„Galeria potworów” to autobiograficzne felietony największej polskiej poetki piosenki. Pierwotnie publikowane były w latach 1988-1992 w „Polityce”, złożone w całość tworzą ciekawą książkę wspomnieniową o czasach Osieckiej, o jej przyjaciołach, życiu prywatnym i zawodowym. Osiecka sportretowała tu nie tylko największych artystów swoich czasów, ale również zwykłych ludzi, z którymi spotykała się na co dzień. Była niezwykłą obserwatorką, a o swoich obserwacjach potrafiła pisać t...
Ja jestem żuczek, zwą mnie Ignacy,
Noszę surducik ciemnozielony
Po leśnych dróżkach i leśnych trasach
Przewodnik ze mnie nieoceniony!
„Cukierenka pod liściem” to bajka słowno-muzyczna, w którym świat zwierząt spotyka się ze światem dzieci. Gdzie? W cukierence! Spotykamy tam kelnera kosa, żyrafę, hipopotama, który uwielbia słodycze, i innych bohaterów.
Klasyka literatury. Wydana w 1857 roku powieść realistyczno-psychologiczna Gustawa Flauberta o miłości naiwnego wdowca, doktora Karola Bovary'ego, do pozornie cnotliwej córki jego pacjenta, Emmy Rouault. Nowatorstwo powieści Flauberta leży w zastosowanej przez pisarza technice literackiej. Polega ona na bezosobowym trybie relacji i wywołuje efekt uogólnienia społecznego i psychologicznego. Jak wskazuje podtytuł, powieść oprócz losów Emmy, przynosi obraz obyczajów prowincji fr...
Głośna, znana powieść Franza Kafki, wydana w 1925 roku. Posłuchaj idąc do szkoły. Przyda się na egzaminie.
Pewnego dnia do Józefa K. przychodzi dwóch mężczyzn, którzy oświadczają mu, że zostaje aresztowany, "mimo iż nic złego nie popełnił". "Proces" jest metaforą bezdusznego świata, w którym władza i urzędy decydują o życiu i losach człowieka.
Powieść Witolda Makowieckiego kierowana do młodszych odbiorców i przenosząca ich w świat starożytnej Grecji. Rodzina Diossosa, młodego chłopca mieszkającego w Koryncie wraz z matką, bratem i siostrą, przez niezawinione długi traci wolność. Odważny młodzieniec, aby wyrwać się z niedoli, postanawia zwrócić się o pomoc do przyjaciela Polinika. Aby jednak do niego dotrzeć, musi wykazać się niezwykłą determinacją, przeprawić przez morze i pokonać góry, unikając pościgu strażników ...
Gdy najmłodszy z synów młynarza otrzymuje w spadku po ojcu kota, nie przypuszcza, jak bardzo zmieni to jego życie. Dzięki fortelowi swojego sprytnego sługi w krótkim czasie wkupia się w łaski króla. Opowieść o kocie w butach to jedna z najstarszych baśni ludowych, znana pod wieloma postaciami we wszystkich krajach europejskich. Przede wszystkim jest to jednak ponadczasowa pochwała najszlachetniejszych wartości: sprawiedliwości i wierności.
Powieść Marii Rodziewiczówny „Florian z Wielkiej Hłuszy” dotyczy czasów I wojny światowej, a jej akcja dzieje się na Kresach Wschodnich. Tytułowy Florian to historyczny dzwon, który mieszkańcy miasteczka ukrywają najpierw przed nadchodzącymi Niemcami, potem – przed Armią Czerwoną. Na tle wielkiej historii rozgrywają się jednak wątki obyczajowe – na przykład historia miłosna dziedzica-legionisty do ubogiej Bronki.
Agnieszka Osiecka miała szczególny dar opowiadania, snuła historyjki, lubiła mówić o sobie i swoich czasach. Napisała też kilka książek wspomnieniowych. „Rozmowy w tańcu” to najlepsza z nich – swoisty wywiad z samą sobą powstał na kilka lat przed śmiercią Osieckiej. Poetka wspomina tu swoich przyjaciół (na przykład Bułata Okudżawę), przytacza anegdoty (między innymi o wakacjach w Bułgarii), wspomina czasy swojego debiutu w Studenckim Teatrze Satyryków, mówi o swojej twórczośc...
Wielu dzisiejszych miłośników science-fiction zaczynało swoją przygodę i fascynację tym gatunkiem od klasycznych dzieł Herberta George’a Wellsa. W powieści „Wehikuł czasu” autor przedstawia mroczną wizję świata przyszłości, w którym rasa ludzka podzieliła się na dwa odmienne gatunki – pokojowych Elojów oraz drapieżnych, dzikich i polujących na tych pierwszych – Morloków. Do tego świata przenosi się Podróżnik w Czasie – wynalazca i konstruktor maszyny, mogącej służyć do podróż...
„Głowa Kassandry” to powieść, która od lat zdobywa uznanie krytyków i odbiorców. Została wyróżniona nagrodą im. Zajdla, czyli jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń w dziedzinie literatury science fiction. Dostała również wyróżnienie od Gazety Wyborczej i stała się podstawą scenariusza filmowego. Wciąż sięgają po nią również nowi czytelnicy, a teraz także słuchacze i zgodnie twierdzą, ze to już klasyka gatunku. Polecamy nagranie na podstawie tekstu marka Baranieckiego –...
