Tematem książki są technologiczne i kulturowe przemiany, w które jest uwikłana fotografia, a także ślad, jaki technika zostawia w środowisku przyrodniczym. Autorka śledzi je na tle współczesnych koncepcji „humanistyki ekologicznej”, takich jak studia ekokulturowe, literaturoznawcza ekokrytyka czy badania nad wizualną kulturą ekologiczną. Nurty te – ważne w dobie gwałtownych przeobrażeń środowiska – są jednak tylko tłem rekonstrukcji artystycznych opowieści o świecie. Ł...
Fotografia, która przez długi czas była uważana jedynie za narzędzie, z którego się korzysta, obecnie można podziwiać w galeriach i muzeach jako dzieło sztuki samo w sobie. Pojawia się w momencie rozkwitu wielkich metropolii, ekonomii monetarnej, industrializacji i demokracji. Była zatem z początku obrazem społeczeństwa kupieckiego, najlepiej potrafiła je udokumentować i aktualizować jego wartości. O ile jednak odpowiadała nowoczesnemu przemysłowemu społeczeństwu, to dz...
W styczniu 1944 roku więźniom z oddziału Sonderkommando udało się sfotografować proces zagłady w Auschwitz. Do dziś zachowały się cztery fotografie, których historię i fenomenologię stara się opisać Didi-Huberman. Jednocześnie podejmuje kwestię tego, jak historia jako nauka może wykorzystywać źródła wizualne, oraz prowadzi do filozoficznej krytyki tego, co niewyobrażalne, jako pojęcia, z pomocą którego często definiuje się Shoah. Didi-Huberman jest przekonany, że cztery zacho...
Już od czasu pierwszego wydania w 1998 roku podręcznik ten, przetłumaczony na wiele języków, kreśli kontury estetyki fotografii i pozwala na rozważania na temat jej statusu jako sztuki, rozpatrując nasuwające się pytania teoretyczne. Refleksja ta opiera się na analizie licznych dzieł fotograficznych oraz na definicji nowych pojęć opracowanych w świetle estetyki, filozofii i psychoanalizy. Dzieło omawia trzy ważne zagadnienia: Jakie związki z rzeczywistością utrzymuje f...
W księgarni internetowej Woblink znajdziecie poradniki i podręczniki, dzięki którym poznacie podstawy fotografii, tajniki obróbki zdjęć, a także zasady kompozycji w fotografii. Sięgnijcie po "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku" Scotta Kelby'ego, wyjątkowy podręcznik ukazujący krok po kroku, jak proste może być robienie dobrych zdjęć. Nieważne, czy interesujecie się historią tego medium, aspektami technicznymi, czy po prostu chcecie robić świetne zdjęcia - na pewno znajdziecie tu coś dla siebie! Dowiedzcie się, jak zmieniały i wciąż zmieniają się standardy oraz wyobrażenia dotyczące tego, czym są "dobre zdjęcia" dzięki "Przewodnikowi po fotografii współczesnej" Jackie Higgs. Z innej perspektywy możecie spojrzeć na to zagadnienie wraz z Susan Sontag poprzez jej ebook "O fotografii".
Chociaż każdy z nas ma dziś dostęp do aparatu cyfrowego w swoim telefonie, wykonanie naprawdę dobrego zdjęcia bez przygotowania merytorycznego i doświadczenia nie jest już takie proste. Dobrym pomysłem może okazać się sięgnięcie po różnego typu podręczniki fotografii, i to bez względu na to, czy zdjęcia robicie hobbystycznie, czy chcecie stać się lub już jesteście profesjonalistami w tej dziedzinie. Książka "Sztuka fotografowania. 60 pomysłów na lepsze zdjęcia" Davida Duchemina to sześćdziesiąt krótkich lekcji i ćwiczeń, które pomogą Wam nie tylko poznać tajniki fotografii cyfrowej, ale także odnaleźć i wyszlifować swój własny, indywidualny styl. Inny doświadczony fotograf i autor wielu książek o tematyce fotograficznej, Bryan Peterson, pokazuje swój warsztat i odsłania sekrety w książce "Kreatywna fotografia bez tajemnic". Omawia w niej także różne tematy i techniki, a także podpowiada, jak uniknąć błędów i pułapek, które mogą skutkować nudnymi i zwyczajnie słabymi zdjęciami. Polecamy gorąco także inne książki autora: "Fotografia bez tajemnic", "Fotografia uliczna bez tajemnic" czy "Fotografia portretowa bez tajemnic. Jak robić świetne portrety każdym aparatem".
Fotografia nie służy jedynie chwytaniu ulotnych chwil czy wspomnień. Dziedzina fotografii to rozległy obszar tworzenia wyjątkowych dzieł artystycznych, w którym wiele osób odnajduje sposób na wyrażenie siebie. Wyjątkowe zdjęcia powstają na przykład w ramach fotografii przyrodniczej. Grzegorz Bobrowicz zaprasza do tego fascynującego świata w swojej książce "Fotografowanie polskiej przyrody".
Z kolei "Fotografowanie mody" to praktyczny podręcznik autorstwa Eliota Siegela, który wprowadza w tajniki fotografii związanej ze światem modelingu. Jesteście ciekawi, jak mistrzynie i mistrzowie fotografii widzą swoją własną dziedzinę? Sięgnijcie po pouczający tom Henry'ego Carolla "Fotograficy o fotografii. Jak widzą, myślą i fotografują mistrzowie". Kto bowiem może nauczyć Was robić świetne zdjęcia lepiej niż najlepsi w swoim fachu? Te i inne książki o fotografii czekają na Was na Woblinku – dostępne jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi i pdf.
Książki o fotografii to nie tylko praktyczne podręczniki dla miłośników tej wyjątkowej sztuki czy zbiory wskazówek przekazywanych przez najlepszych twórców. To także wiele fascynujących publikacji, w których fotografia stanowi główną oś narracji. Francois Soulages w swojej książce "Estetyka fotografii. Strata i zysk", wydanej po raz pierwszy w 1998 roku, porusza kluczowe zagadnienia z zakresu teorii estetycznej fotografii. Podręcznik ten, przetłumaczony na wiele języków, jest uznawany za jedno z fundamentalnych dzieł w tej dziedzinie. Analizując liczne dzieła i wprowadzając nowe pojęcia, autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jakie związki z rzeczywistością utrzymuje fotografia?
Z kolei Witold Kanicki w ebooku "Ujemny biegun fotografii" pochyla się nad rzadko poruszanym zagadnieniem negatywu. Natomiast Agnieszka Pajączkowska w książce "Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii" skupia się na szczególnym rodzaju zdjęć, dotychczas stosunkowo słabo opracowanym i nie wywołującym szczególnego zainteresowania. A przecież z tych czarno-białych obrazów wyłaniają się nierzadko wyjątkowe historie.
Innym wyjątkowym przypadkiem fotografii zajmuje się książka "Obrazy mimo wszystko" Georgesa Didi-Hubermana - interpretuje on w niej cztery zachowane fotografie wykonane w styczniu 1944 roku przez więźniów z oddziału Sonderkommando w Auschwitz, nadając im głębokiego znaczenia i kontekstu. Jak widać zdjęcia towarzyszą ludziom w bardzo wielu sytuacjach - każda książka o fotografii stanowi więc szansę na bliższe ich poznanie. Najlepszych tytułów szukajcie na Woblink!