Opis treści
Współcześnie na rynku pracy na tradycyjne czynniki, kształtujące popyt na pracę i jej podaż oddziałują procesy globalizacji i integracji. Procesy te wpływają na gospodarkę, jej charakter oraz czynniki wzrostu, modyfikują model zatrudnienia i pracy. Czynią to w różnym zakresie i w różnym stopniu, w zależności m.in. od stopnia rozwoju społeczno-gospodarczego danego kraju, jego struktury produkcyjnej i możliwości adaptacyjnej. Także polski rynek pracy podlega tym oddziaływaniom zarówno w odniesieniu do popytu jak i podaży.
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało wzrost eksportu i napływ środków z funduszy unijnych, co doprowadziło do szybkiego wzrostu gospodarczego. Zjawiska te spowodowały, że przedsiębiorstwa zaczęły odważniej przeznaczać środki na inwestycje, które napędzały popyt wewnętrzny oraz spowodowały wzrost popytu na pracę. Efektem tego był jest wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce.
Niniejsza książka jest prezentacją badań przedstawicieli z ośrodków naukowych
z całej Polski. Autorzy w swoich opracowaniach podjęli się analizy teoretycznej i empirycznej, poruszając istotne kwestie związane z rynkiem pracy w Polsce. Należą do nich:
* rynek pracy w województwach polskich
* stopa bezrobocia w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej
* kształcenie kapitału ludzkiego a potrzeby rynku pracy
* migracje zagraniczne
* aktywność zawodowa osób starszych i niepełnosprawnych