„Głowa Kassandry” to powieść, która od lat zdobywa uznanie krytyków i odbiorców. Została wyróżniona nagrodą im. Zajdla, czyli jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń w dziedzinie literatury science fiction. Dostała również wyróżnienie od Gazety Wyborczej i stała się podstawą scenariusza filmowego. Wciąż sięgają po nią również nowi czytelnicy, a teraz także słuchacze i zgodnie twierdzą, ze to już klasyka gatunku. Polecamy nagranie na podstawie tekstu marka Baranieckiego –...
Brzezina. Lata dwudzieste XX wieku. Ciężko chory na gruźlicę Stanisław przyjeżdża do leśniczówki swojego brata, by tam spędzić swoje ostatnie dni. Nudzą go jednak zwyczaje i atmosfera panująca w jego domu. Bolesław, wdowiec mieszkający z córką Olą – u którego pracują gosposia Katarzyna i posługaczka Malina – nie potrafi przyzwyczaić się do sposobu życia chorego brata. Sytuacja zaostrza się, gdy obaj zaczynają starać się o względy Maliny. Matka Joanna od Aniołów. I poł. XVII ...
Kronika polska (także Kronika Galla Anonima, Kronika Anonima tzw. Galla), pełen tytuł Kronika i czyny książąt czyli władców polskich (łac. Cronica et gesta ducum sive principum Polonorum) – pierwsza polska kronika, nieukończona. Spisana po łacinie, prawdopodobnie w latach 1113–1116, przez anonimowego autora zwanego Gallem Anonimem. Najstarszy rękopis pochodzi z XIV w. i znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Powieść o początkach kraju Polan Szum kniei wokół jeziora - IX wiek. Piękna staropolszczyzna Kraszewskiego wpływa na wyobraźnię i odbiera się wszystkimi zmysłami piękną krainę, którą włada zły Popiel wspólnie z żoną Brunhildą, Niemką pochodzącą z rodu grafów saskich. Oboje dążą do całkowitego podporządkowania sobie kmieci, knując intrygi, mordując lud, panosząc się i bezprawnie niszcząc tę piękną, bogatą krainę. Kmiecie postanawiają obalić jego rządy, więc Wisz i Doman udają...
„Sposób na Alcybiadesa” to najpopularniejsza powieść Edmunda Niziurskiego, zaliczona do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. Jej akcja rozgrywa się w szkole, a bohaterami są koledzy ze szkolnej ławki: Zasępa, Ciamciara, Słabiszewski i Pędzelkiewicz. Tytułowy „Alcybiades” to potulny nauczyciel historii. Czym jest „sposób na Alcybiadesa”? To musicie już sprawdzić sami.
Pokazuje losy i wartości, jakimi kierują się trzej młodzi mężczyźni, którzy w tak prężnie i bezwzględnie rozwijającym się mieście, jakim jest XIX-wieczna kapitalistyczna Łódź, decydują się sami "zarobić pieniądze". Są szkolnymi kolegami: jeden jest Polakiem (Karol Borowiecki), drugi Niemcem (Maks Baum), trzeci Żydem (Moryc Welt). Ideą Borowieckiego jest zbudowanie fabryki włókienniczej, której produkty, tkaniny, będą wysokiej, podobnej do niemieckiej, jakości. Część pieniądzy...
Jedna z najbardziej znanych i lubianych , szczególnie przez młodzież, powieści Rodziewiczówny. Bohaterowie "Lata..": Rosomak, Żuraw i Pantera, to typowi "ludzie natury", gardzący lękiem i kłamstwem, otwarci i bezpośredni. Miłosnicy i badacze przyrody, wierzący w jej edukacyjny wpływ na ludzi. Dzięki tej powieści autorka zyskała miano "polskiego Kiplinga". Książka ta spełnia jeszcze jedną istotną rolę: opiewa piękno i bogactwo polskiej ziemi: lasów, pól, zwierząt, ptaków i wsz...
Arcydzieło sztuki poetyckiej z VIII lub VII wieku p.n.e., przypisywane Homerowi.
