Majówkowy Maraton Czytelniczy

Znak Książki o historii Polski - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Boże igrzysko. Historia Polski, Ebook | Norman Davies

    To klasyczne już dziś opracowanie, stanowiące punkt wyjścia każdych studiów nad historią Polski. Od czasu ukazania się w 1989 r. Boże Igrzysko osiągnęło już nakład ponad 100 tys. egzemplarzy. „Bezsprzecznie jest to nie tylko najlepsza książka o Polsce w języku angielskim, ale to właśnie TA książka o Polsce. Każdy kto pisze o sprawach polskich - obecnych bądź historycznych - będzie musiał ją przeczytać. To dzieło mistrza.” „New York Times Book Review”

    Promocja
    okładka Europa walczy, Ebook | Norman Davies

    Ktoś powiedział o Normanie Daviesie, że posiada dar, który mają tylko wielcy historycy - umiejętność przemyślenia przeszłości na nowo. Ktoś inny dodał: „Norman Davies ukazuje nam namiętności, poezję, mity i anegdoty równie dobrze jak historyczne fakty”. Prawdziwości obu tych opinii dowodzi najnowsza książka Daviesa. Jeśli ktokolwiek mógł napisać coś nowego o II wojnie światowej - przedstawić nowy sposób patrzenia na nią - to właśnie Norman Davies. Autor bestsellerowego Powst...

    Promocja
    okładka Powstanie 44, Ebook | Norman Davies

    W 60. rocznicę Powstania Warszawskiego ukazała się najnowsza książka Normana Daviesa, jednego z najbardziej popularnych i najchętniej czytanych współczesnych historyków. Davies umieścił historię Powstania na obszernym tle zdarzeń od 1939 do 1956 roku, przede wszystkim jednak skupiając swoją uwagę na funkcjonowaniu koalicji, której część tworzyły polskie siły zbrojne. „Ostatecznie zdecydowałem - pisze - że podstawowe pytanie, jakie należy postawić, brzmi nie 'dlaczego powstańc...

    Promocja
    okładka Zaginione królestwa, Ebook | Norman Davies

    Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów? Po lekturze Zaginionych Królestw nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowan...

Znak Książki o historii Polski - książki, ebooki i audiobooki

Wydawnictwo Znak, a raczej Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" to jedno z najstarszych i największych polskich wydawnictw. Oficyna została założona w 1959 roku w Krakowie - obecnie publikuje ponad 500 tytułów rocznie w ramach kilku marek, w tym Znak Horyzont, Znak Literanova, Znak Emotikon czy Wydawnictwa Otwarte. Grupa wydawnicza Znak jest także wydawcą miesięcznika Znak, jednego z najstarszych tego typu czasopism w Polsce - jego pierwszy numer ukazał się w 1946 roku. Znak jest również współorganizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, w tym corocznych Dni Tischnerowskich. W oficynie tej ukazują się zarówno książki związane z filozofią i religią, jak i bestsellerowe powieści, eseje, tomiki poezji, dzieła non-fiction, historyczne czy literatura dziecięca. Do najpopularniejszych autorów Znaku z pewnością należą więc ks. Józef Tischner, ks. Adam Boniecki, Szymon Hołownia, Leszek Kołakowski, Adam Szustak, Umberto Eco, Ryszard Kapuściński, Mario Vargas Llosa, Eric-Emmanuel Schmitt, Zadie Smith, Wisława Szymborska, Virginia Woolf czy Adam Zagajewski. Ebooki tych autorów w formatach epub, mobi lub pdf bez trudu znajdziecie na Woblink!

