Wariacje bachowskie to książka, która w wyjątkowo ciekawy i inspirujący sposób udowadnia tezę, że w wypadku twórczości Jana Sebastiana Bacha, „największego z geniuszów muzycznych ludzkości” (Witold Lutosławski), „im dalej w las, tym więcej drzew. Im bliżej zwiedzamy ogromny gmach Bachowskiej muzyki, tym więcej odkrywamy w nim nieznanych zakątków, wspaniałych sal, korytarzy, krużganków” (Stefan Kisielewski). Czternaścioro Autorek i Autorów, wywodzących się z różnych – i...
Historia tanga dla początkujących i zaawansowanych to pozycja dla wszystkich zainteresowanych tym tańcem w mniejszym lub większym stopniu – stąd też podział wewnętrzny na dwie główne części. Część pierwsza, dla początkujących, swoista „nota biograficzna” tanga, jest opowieścią o jego narodzinach i ewolucji aż po dzień dzisiejszy, usytuowaną w kontekście historycznym, geograficznym i społecznym. Część druga, dla zaawansowanych, składa się z serii krótkich szkiców na temat...
Tytuł Fenomen opery wskazuje nie tylko na to, że opera jest zjawiskiem, ale również sugeruje treści wartościujące. Autorzy są wielbicielami sztuki operowej i zgadzają się z opinią, że jeśli muzyka jest dobra, fabuła interesująca, śpiewacy wybitni, ich gra poprawna, a scenografia ciekawa, to spektakl operowy jest wyjątkowym widowiskiem artystycznym. Adaptując w swej analizie koncepcję dzieła literackiego stworzoną przez Romana Ingardena, autorzy pokazują, że opera je...
Monografia aktywności wybitnego polskiego dyrygenta-modernisty – Bohdana Wodiczki (1911–1985), autora wszechstronnego wskrzeszenia Teatru Wielkiego w Warszawie po II wojnie światowej, bezkompromisowego i zarazem naznaczonego tragizmem propagatora muzyki XX wieku. Praca omawia działalność dyrygenta, niemniej należy do gatunku szerzej traktującego tę działalność artystyczną, przejawiającą się nie tylko w samych koncertach, lecz w całości życia muzycznego. Stąd przedmiotem ...
Książka Grzegorza Piotrowskiego Syndrom Pogorelicia. Muzyka – opera – performatywność wyrasta z zainteresowań autora performatywnością muzyki i samą performatyką jako alternatywnym podejściem do refleksji o sztuce dźwięku. Performatywność zmusza słuchacza do wyjścia poza oswojoną, lecz ograniczającą kategorię dzieła muzycznego – ku muzyce rozumianej jako proces, będącej zdarzeniem i doświadczeniem, ucieleśnionej i ucieleśniającej. Ponieważ szczególnie intensywn...
Książka Tomasza Górnego stanowi pierwsze tak szczegółowe i kompetentne opracowanie na gruncie muzykologii polskiej jednej z najważniejszych kolekcji dzieł organowych w dorobku Johanna Sebastiana Bacha. Jest to niewątpliwie publikacja cenna – zawiera nieznany wcześniej materiał źródłowy i wiele innych skrupulatnie zebranych, zweryfikowanych i prawidłowo zinterpretowanych informacji. Książka będzie znakomitą lekturą zarówno dla lepiej zorientowanych melomanów, jak i profesjonal...
W księgarni internetowej Woblink czekają na Was zarówno podręczniki obejmujące podstawy historii muzyki, jak i opracowania na temat różnych gatunków muzycznych i instrumentów muzycznych. Być może zainteresuje Was książka Davida W. Barbera "Bach, Beethoven i inne chłopaki, czyli historia muzyki wyłożona wreszcie jak należy"? To znakomity, pełen humoru przewodnik po historii muzyki - jej kontynuację stanowi ebook "Zygzakiem przez muzykę, czyli następna historia muzyki wyłożona wreszcie jak należy".
Ciekawi Was świat muzyki tworzonej przez polskich twórców? Adam Zamoyski opowiada o życiu wybitnego polskiego kompozytora w książce "Chopin. Artysta. Człowiek". Polska muzyka nie zamyka się rzecz jasna w dawnych wiekach. Filip Kalinowski odkrywa przed czytelnikami świat polskiego rapu w książce "Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90". Twoje ulubione muzyczne książki już tu są i czekają na Ciebie jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki! Bez względu na to, czy jesteś wielbicielem muzyki rozrywkowej, muzyki klasycznej, muzyki elektronicznej czy polskiego jazzu na Woblink na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Co tak naprawdę dzieje się, gdy słuchamy muzyki? Dowiedzcie się tego dzięki książce "Zasłuchany mózg. Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki" autorstwa Daniela J. Levitina. Na Woblink znajdziecie także niejeden reportaż skupiający się na disco polo, zjawisku bez którego polska scena muzyczna nie wyglądałaby dziś tak samo. Sięgnijcie po ebook "Polski bajer. Disco polo i lata 90." Moniki Borys, audiobook "Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo" Judyty Sierakowskiej lub "Cesarz Disco Polo. Bayer Full, polskie wesela i podbój Chin" Sławomira Świerzyńskiego i Katarzyny Sielickiej.
Interesują Was zupełnie inne rodzaje muzyki? Na przykład jazz? Wśród książek zajmujących się tym gatunkiem muzycznym, zdecydowanie wyróżnić należy autobiografię Milesa Daviesa czy autobiograficzną i równie poruszającą "Lady Day śpiewa bluesa" autorstwa Billie Holiday. Polski jazz świetnie reprezentują reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej "Komeda. Osobiste życie jazzu", "Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego" Andrzeja Makowieckiego czy "Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce" Krzysztofa Karpińskiego.
Jak powstały instrumenty muzyczne? Kim były najważniejsze postaci muzyki współczesnej? Jeśli chcesz lepiej zrozumieć muzykę, sięgnij po najlepsze książki o muzyce dostępne na Woblink! Znajdziesz tu wyjątkowe reportaże i publikacje poświęcone twórcom, nurtom oraz gatunkom muzycznym. Wśród nich warto wyróżnić:
To także inne niesamowite opowieści zawarte na kartach skupiającej się na scenie muzycznej lat 70. XX wieku "W bocznej ulicy. Historia muzyki niegranej 1968-1976" czy "Kraftwerk i muzyczna rewolucja. Mała encyklopedia muzyki electro i electro-funk" Piotra Mulawki. Tak wiele jest jeszcze do poznania i usłyszenia!
Książki o muzyce to nie tylko reportaże, dzieła historyczne czy encyklopedyczne, ale także tytuły skupiające się na teorii muzyki. Polecamy szczególnie publikację Holly Day oraz Michaela Pilhofera "Teoria muzyki dla bystrzaków". Dzięki temu nie tylko szybko nauczycie się odczytywać nuty i wystukiwać odpowiedni rytm, ale także przewidywać dalszy ciąg utworu. Pozwoli to na jeszcze bardziej pogłębione spojrzenie na dzieła innych osób - a także, kto wie, na skomponowanie własnych?
Warto już od najmłodszych lat wprowadzać dzieci w świat muzyki. Chodzi rzecz jasna przede wszystkim o zaznajamianie ich z różnymi utworami - warto jednak sięgnąć także po książkowe wsparcie. Szczególnie polecamy pozycję "Historia muzyki dla dzieci", która wprowadza najmłodszych w świat kompozytorów, wykonawców i muzyki z całego świata. Na Woblink znajdziecie także wiele podręczników pozwalających poznać podstawy historii muzyki oraz ułatwiających zrozumienie teorii muzyki, takich jak "Historia muzyki 1. Podręcznik dla szkół muzycznych" Danuty Gwizdalanki.
Mamy także coś dla najmłodszych pociech - w poznawaniu muzyki chętnie wesprze ich lubiany Pucio w książce "Pucio poznaje kolory i dźwięki". Polecamy także "Poznaję dźwięki! Mozart. Książeczka z dźwiękami" oraz "Poznaję dźwięki! Bach. Książeczka z dźwiękami", dzięki którym od małego Wasi milusińscy mogą w przystępny dla nich sposób zapoznawać się z twórczością tych wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej. Kultura słuchania muzyki w dużej mierze wynika z przyswojonych w dzieciństwie wzorców - nie ma więc na co czekać!