W ostatniej części dowiadujemy się o tajemniczej sprawie mapy prowadzącej do komnaty skarbów, a także poznajemy sobowtóra Tarzana o imieniu Esteban Miranda, który zagraża życiu głównego bohatera. Tarzan odnajduje ścieżkę do legendarnej doliny diamentów, z której nikt nigdy nie wrócił. Czy bohaterowi uda się odnaleźć skarb, czy zostanie zgładzony przez swoich wrogów?
Tarzan dowiaduje się, że Jane żyje – jej śmierć została ukartowana. Próbuje odnaleźć swoją żonę. W poszukiwaniach musi zmierzyć się z dzikimi Gryfami, trafia do zaginionej doliny zamieszkiwanej przez ogoniaste stworzenia podobne do ludzi. Staje się jeńcem, ale imponuje swoim porywaczom swoimi osiągnięciami. Z pomocą swoich sojuszników Tarzan kontynuuje pościg za ukochaną… Czy uda mu się uratować swoją żonę? Jaki udział będzie miał w tym ich syn?
Na wiadomość o wybuchu I wojny światowej Tarzan wraca do swoich posiadłości w Afryce. Zastaje dom w zgliszczach i znajduje ciało ukochanej żony Jane. Mszcząc się na niemieckich mordercach, włącza się w działania wojenne na linii afrykańskiego frontu. Natrafia na ślad kobiety – niemieckiego szpiega, ratuje z opresji angielskiego lotnika, z narażeniem życia przedziera się przez pustynię i góry, trafia wreszcie do zapomnianego miasta obłąkanych…
Tarzan odkrywa, że jego majątek został sprzeniewierzony. Postanawia wrócić do zaginionego miasta Opar, gdzie zostawił duże zapasy złota i skarbów. Niestety, w podróży – w wyniku trzęsienia ziemi – Tarzan zostaje ranny i traci pamięć, zapominając zupełnie, kim jest Jane. Tymczasem La, wysoka kapłanka płonącego boga Oparu, wykorzystuje jego amnezję. A Jane grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
W języku małp Jack to „Korak” – czyli zabójca. Czy syn pójdzie w ślady ojca? Czy Tarzan uratuje swojego syna przed wielkim niebezpieczeństwem? Jane – w trosce o życie młodzieńca – odmawia powrotu do Afryki, obawiając się, że Jack zatęskni za dzikim życiem. Jednak spotkanie „Koraka” z małpą Akutem odmienia życie syna Tarzana…
Tarzan opuszcza Amerykę i udaje się do Europy, aby odwiedzić swojego przyjaciela Paula d'Arnota. Na statku zostaje uwikłany w intrygę hrabiny, jej męża oraz dwóch rosyjskich szpiegów. Cudem uchodzi z życiem. Znów trafia do przybrzeżnej dżungli, gdzie wychowywały go małpy. Tam poznaje historię o zaginionym, Złotym Mieście. Tarzan chce tam dotrzeć, ale zostaje schwytany i skazany na złożenie w ofierze Bogu Słońca… Czy uda mu się uratować ze śmiertelnej opresji?
Na świat przychodzi syn Tarzana i Jane, jednak szczęście rodziców nie trwa długo. Dziecko zostaje porwane przez rosyjskich szpiegów. Tarzan dzięki pomocy okrutnej pantery Szity oraz plemienia wielkich małp pod wodzą Akuta i rdzennego wojownika Mugambiego, rusza w długi pościg za złoczyńcami. Czy zdoła uratować Jacka i swoją ukochaną żonę – Jane?
Przygody Tarzana to niezwykła opowieść o chłopcu wychowanym przez małpy w sercu afrykańskiej dżungli. W wieku niemowlęcym John Calyton zostaje sierotą. Dziecko adoptuje Małpa – Gorylica Kala, nazywa je Tarzan, co w języku małp oznacza „Biała skóra”. Dziecko dorasta wśród Małp i staje się doskonałym Łowcą i wojownikiem. Odkrywa dom nieżyjących rodziców i ich historię. Poznaje dziewiętnastoletnią Jane Porter, swoja przyszłą żonę i zostaje królem małp.
Kontrowersyjna powieść o dwuznacznej relacji brata i siostry Sandra i Albert dorastają na obrzeżach artystyczno – intelektualnego salonu swoich rodziców. Czasami ważni i kochani, czasami pozostawieni sami sobie. Pomimo skrajnie różnych charakterów trzymają się razem. I w swoim dziecinnym, dwuosobowym świecie tworzą wyjątkową więź, która łączy ich przez całe życie. Niby mają wszystko, niby znajdują pomysł na siebie, ale w dorosłość wchodzą okaleczeni. W obliczu życiowych przec...
„Eliza Korpalska stworzyła oryginalną postać niezależnej kobiety. A może szalonej? Tę powieść czyta się jednym tchem”. (Mikołaj Krawczyk) Aurelia – ofiara niedostosowania czy niebezpieczna psychopatka? „Podziały nocy” wymykają się schematom, wątki sensacyjne i kryminalne przeplatają się tu w z obyczajowymi. Eliza Korpalska tworzy postać nieoczywistej, tajemniczej kobiety z bagażem doświadczeń, postrzegającej świat w niezwykle specyficzny sposób. W szpitalu psychiatrycznym,...