Niewidomy śpiewający grajek opowiedział historie, którymi zachwyca się się od setek lat, weszły one do kanonu literatury i kultury światowej. Posłuchaj, to trzeba znać. Akcja "Iliady" dzieje się podczas wojny trojańskiej i podporządkowana została ściśle przewodniemu motywowi, którym jest gniew Achillesa.
Powieść Marii Rodziewiczówny „Florian z Wielkiej Hłuszy” dotyczy czasów I wojny światowej, a jej akcja dzieje się na Kresach Wschodnich. Tytułowy Florian to historyczny dzwon, który mieszkańcy miasteczka ukrywają najpierw przed nadchodzącymi Niemcami, potem – przed Armią Czerwoną. Na tle wielkiej historii rozgrywają się jednak wątki obyczajowe – na przykład historia miłosna dziedzica-legionisty do ubogiej Bronki.
„Całe ryzyko” to słuchowisko, komedia sensacyjno-kryminalna. Rzecz dzieje się we Francji, gdzie toczy się pewne śledztwo… Nagłe i niespodziewane zwroty akcji, doskonała interpretacja aktorska (Jerzy Kryszak, Marian Kociniak, Anna Romantowska i inni) oraz świetne dialogi sprawiają, że „Całego ryzyka” słucha się z przyjemnością. Pierwotnie słuchowisko to ukazało się w radiowym cyklu „60 minut na godzinę”.
Nowy przekład jednego z najważniejszych dzieł światowej literatury - klasyczna powieść Cervantesa w nowej odsłonie i niedoścignionej interpretacji Andrzeja Szczepkowskiego. Bohater, ubogi szlachcic Alonzo Quijano z Manczy, bez reszty pochłonięty lekturą romansów popada w obłęd i w groteskowym przebraniu, na wynędzniałym koniu Rosynancie wyrusza w świat, by wzorem dawnych rycerzy bronić słabych i bezbronnych. Na swojego giermka wybiera wieśniaka Sanczo Pansę, damą serca czy...
Pokotynka to młoda, pokrzywdzona przez los dziewczyna. Bieda powoduje, że bohaterka staje się kobietą lekkich obyczajów, cierpi głód i upokorzenie, traci nadzieję na lepsze jutro. A jednak spotkanie z nadleśnym Witorem zmienia jej życie. Naturalistyczna powieść obyczajowa Marii Rodziewiczówny ukazała się w 1903 roku.
„Galeria potworów” to autobiograficzne felietony największej polskiej poetki piosenki. Pierwotnie publikowane były w latach 1988-1992 w „Polityce”, złożone w całość tworzą ciekawą książkę wspomnieniową o czasach Osieckiej, o jej przyjaciołach, życiu prywatnym i zawodowym. Osiecka sportretowała tu nie tylko największych artystów swoich czasów, ale również zwykłych ludzi, z którymi spotykała się na co dzień. Była niezwykłą obserwatorką, a o swoich obserwacjach potrafiła pisać t...
W języku greckim deka hemeron oznacza „dziesięć dni”, tytuł „Dekameron” można by więc przetłumaczyć jako Księgę dziesięciu dni. W rzeczywistości obejmuje dni czternaście, gdyż bohaterowie spędzają w podmiejskim domu dwa tygodnie. "Dekameron" w XVI wieku należał do ksiąg zakazanych.biór stu nowel opowiadanych w ciągu dziesięciu dni przez siedem kobiet – Pampineę, Fiammettę, Filomenę, Emilię, Laurettę, Neifile i Elizę oraz trzech mężczyzn – Panfila, Filostrata i Dionea, którzy ...
Głupota Szwejka wymyka się wszelkim kategoriom. Choć w tej głupocie jest metoda.
Arcydzieło literatury światowej. Szwejk, dobroduszny praski handlarz psami, zostaje wcielony do armii. Jego absurdalne losy przetłumaczono dotąd na 55 języków, doczekały się licznych ekranizacji i adaptacji. Powieść Jaroslava Haška wyszydza absurdy wojenno-biurokratycznej machiny.
W ostatniej części dowiadujemy się o tajemniczej sprawie mapy prowadzącej do komnaty skarbów, a także poznajemy sobowtóra Tarzana o imieniu Esteban Miranda, który zagraża życiu głównego bohatera. Tarzan odnajduje ścieżkę do legendarnej doliny diamentów, z której nikt nigdy nie wrócił. Czy bohaterowi uda się odnaleźć skarb, czy zostanie zgładzony przez swoich wrogów?
Tarzan dowiaduje się, że Jane żyje – jej śmierć została ukartowana. Próbuje odnaleźć swoją żonę. W poszukiwaniach musi zmierzyć się z dzikimi Gryfami, trafia do zaginionej doliny zamieszkiwanej przez ogoniaste stworzenia podobne do ludzi. Staje się jeńcem, ale imponuje swoim porywaczom swoimi osiągnięciami. Z pomocą swoich sojuszników Tarzan kontynuuje pościg za ukochaną… Czy uda mu się uratować swoją żonę? Jaki udział będzie miał w tym ich syn?
Na wiadomość o wybuchu I wojny światowej Tarzan wraca do swoich posiadłości w Afryce. Zastaje dom w zgliszczach i znajduje ciało ukochanej żony Jane. Mszcząc się na niemieckich mordercach, włącza się w działania wojenne na linii afrykańskiego frontu. Natrafia na ślad kobiety – niemieckiego szpiega, ratuje z opresji angielskiego lotnika, z narażeniem życia przedziera się przez pustynię i góry, trafia wreszcie do zapomnianego miasta obłąkanych…
Tarzan odkrywa, że jego majątek został sprzeniewierzony. Postanawia wrócić do zaginionego miasta Opar, gdzie zostawił duże zapasy złota i skarbów. Niestety, w podróży – w wyniku trzęsienia ziemi – Tarzan zostaje ranny i traci pamięć, zapominając zupełnie, kim jest Jane. Tymczasem La, wysoka kapłanka płonącego boga Oparu, wykorzystuje jego amnezję. A Jane grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
W języku małp Jack to „Korak” – czyli zabójca. Czy syn pójdzie w ślady ojca? Czy Tarzan uratuje swojego syna przed wielkim niebezpieczeństwem? Jane – w trosce o życie młodzieńca – odmawia powrotu do Afryki, obawiając się, że Jack zatęskni za dzikim życiem. Jednak spotkanie „Koraka” z małpą Akutem odmienia życie syna Tarzana…
Tarzan opuszcza Amerykę i udaje się do Europy, aby odwiedzić swojego przyjaciela Paula d'Arnota. Na statku zostaje uwikłany w intrygę hrabiny, jej męża oraz dwóch rosyjskich szpiegów. Cudem uchodzi z życiem. Znów trafia do przybrzeżnej dżungli, gdzie wychowywały go małpy. Tam poznaje historię o zaginionym, Złotym Mieście. Tarzan chce tam dotrzeć, ale zostaje schwytany i skazany na złożenie w ofierze Bogu Słońca… Czy uda mu się uratować ze śmiertelnej opresji?
Na świat przychodzi syn Tarzana i Jane, jednak szczęście rodziców nie trwa długo. Dziecko zostaje porwane przez rosyjskich szpiegów. Tarzan dzięki pomocy okrutnej pantery Szity oraz plemienia wielkich małp pod wodzą Akuta i rdzennego wojownika Mugambiego, rusza w długi pościg za złoczyńcami. Czy zdoła uratować Jacka i swoją ukochaną żonę – Jane?
Przygody Tarzana to niezwykła opowieść o chłopcu wychowanym przez małpy w sercu afrykańskiej dżungli. W wieku niemowlęcym John Calyton zostaje sierotą. Dziecko adoptuje Małpa – Gorylica Kala, nazywa je Tarzan, co w języku małp oznacza „Biała skóra”. Dziecko dorasta wśród Małp i staje się doskonałym Łowcą i wojownikiem. Odkrywa dom nieżyjących rodziców i ich historię. Poznaje dziewiętnastoletnią Jane Porter, swoja przyszłą żonę i zostaje królem małp.