Czym Nick Carter zasłużył na tytuł najsławniejszego detektywa Ameryki? Prowadzący podwójne życie prywatny detektyw z niezrównanym zapałem tropi niebezpiecznych przestępców, aby oczyścić Amerykę z plugastwa i zbrodni, czym zaskarbia sobie wdzięczność społeczeństwa. Postać Nicka Cartera rzeczywiście osiągnęła wielką sławę, pojawiając się w filmach na całym świecie, radiu i komiksach.
Druga część „Trylogii księżycowej” Jerzego Żuławskiego kontynuuje opowieść o losach księżycowych osadników. Ukazuje stworzoną przez nich kulturę oraz zmagania z zamieszkującymi przed nimi Księżyc kosmitami. Przybycie kosmonauty Marka, uznanego za wyczekiwanego Mesjasza, rozpoczyna rewolucję. Marek pomaga osadnikom w walce z wrogiem oraz usiłuje zreformować społeczeństwo. Jego działalność kończy się jednak wielkim rozczarowaniem...
„Szatan i Judasz. Święty dnia ostatniego” to pierwszy tom z 11-tomowego cyklu przygodowego autorstwa Karola Maya. Grupa dzielnych bohaterów odbywa wspólnie szalone podróże, aby mierzyć się z wszelkiej maści niegodziwcami, walczyć o sprawiedliwość i odnajdywać zaginione skarby. Dzięki pracy zespołowej, zaufaniu i wzajemnej pomocy udaje im się wyjść obronną ręką z najgorszych opresji.
Bohaterem serii jest intrygująca postać o dwóch twarzach: wiktoriański gentelman Lord Edward Lister oraz słynny złodziej Raffles w jednej osobie. Jak w ogóle do tego doszło i co może wyniknąć z takiego niezwykłego połączenia? Jak bohater wykorzystuje niezwykłe zdolności medyczne i chemiczne, aby występować pod obiema postaciami? Komu udało się go rozszyfrować i jak wykorzystano tę wiedzę?
Bohaterem serii jest intrygująca postać o dwóch twarzach: wiktoriański gentelman Lord Edward Lister oraz słynny złodziej Raffles w jednej osobie. Jak w ogóle do tego doszło i co może wyniknąć z takiego niezwykłego połączenia? Jak bohater wykorzystuje niezwykłe zdolności medyczne i chemiczne, aby występować pod obiema postaciami? Komu udało się go rozszyfrować i jak wykorzystano tę wiedzę?
Ignacy Kraszewski opisuje dzieje Michała Ordyńskiego, młodego magnata z Polesia, który przybywa do stolicy i podbija warszawskie salony. Życie w wielkim mieście zmienia jednak bohatera i wpływa destrukcyjnie na jego postawę. Walkę o niego podejmują dwie wrogie siły uosobione w postaci młodej kobiety i tajemniczego markiza o rysach twarzy znanych z portretu... diabła.
Powieść przygodowa, której głównym bohaterem jest stroniący od ludzi bogacz, niejaki Phileas Fogg. Podczas gry w wista zakłada się ze znajomymi, że objedzie świat. Ma na to tylko osiemdziesiąt dni, a stawką jest 20 000 funtów szterlingów. Wraz ze swoim służącym, Obieżyświatem, rusza w emocjonującą podróż. Nietypowa decyzja o wyprawie rzuca podejrzenia popełnienia przestępstwa na Fogga. Czy słuszne?
Powieść przygodowa, będąca pierwszą częścią tzw. dużej trylogii Juliusza Verne’a. W trakcie rejsu jachtu „Dunscan”, który należy do lorda Glenarvane’a, zostaje złowiony rekin. Podczas patroszenia drapieżnika załoga statku odnajduje list w butelce. Jego treścią jest apel o pomoc. Autorem listu jest kapitan Grant, którego statek zaginął dwa lata wcześniej. Rozpoczynają się poszukiwania...
„Szatan i Judasz” to 11-tomowy cykl przygodowy autorstwa Karola Maya, twórcy słynnego Winnetou. Szlachetny indiański wódz i tym razem pojawia się na kartach powieści, aby wraz z innymi znanymi i lubianymi bohaterami wspólnie odbywać szalone podróże, przeżywać ekscytujące przygody, podejmować ryzyko i odnosić zwycięstwo w walce z wrogimi siłami, pazernymi na skarby i czyhającymi na bezpieczeństwo bohaterów.
Akcja powieści „Germinal” Zoli rozgrywa się w latach 60. XIX wieku i opowiada o losach francuskich górników. Początkujący górnik Stefan Lantier próbuje się odnaleźć w górniczej społeczności i podołać trudnym warunkom pracy. Wsparcia szuka w rozwijających się ideach socjalistycznych, pod wpływem których próbuje wzniecić w kopalni strajk. Sytuacja wymyka się spod kontroli.
Tytułowa Kaśka to prosta wiejska dziewczyna, która w poszukiwaniu lepszego życia przyjeżdża do miasta. Miasto okazuje się okrutne i plugawe, Kaśka z głową i sercem pełnymi ideałów wciąż zderza się z brutalnością nieznanego jej życia. Jej mężne ciało zyskuje jej przydomek „Kariatyda”, który doskonale obrazuje także jej psychiczną dzielność. Dzieło polskiego naturalizmu wciąż silnie oddziałuje na emocje czytelnika.
Co się stanie, gdy znudzona życiem, nieco zblazowana żona urzędnika uda się dla kuracji do Zakopanego i spotka tam młodego, przystojnego aktora? Czy tak właśnie zaczyna się sezonowa miłość? Historia romansu na tle polskich Tatr dziś również zadziwia celnością obserwacji zachowań ludzkich i znajomością charakterów, które Zapolska mistrzowsko wykorzystuje w powieści.
