Powieść fantastyczna dla najmłodszych. Losy władców dwóch państw – Pawlagonii i Krymtatarii. Książę Lulejko – mimo iż powinien zasiadać na tronie – wiedzie beztroski żywot. Jest narzeczonym pięknej Angeliki, córki uzurpatora. O względy dziewczyny walczy też przystojny książę Bulbo. Miłość, magia i przygoda.
„Klechdy sezamowe” to zbiór baśni autorstwa Bolesława Leśmiana utrzymanych w klimacie Orientu. Spotkamy w nich takie legendarne postaci jak Ali-Babę czy Alladyna. Baśnie pieczołowicie budują nastrój magii i tajemnicy, budzą prawdziwą grozę i sięgające zenitu napięcie. Przynoszą także ukojenie i pozwalają przenieść się w świat najbardziej nieprawdopodobnych marzeń.
Zbiór ponad 40 baśni i opowieści Hansa Christiana Andersena, stanowiących klasykę światowej literatury dziecięcej. W zbiorze zamieszczono najpopularniejsze baśnie, jak np. „Brzydkie Kaczątko”, „Dzikie łabędzie”, „Calineczka”, „Królowa Śniegu” i „Mała Syrena”, a także wiele innych nieco mniej popularnych utworów. Każdy przekaże najmłodszym czytelnikom ważne prawdy moralne, wzruszy, zadziwi, a czasem również rozbawi.
Robinson Crusoe, syn kupca w mieście Hull nie chce wieść nudnego żywota jak jego ojciec. Jako 17-latek ucieka z domu i płynie do Londynu. Pierwszy statek, którym płynie, rozbija się. Robinson trafia na drugi okręt i tam uczy się sztuki żeglarskiej. Po pewnym czasie, chce wracać do domu, ale kapitan Smith namawia go, by popłynął z nim do Gwinei, a gdy tam dorobi się majątku, zostanie łaskawiej przyjęty przez ojca. Podczas kolejnej podróży statek zostaje napadnięty, a Robinson...
St. Petersburg – małe miasteczko nad rzeką Missisipi. To właśnie tam toczy się akcja książki opisującej wymyślne przygody i pomysły Tomka Sawyera. Tomaszem opiekuje się ciotka, z którą chodzi do szkółki niedzielnej. Tomasz mieszka razem z ciotką, młodszym przyrodnim bratem Sidem i kuzynką Mary. Tomek uwielbia chodzić na wagary. Jest łobuzem. Chłopiec zajmuje się robieniem kawałów, różnych psot itp. Przebywa w różnych miejscach z przyjaciółmi, poszukując nowych przygód. Przyj...
Akcja powieści „ W pustyni i w puszczy ” zaczyna się w roku 1884 w Port Said. Stanisław Tarkowskiego i Angielka Nelly Rawlison rozmawiają oni o aresztowaniu żony sudańskiego dozorcy Smaina – Fatmy – i jej dzieci przez Anglików. Tymczasem zbliża się Wigilia. Staś dostaje na święta wymarzony sztucer, a Nel olbrzymiego psa – mastifa, któremu nadaje imię Saba, co po arabsku znaczy lew. Fatma namawia jednego ze służących panów Tarkowskiego i Rawlisona – Chamisa – by razem ze swoi...
Początek XV wieku. Na granicy polsko-krzyżackiej Polacy nękani są przez żądnych nowych podbojów Krzyżaków. Podczas jednego z napadów Jurand, niezłomny rycerz ze Spychowa, ratuje kupców polskich pobitych i okradzionych przez rycerzy zakonnych. W akcie zemsty Zakon pali Spychów i morduje żonę Juranda. Maćko z Bogdańca wraz ze swym bratankiem Zbyszkiem wracają z Litwy. W karczmie w Tyńcu spotykają dwór księżnej Anny Danuty. Wśród dwórek znajduje się piękna Danusia Jurandówna. ...
Lektury szkolne - utwory literackie, które niejednemu mogą kojarzyć się głównie z lekcjami języka polskiego i analizami wypełniającymi podręczniki szkolne. Jednak doświadczeni nauczyciele są w stanie przekazać nie tylko ważne informacje zawarte na kartach klasyki lektur szkolnych, ale także przedstawić je tak, by zafascynować nawet najmniej zainteresowanych czytelników. Książki i szczegółowe opracowania związane z listą lektur, które znajdziecie na Woblink, uwzględniają podstawę programową - omówienia napisali doświadczeni poloniści tak, by uczniowie szkół podstawowych mieli zagwarantowane dobre przygotowanie do egzaminów i wypracowań. Lektury szkolne dla dzieci to jednak przede wszystkim wyjątkowa kategoria, która wprowadza młodych czytelników w świat książek, pobudzając ich wyobraźnię, rozwijając umiejętności językowe i kształtując postawy moralne. Wybór odpowiednich tytułów jest kluczowy dla rozwoju dzieci w wieku szkolnym, dlatego warto zwrócić uwagę na różnorodność dzieł, które łączą edukację z przyjemnością czytania.
