#małekroki to zbiór 18 felietonów reporterskich wyróżnionych przez jury pod przewodnictwem Mariusza Szczygła w konkursie organizowanym przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Na konkurs przesłano ponad 200 felietonów. Każdy jest historią o miłości i przyjaźni do bliskich osób, przyjaciół mieszkających w jednym z krajów Unii Europejskiej, których nie mogliśmy zobaczyć, bo pandemia koronawirusa „zatrzasnęła drzwi naszych mieszkań”. Teksty powstawały w czerwcu i ...
#małekroki to zbiór 18 felietonów reporterskich wyróżnionych przez jury pod przewodnictwem Mariusza Szczygła w konkursie organizowanym przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Na konkurs przesłano ponad 200 felietonów. Każdy jest historią o miłości i przyjaźni do bliskich osób, przyjaciół mieszkających w jednym z krajów Unii Europejskiej, których nie mogliśmy zobaczyć, bo pandemia koronawirusa „zatrzasnęła drzwi naszych mieszkań”. Teksty powstawały w czerwcu i ...
Tzw. polska szkoła reportażu to pewna tradycja dziennikarstwa literackiego obecna w Polsce mniej więcej od momentu, w którym swoje dzieła zaczęli publikować Hanna Krall oraz Ryszard Kapuściński. Ta dwójka uznawana jest za najważniejszych polskich reportażystów tworzących w XX wieku. “Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, opowieść powstała na podstawie rozmów z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie w kwietniu 1943 roku, pomimo upływu czasu pozostaje klasykiem rodzimego reportażu i jedną z najważniejszych książek opowiadających o wojennych losach Żydów. “Sześć odcieni bieli” oraz na “Na wschód od Arbatu” także stanowią jedne z najważniejszych tekstów non-fiction powstałych w okresie PRL. Z kolei Ryszard Kapuściński bywa nazywany “cesarzem reportażu” i wciąż należy do czołówki najczęściej tłumaczonych na języki obce polskich pisarzy. Jego “Heban” (opowiadający o wyprawie do Afryki), “Imperium” (skupiający się na Rosji) czy “Cesarz” (przybliżający czasy panowania ostatniego cesarza Etiopii) stanowią do dziś klasykę polskiego reportażu. Reportaż stanowi zresztą w całości jeden z najchętniej tłumaczonych gatunków naszej rodzimej literatury. Dlatego też tak wiele z reporterskich dzieł czeka na Was na Woblink jako ebooki - w formatach epub, mobi lub pdf.
Rozpoczęta przez Hall i Kapuścińskiego tradycja literacka kontynuowana jest do dziś, a w zasobach takich oficyn jak Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Szczeliny czy Wydawnictwo Znak niemal codziennie pojawiają się nowe pozycje. Próbą podsumowania XX-wiecznych osiągnięć polskiej szkoły reportażu jest monumentalna publikacja pod redakcją Mariusza Szczygła zatytułowana “ 100/XX. Antologia polskiego reportażu ”. Dwutomowy zbiór najważniejszych reportaży uzupełniony został o trzeci, “100/XX + 50”. Najlepsi polscy reportażyści nadal chętnie tłumaczeni są na wiele języków. Wśród nich znajduje się Jacek Hugo-Bader i jego “Dzienniki kołymskie”, “W rajskiej dolinie wśród zielska” czy “Biała gorączka”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. O miłości opowiada Agata Romaniuk - jej “Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” lub “Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości” to cenne źródła wiedzy o sytuacjach i miejscach, które rzadko znajdują się w centrum zainteresowania opinii publicznej. Ważną postacią polskiej szkoły reportażu jest także Wojciech Jagielski słynący z podróżowania na tereny niebezpieczne, często wciąż objęte wojną lub walkami wewnętrznymi. “Nocni wędrowcy”, “Dobre miejsce do umierania”, “Druga strona świata. Reporter o świecie w czasach chaosu” bądź “Wszystkie wojny Lary” to ważne punkty na mapie rodzimej tradycji reporterskiej.
Wiele pozycji z polskiej szkoły reportażu opowiada o wydarzeniach, miejscach i ludziach żyjących poza granicami Polski. Tak dzieje się chociażby w twórczości Pawła Smoleńskiego uznawanego za reporterskiego specjalistę od krajów tzw. Bliskiego Wschodu - Izraela, Iraku, Kurdystanu, Palestyny. Jego “Izrael już nie frunie”, “Wnuki Jozuego”, “Irak. Piekło w raju” czy “Oczy zasypane piaskiem” stanowią niezastąpione źródło wiedzy o współczesnym życiu na tamtych terenach. Jednym z wyznaczników sukcesu osiągniętego w obszarze polskiego reportażu jest nominacja lub otrzymanie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżniona została w ten sposób między innymi Katarzyna Kobylarczyk za swoje dzieło “Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Reportaż ten opowiada o skutkach wojny domowej, która - choć skończyła się już osiem dekad temu - wciąż pozostaje jątrzącą się traumą. Ciała ofiar nadal są znajdowane w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach. Nikt nie wie, ile tak jeszcze znalezionych zostanie anonimowych mogił. Po przeciwnej stronie Europy podróżuje Ilona Wiśniewska, rozmawiając z mieszkańcami krain wysuniętych najbardziej na północ. “Hen. Na północy Norwegii”, “Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” lub “Migot. Z krańca Grenlandii” opowiadają o codzienności ludzi żyjących w warunkach dla nas często niewyobrażalnych.
Najpopularniejsi polscy reportażyści opowiadają też jednak chętnie o własnym kraju. Cezary Łazarkiewicz podjął się niełatwego zadania odtworzenia niewyjaśnionych do końca spraw z historii Polski. Tak powstały “Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, “Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” czy “Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”. Po Polsce podróżuje także Filip Springer, opisując ją w dziełach “Miedzianka. Historia znikania”, “Miasto Archipelag” lub “Mein Gott, jak pięknie”. Wyruszcie w tę podróż razem z nimi! Liczne dzieła autorek i autorów z polskiej szkoły reportażu czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf).