W serii „Życie codzienne” przypominamy "Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku". Monografia przedstawia codzienność polskiej magnaterii w okresie największej świetności tej warstwy – jak piszą autorzy – „odgrywającej wówczas w państwie przodującą rolę, […] która stawała się wzorem dla prawie całej szlachty”. Opisuje wszystkie aspekty życia magnaterii, od diety, strojów, przez wykształcenie, rozrywki, mentalność i światopogląd, aż po działalność publiczną. Auto...
Książka będzie się składać ze stu biogramów drugo- i trzecioplanowych postaci z dziejów Rzeczypospolitej Obojga Narodów z czasów panowania Zygmunta Augusta i królów elekcyjnych do 1668 roku. Zamysł polega na zobrazowaniu wielokulturowości i wielowyznaniowości dawnej Rzeczypospolitej, spojonej przez zasadę obywatelskiej odpowiedzialności. W książce znajdą się życiorysy osób pochodzenia polskiego, ruskiego, litewskiego, żydowskiego, ormiańskiego, tatarskiego, niemieckiego...
Początek polskiej historii datuje się na rok 966 - moment przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Dzieje naszego kraju mają już zatem ponad tysiąc lat, a przez ten czas wydarzyło się bardzo wiele. W polskiej historii są zarówno ciemne plamy, jak i wydarzenia będące powodem wielkiej dumy. Jednym ze znanych historyków piszących książki o historii Polski jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” to monumentalna próba opracowania tego zagadnienia, klasyczne już dzieło wydane po raz pierwszy w znamiennym 1989 roku. Inne zajmujące się tym tematem teksty znajdują się w książce “Mała Europa. Szkice polskie”, a w osobistą podróż po polskiej historii można wyruszyć z Brytyjczykiem dzięki książce “Serce Europy”.
Davies zajmuje się także ważnymi wydarzeniami z historii Polski - tak powstał “Orzeł biały. Czerwona gwiazda” o wojnie polsko-bolszewickiej, “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty” oraz “Powstanie 44”. Szukajcie ich wszystkich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf)!
Tysiąc lat historii Polski zawiera w sobie całą masę niezwykle ciekawych, a często wciąż szerzej nieznanych wydarzeń, postaci, opowieści. Polecamy sięgnąć do książek Pawła Jasienicy, polskiego historyka, pisarza, eseisty i publicysty “Tygodnika Powszechnego”. Jego zbiory esejów historycznych, zatytułowane “Polska Piastów”, “Polska Jagiellonów”, “Rzeczpospolita Obojga Narodów”, “Ostatnia z rodu” czy “Myśli o dawnej Polsce” zyskały sobie swego czasu wielką popularność i do dziś pasjonaci polskiej historii chętnie po nie sięgają.
Wiele książek dotyczących historii Polski poświęconych jest sytuacji społecznej i ekonomicznej różnych grup. Joanna Kuciel-Frydryszak w książce “Służące od wszystkiego” zajmuje się pomijaną dotychczas często kwestią “białych niewolnic”, kobiet zajmujących najniższy szczebel w hierarchii służby domowej, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Pochodzące ze wsi dziewczyny pojawiały się w domach mieszczaństwa już w wieku 15 lat i nie miały praktycznie żadnych praw. Podobnie trudny i rzadko poruszany temat wypełnia karty innej książki Kuciel-Frydryszak, “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Bez owijania w bawełnę opowiada ona o codziennych trudach, lękach i marzeniach wiejskich kobiet, wychodząc tym samym poza stereotyp rozśpiewanej, silnej chłopki. Z kolei Kamil Janicki wziął na warsztat polską szlachtę w głośnej książce “Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty”. To krytyczne spojrzenie na grupę społeczną, która w pełni kontrolowała dawną Rzeczpospolitą, tworząc wyjątkowy system wartości i obyczajów, a także znacząco przyczyniając się do upadku kraju. Janicki, podobnie jak Kuciel-Frydryszak, już wcześniej zajmował się takimi niełatwymi tematami i obalaniem pewnych stereotypów - przed “Warcholstwem” pojawiła się bardzo dobrze przyjęta “Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”. Szybko i sprawnie rozprawia się on w niej z wizją sielankowej polskiej wsi. W dorobku tego autora znajdziecie także wiele innych ciekawych książek historycznych o Polsce. “Wawel. Biografia”, “Damy Władysława Jagiełły”, “Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce” czy “Seryjni mordercy II RP” to tylko niektóre z nich. Te i wiele innych cennych opowieści o wydarzeniach, zjawiskach i postaciach z historii Polski czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.
Chcecie wyruszyć w wielką podróż po dziejach Rzeczpospolitej? Wiele książek zawiera swoistą historię Polski w pigułce. Należą do nich na przykład “Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii” Briana Portera-Szucsa, “Historia Polski” Jerzego Topolskiego, “Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego czy wspomniane już “Boże igrzysko” Normana Daviesa. Zna jdzie się coś także dla dzieci - chociażby “A to historia! Opowiadania z dziejów Polski” Kazimierza Szymeczko. Dla nieco starszych czytelników polecamy “Historię bez cenzury” Wojciecha Drewniaka. Wiele ebooków z tego działu zajmuje się także trudnymi tematami i wydarzeniami z polskiej historii. “Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo?” Sławomira Leśniewskiego, “Marek Edelman. Nieznane zapiski o getcie warszawskim” spisane dla żony Aliny Margolis-Edelman i zebrane przez Martynę Rusiniak-Karwat, czy “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Grieda to tylko niektóre z nich. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf).