Rozum czy uczucie? Stagnacja czy odwaga? Tuśka – mężatka, żona bezbarwnego urzędnika – spędza, wraz z córką, wakacje w Zakopanem. I tam właśnie los stawia na jej życiowej drodze młodego, pełnego werwy aktora... Powieść uwodzi wciągającą akcją, subtelnymi portretami psychologicznymi jej bohaterów oraz realistycznymi opisami podhalańskiej góralszczyzny. Udowadnia, że ludzkie namiętności i uczucia są od wieków te same i wciąż tak samo zajmujące. Romans z Tatrami w tle!...
Śliczna Anna Konstancja Cosel, żona wysokiego urzędnika na dworze Augusta II Mocnego, zgadza się zostać królewską metresą. Jednak stawia twardy warunek: w przyszłości zostanie żoną monarchy. Anna wiedzie życie pełne przepychu, ciesząc się swym wpływem na króla, lecz z czasem i ona pada ofiarą dworskich intryg oraz zmiennych upodobań… Kto pozostanie wiernie u jej boku, a kto ją porzuci na zawsze?
Rafał Radwan, elegancki i przystojny student medycyny, bywa zarazem bardzo sceptyczny, wręcz cyniczny wobec otaczającego go świata. Uczennica gimnazjum, Leonka, dla której jest wzorem do naśladowania, zupełnie nie budzi jego zainteresowania. Radwan rzuca studia i wyrusza w podróż po świecie. Po latach wojaży wraca do Polski, gdzie spotyka Leonkę – teraz już piękną młodą kobietę i lekarkę, którą za wszelką cenę próbuje zdobyć…
Berlin przełomu XIX i XX wieku. Młody, przystojny i niezwykle próżny hrabia Wentzel Croy-Dulmen prowadzi hulaszczy tryb życia, otaczając się wieloma kobietami. Nie przyznaje się do polskiego pochodzenia, ba – gardzi wszystkim, co polskie. Kiedy jednak zakochuje się w pięknej Jadwidze Chrząstkowskiej, postanawia wrócić w rodzinne strony, a w jego postawie następuje powolna przemiana…
Międzywojenna Warszawa. Andrzej Sanicki bryluje wśród śmietanki towarzyskiej stolicy. Chcąc spełnić ostatnią wolę matki, musi ograniczyć hulaszczy tryb życia i wreszcie się ożenić. Ma się związać ze spokojną, dobrą i skromną panną z wiejskiego dworku. Mężczyzna u jej boku powoli dojrzewa do prawdziwego uczucia i małżeństwa, kobieta zaś poświęca się pomocy charytatywnej, wciąż jednak wspominając młodzieńczą miłość. Czy ich związek ma szansę przetrwać?
Kanon literatury pięknej nie powinien kojarzyć się nam jedynie z listą lektur szkolnych. Klasyki literatury beletrystycznej to bowiem jedne z najlepszych powieści stworzonych przez mistrzów i mistrzynie tego gatunku. To tytuły, które nie tylko warto, lecz wręcz należy przeczytać!
Lista klasyki literatury jest długa i różnorodna. Znajdziecie tutaj dzieła opowiadające historie rozgrywające się w różnych światach i czasach, m.in. kanon książki romantycznej, w tym powieści Jane Austen, takie jak "Duma i uprzedzenie", czy niezapomniane "Wichrowe wzgórza" Emily Brontë. To także klasyki książki polskiej - "Chłopi" Władysława Reymonta czy "Profesor Wilczur" i "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
Na Woblink odkryjecie także liczne nowe wydania kanonu literatury pięknej, w tym dzieł Stanisława Lema czy "Ani z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery. Literatura piękna jest u nas dostępna także w różnych formatach - książek papierowych, audiobooków i ebooków.
Klasyczne powieści zagraniczne to świat pełen wyjątkowych historii. Z pewnością zaliczyć należy do nich dzieło "Mały książę" Antoine de Saint-Exupéry'ego, krótką opowieść dla dzieci, w której jednak wielu dorosłych dostrzeże niezwykle ważne dla siebie przesłanie. Amatorom klasyki literatury amerykańskiej polecamy "Buszującego w zbożu", kultową powieść J. D Salingera, uważaną za symbol młodzieńczego buntu względem świata dorosłych i jedną ze stu najważniejszych powieści XX wieku. Miłośników literatury przygodowej z kolei, z pewnością ucieszy ebook "Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie także klasyki science-fiction, takie jak Solaris Lema. Twórczość Stanisława Lema stanowi swoisty kanon sam w sobie, a "Solaris" powszechnie uważane jest za jego najsłynniejszą powieść (została przetłumaczona na wiele języków i dwukrotnie przeniesiona na ekran).