Pierwsza część „Trylogii księżycowej” Jerzego Żuławskiego – jednego z pionierów polskiej fantastyki naukowej. Napisana w formie pamiętnika z wyprawy, opowiada o misji kolonizacyjnej na Księżyc i tworzeniu tam nowego społeczeństwa. Fantastyczny sztafaż pozwala snuć refleksję o zmaganiach człowieka z własnymi słabościami i mechanizmach rządzących ludzkimi relacjami społecznymi.
Trzecia część „Trylogii księżycowej” Jerzego Żuławskiego rozgrywa się równocześnie z akcją „Zwycięzcy”, tyle że na Ziemi. Pokazuje nowy system społeczny – zapewniający bezpieczeństwo, ale oparty na wyzysku i nierówności. Planowana przez grupę intelektualistów rewolucja stanowi literacką odpowiedź na rozwijające się na przełomie XIX i XX wieku socjalistyczne ideały odnowy świata.
„Poganka” to szkatułkowa opowieść o dawnych czasach, wywołujących wzruszenie, nostalgię i dominujące uczucie przemijania. Bohaterami są młody Beniamin, który w imię miłości porzuca zwykłe życie, i na wpół mityczna Aspazja, która jego życiem zawładnie. Powieść pełna symboli, ukrytych znaczeń, fantastyki i metafizyki jawi się jako dzieło na wskroś romantyczne.
W kontynuacji wydarzeń z tomu „Grobowiec Rodrigandów” Kurt Unger, Sępi Dziób i oficer marynarki Peters usiłują schwytać Corteja i Landolę. Akcja odnosi połowiczny skutek. Jednocześnie doktor Hilario z klasztoru della Barbara knuje spisek przeciwko księciu Maksymilianowi oraz Juarezowi. W paradę wchodzą mu Cortejo z Landolą. Mieszkańcy hacjendy del Erina znów są w niebezpieczeństwie.
Wydarzenia epilogu serii rozgrywają się w Meksyku. Aby sprawiedliwości stało się zadość, Gasparino Cortejo i Landola trafiają nareszcie pod sąd. Podobny los spotyka cesarza, którego siedziba w Queretaro zostaje zdobyta, a sam cesarz otrzymuje wyrok śmierci. W stolicy odbywa się również proces w sprawie rodu Rodrigandów. Bohaterowie wracają do Europy.
Powieść przygodowa, której głównym bohaterem jest Jim Hawkins. Pewnego dnia wyrusza w emocjonującą wyprawę po wielki skarb kapitana Flinta. Kierując się wytycznymi ze starej mapy, płynie ku marzeniom i przygodzie. Na tym samym pokładzie płyną dawni druhowie legendarnego kapitana. A oni nie będą chcieli podzielić się skarbem. Powieść doczekała się wielu adaptacji filmowych i na stałe weszła do kanonu literatury przygodowej.
Dalszy ciąg przygód z serii „Ród Rodrigandów”. Na ratunek mieszkańcom hacjendy del Erina spieszy Czarny Gerard, który udaremnia zamach. Następnie, pod nieobecność Hilario, razem z Kurtem i Sępim Dziobem uwalniają z klasztoru della Barbara bohaterów i odpierają atak bandytów. Kurt rusza na pomoc znajdującemu się w niebezpieczeństwie cesarzowi.
Kontynuacja tomu „Rapier i tomahawk” z pełnej przygód sagi rodu Rodrigandów. Wielkie starcie francusko-meksykańskie o fort Gwadelupe kończy się porażką Francuzów. Jednak strona meksykańska również poniosła znaczące straty: Czarny Gerard został ciężko ranny. W dodatku to nie koniec niebezpiecznych zdarzeń. Bohaterowie udają się z prezydentem Juarezem do hacjendy del Erina, gdzie czeka ich spotkanie z bandą oprychów.
Na losy bohaterów znanych z sagi rodu Rodrigandów wpłynie tym razem światowa polityka. Konflikt pomiędzy Benito Juarezem a cesarzem Maksymilianem Habsburgiem zaowocuje cesarskim dekretem skazującym na śmierć każdego zwolennika Juareza. Bohaterowie pomogą Juarezowi nie dopuścić do egzekucji kilkudziesięciu republikanów. Lecz nie jest to ostateczne zwycięstwo w tym starciu.
Kolejny tom przygód w scenerii westernu z cyklu o rodzie Rodrigandów. Niebezpieczne wydarzenia rozgrywają się w Meksyku. Tytułowy traper Sępi Dziób udaremnia zasadzkę na lorda Drydena, raniąc przy tym dotkliwie przywódcę bandy. Ten jednak uchodzi z życiem. Wydarzenia przenoszą się do hacjendy del Erina, odbitej w poprzednim tomie z rąk bandy przez naszych bohaterów i Indian Miksteków.
Przygody bohaterów znanych z serii „Ród Rodrigandów” tym razem rozegrają się w Prusach, Hiszpanii i Meksyku. Po raz kolejny splatają się losy trapera Sępiego Dzioba, bandyty Cortejo, pirata Landoli i oficera Kurta Ungera. Aresztowania, tajna misja, długa morska podróż, bandyta występujący incognito i śledztwo, które swój finał znajdzie w stolicy Meksyku.
Kurta Ungera spotyka niesamowite szczęście. Przed laty jego ojciec wysłał z Meksyku spadek, który niestety zaginął. Teraz podczas pobytu Kurta w Moguncji spadek niespodziewanie się odnajduje. W aferę zamieszany jest snujący szpiegowskie plany Landola. Następnie Unger i Sępi Dziób, po wizycie u Bismarcka, wyjeżdżają do Meksyku, by odszukać zaginionych bohaterów.