekomendacji instrumentów i działań na przyszłość dla powiatowych jednostek samorządu terytorialnego w celu poprawy poziomu rozwoju zrównoważonego powiatów województwa mazowieckiego.
Publikacja może stanowić inspirujący materiał dla szerokiego grona Czytelników, a jej odbiorcami mogą być m.in. jednostki administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorstwa, ośrodki naukowe, studenci i społeczności lokalne.
„Monografia naukowa ma duże walory teoretyczne, informacyjne, badawcze i praktyczne - zwłaszcza dla decydentów na poziomie władz samorządowych i centralnych. Jestem przekonany, że będzie ona także bardzo przydatną pozycją dydaktyczną w nauczaniu na poziomie szkół wyższych i średnich. Opracowanie jest napisane zrozumiałym językiem, w sposób komunikatywny i przystępny dla Czytelnika".
Prof. dr hab. Bogdan Klepacki, UR w Krakowie, fragment recenzji
„W monografii zaprezentowano praktyczne wykorzystanie autorskiej koncepcji pomiaru i oceny zrównoważonego rozwoju lokalnego na przykładzie powiatów województwa mazowieckiego. Opracowana przez Autorów metoda pomiaru i oceny zrównoważonego rozwoju lokalnego ma bardzo dużą wartość nie tylko naukową, ale też utylitarną. Może być zastosowana w badaniach rozwoju zrównoważonego na różnych szczeblach podziału terytorialnego, ale też wykorzystana przez administrację publiczną do projektowania i implementacji polityki rozwoju zrównoważonego".
Dr hab. inż. Dariusz Kusz, prof. PRz, fragment recenzji