Lektury szkolne odgrywają istotną rolę w procesie edukacyjnym, szczególnie dla dzieci szkoły podstawowej. Pomagają im rozwijać nie tylko umiejętność czytania, ale także krytyczne myślenie, empatię i zrozumienie różnych kultur oraz punktów widzenia. W Polsce lista lektur szkolnych jest opracowywana i regularnie aktualizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, tak aby dostosować treści do wieku i poziomu rozwoju dzieci. Dzięki temu uczniowie szkół mają szansę zetknąć się z klasykami literatury polskiej i światowej, a także z nowoczesnymi utworami, które odpowiadają współczesnym realiom oraz wyzwaniom. Znajdziecie więc tutaj zarówno klasyki lektur szkolnych, takie "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy, "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett czy "Anię z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery, jak i nowsze tytuły: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" Justyny Bednarek, "Wścibscy" Doroty Gellner, "Detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke lub "Asiunia" Joanny Papuzińskiej.
Lektury szkolne dla dzieci szkoły podstawowej różnią się od literatury dla dorosłych przede wszystkim językiem, a także stylem narracji oraz tematyką. Są one napisane w sposób przystępny i dostosowany do poziomu percepcji i umiejętności młodych czytelników. Autorzy i autorki dbają o to, by język był zrozumiały dla dzieci, unikając skomplikowanych struktur gramatycznych czy trudnych słów. Ułatwia to samodzielne czytanie i zachęca najmłodszych do zagłębiania się w świat literatury. Lektury przekazują także wiedzę na temat uniwersalnych wartości - zawarte w nich historie poruszają ważne tematy, takie jak przyjaźń, dobroć, odwaga, odpowiedzialność czy szacunek dla innych. Nie uciekają też często od trudnych kwestii - tak dzieje się na przykład w książce "Dziewczynka z parku" Barbary Kosmowskiej, w której mała Andzia musi zmierzyć się ze śmiercią swojego taty. Bardzo ważni są bohaterowie bliscy małym czytelnikom - główne postacie to często dzieci lub młodzież, z którymi Wasze pociechy mogą się łatwo utożsamić. Nie obejdzie się bez wciągającej fabuły - dynamiczna i pełna przygód akcja, jak na przykład w "Piętnastoletnim kapitanie" Juliusza Verne czy "Księdze dżungli" Rudyarda Kiplinga sprawia, że dzieci chętniej sięgają po książki. Różne ważne motywy literackie uczniowie klasy szkoły podstawowej znajdą w lekturach szkolnych, które na Woblink dostępne są zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki. Wybierzcie najwygodniejszy format dla siebie!
Niektóre propozycje lektur szkolnych wzbudzają zdziwienie, inne zaciekawienie. Uczniowie szkół podstawowych mogą zapoznać się z różnymi gatunkami utworów literackich i najważniejszymi fragmentami także dzięki profesjonalnym opracowaniom. Nie tylko doświadczeni nauczyciele są w stanie skutecznie przybliżyć problematykę utworu - sprzyja temu także samodzielne czytanie podręczników szkolnych i szczegółowych opracowań. Szukacie informacji o genezie utworu? A może chcecie przeczytać dzieciom fragmenty lektur lub literackie znane cytaty? Opracowania zawierające wszystkie ważne informacje znajdziecie z łatwością na Woblink! Lektury szkolne dla dzieci to nie tylko obowiązek, ale także okazja do rozwijania pasji czytelniczej, kształtowania charakteru i zdobywania wiedzy o świecie. Dzięki odpowiednio dobranym książkom Wasze pociechy mogą nie tylko uczyć się, ale również dobrze się bawić. Warto więc zachęcać młodych czytelników do sięgania po lektury i wspierać ich w rozwijaniu miłości do książek, która może towarzyszyć im przez całe życie. Sięgnijcie po tytuły dostępne na Woblink, by poznać zarówno najważniejsze klasyki, jak i ciekawe omówienia lektur szkolnych!