Wśród mistrzów literatury pięknej zaszczytne miejsce zajmuje także Michaił Bułhakow - jego "Mistrz i Małgorzata" to niedościgniony, wedle niektórych, wzór tego typu powieści. Nie straszne Wam trudne tematy i dystopijne wizje? Sięgnijcie po "Rok 1984" George'a Orwella, przez wielu uważany za swoiste proroctwo. Niezwykle cenną, ale momentami niełatwą lekturę prezentuje także Joseph Conrad - jego "Jądro ciemności", "Tajny agent" czy "Smuga cienia" dostępne są na Woblink nie tylko jako ebooki, ale także jako audiobooki. Wolicie detektywistyczne zagadki? Warto wybrać książkę autorstwa Agaty Christie, na przykład literacki pierwowzór wielu ekranizacji "I nie było już nikogo", "Morderstwo w Orient Expressie" czy "Śmierć na Nilu".
Polska literatura piękna także może pochwalić się licznymi klasykami literatury gatunkowej. To nie tylko twórczość Władysława Reymonta i jego "Chłopi" lub "Ziemia obiecana" czy "Syzyfowe prace" lub "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego. Literatura piękna polska ma w swoim kanonie wiele różnorodnych powieści, dzięki którym możemy przenieść się do wyjątkowych miejsc i czasów, a także zrozumieć, dlaczego to właśnie te dzieła zostały uznane za klasyki książki polskiej. Wraz z "Faraonem" Bolesława Prusa możemy wybrać się do Egiptu - a jego "Lalka" przeniesie nas do XIX-wiecznej Warszawy, gdzie rozgrywa się wyjątkowa historia Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej. Znajdą się tu również propozycje dla najmłodszych, jak opowiadania i nowele Marii Konopnickiej ("Na jagody", "Jak to z lnem było", "O krasnoludkach i sierotce Marysi") czy bajki Ignacego Krasickiego i Aleksandra Fredry.
Wyjątkową pozycją należącą do klasyki literatury polskiej są "Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza, pełen plastycznych obrazów zbiór opowiadań składających się na historię pewnej rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka. Stworzone ku pokrzepieniu serc powieści Henryka Sienkiewicza, takie jak "Krzyżacy", "Quo Vadis" czy "Potop", porywają kolejne pokolenia miłośników literatury przygodowej. Możecie zresztą nie tylko przeczytać książkę, ale także sięgnąć do wyjątkowych ekranizacji powieści Sienkiewicza. Polskiego odpowiednika powieści Jane Austen można upatrywać chociażby w twórczości Marii Rodziewiczówny. Choć takie jej dzieła jak "Między ustami a brzegiem pucharu" czy "Wrzos" rozgrywają się w zupełnie odmiennych okolicznościach niż "Duma i uprzedzenie", równie mocno poruszają serca czytelniczek i czytelników, zwłaszcza miłośników literatury romantycznej. Te i wiele innych pozycji, które zawiera polska lista klasyki literatury czeka na Was niecierpliwie na Woblink!
Współczesna literatura piękna mocno opiera się na twórczości wcześniejszych klasyków tego gatunku. Nie tylko "Mały książę" Antoine de Saint-Exupéry'ego, "Wichrowe wzgórza" Emily Brontë czy "Rok 1984" George'a Orwella nie schodzą z list klasyki literatury beletrystycznej. Wysoko w rankingu kanonu literatury pięknej znajdziecie także twórczość Francisa Scotta Fitzgeralda - polecamy szczególnie jego powieści "Wielki Gatsby" czy "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", które na Woblink znajdziecie także w oryginalnych wersjach anglojęzycznych. Juliusz Verne to nazwisko z pewnością znane szczególnie młodszym pasjonatom literatury przygodowej - "W 80 dni dookoła świata" lub "20 000 mil podmorskiej żeglugi" także dostępne są w naszej księgarni w wersjach obcojęzycznych. A może skusicie się na audiobook "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett, którego lektorką jest nie kto inny jak Maja Komorowska? Klasyka literatury światowej i polskiej to kategoria, w której na Woblink z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!