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powstał w Krakowie w roku 1959 z inicjatywy osób związanych z miesięcznikiem "Znak" oraz "Tygodnikiem Powszechnym". Jednym z ich celów było umożliwienie polskim czytelniczkom i czytelnikom zapoznania się z niepublikowanymi wcześniej w Polsce dziełami - zwłaszcza przekładami współczesnych teologów i filozofów. Pierwszym dyrektorem i jednym z głównych inicjatorów powstania Instytutu był Jacek Woźniakowski. Początkowo siedziba Znaku mieściła się w pokoju przy ulicy Wiślnej 12 w Krakowie, tuż nad redakcją "Tygodnika Powszechnego". W redakcji zasiadali wtedy między innymi Stanisław Stomma, Hanna Malewska, ks. Józef Tischner i Jerzy Turowicz. W okresie PRLu znakiem rozpoznawczym wydawnictwa były dzieła z gatunku literatury katolickiej i filozoficznej. Stosunkowo rzadko ukazywały się wtedy jego nakładem proza, poezja czy eseje. Cenzura skutecznie utrudniała pracę i rozwój wydawnictwa, jednak czytelnicy chętnie sięgali po książki wydane przez Znak. Na dzieła autorstwa Antoniego Gołubiewa, Karola Wojtyły, Władysława Bartoszewskiego, Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Gustawa Herlinga Grudzińskiego i innych twórców prowadzono zapisy. W latach 80. w Znaku zaczęły ukazywać się także tytuły z dziedziny historii, politologii, komentarze polityczne czy pamiętniki. Szybki rozwój wydawnictwa miał miejsce po 1989 roku - mniej więcej od połowy lat 90. w ofercie wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują polska i zagraniczna proza oraz poezja, książki akademickie, literatura faktu, a także literatura dziecięca. Norman Davies, Józef Czapski, J. M. Coetzee, Samuel Beckett czy Wisława Szymborska to tylko kilka z wielu ważnych nazwisk, których dzieła ukazują się nakładem tej oficyny.

Rozwój wydawnictwa Znak

Jeszcze w 1992 roku Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powołał Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak - jej pierwszym prezesem został Stefan Wilkanowicz, a do celów działalności należy praca na rzecz dobrych stosunków międzywyznaniowych, globalna edukacja oraz relacje z krajami-sąsiadami Polski. W 2009 roku powstała także Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się. W 2006 roku oficyna wydawnicza Znak powołała do życia Wydawnictwo Otwarte, publikujące literaturę popularną. Cztery lata później powstał Woblink, gdzie znajdziecie wiele fantastycznych książek papierowych, audiobooków i ebooków (epub, mobi, pdf). W 2010 roku na rynku pojawiły się trzy osobne marki: Znak, Znak Literanova oraz Znak Emotikon - to ostatnie skupia się przede wszystkim na literaturze dziecięcej oraz młodzieżowej. Cztery lata później na rynku pojawił się został także Znak Horyzont.

Autorzy i autorki domu wydawniczego Znak

Wydawnictwo Znak publikowało i publikuje wiele ważnych dzieł z różnych gatunków literackich, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Liczbę publikowanych książek szacuje się na 500 tytułów rocznie. Wśród ważnych twórców literatury pięknej, esejów i poezji, których dzieła ukazują się nakładem Znak Kraków z pewnością wymienić należy Samuela Becketta, Sylwię Chutnik, T. S. Eliota, Marka Krajewskiego, Eduardo Mendozę, Adama Zagajewskiego, J. M. Coetzee czy Yanna Martela. Wśród książek historycznych wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują dzieła Normana Daviesa, Rogera Moorhouse'a, Antony'ego Beevora, Diane Ducret, Frances Gies i Josepha Gies, Kamila Janickiego oraz Anny Herbich. Z kolei wśród autorów ebooków non-fiction nie sposób nie wymienić Timothy'ego Gartona Asha, Francisa Fukuyamy, Piotra Sztompki, George'a Sorosa, Małgorzaty Szejnert, Wojciecha Jagielskiego lub Katarzyny Kubisiowskiej. Wyróżnikiem marki Znak są nadal tytuły należące do literatury filozoficznej i religijnej. Tutaj z pewnością wspomnieć należy o ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim, Josephie Ratzingerze (późniejszy papież Benedykt XVI), Barbarze Skardze, Władysławie Stróżewskim, Charlesie Taylorze, Karolu Tarnowskim, prymasie Stefanie Wyszyńskim, Szymonie Hołowni czy Jorge Mario Bergoglio (papież Franciszek). W ofercie wydawnictwa Znak z łatwością znajdą dla siebie coś także młodsi czytelniczy - dzieła Roalda Dahla, René Goscinnego, Teda Hughesa, Andrzeja Maleszki czy Michała Rusinka ukazują się w Polsce właśnie dzięki tej oficynie.

Książki Wydawnictwa Znak

Na Woblink znajdziecie całą masę książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf), które ukazały się nakładem Znaku. Najsłynniejsze książki wydawnictwa to chyba tytuły należące do noblistów - irlandzkiego poety Seamusa Heaney'a, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej. Polecamy zwłaszcza zbiór "Wiersze wszystkie" tej ostatniej poetki. Warto sięgnąć także po ebooki innych laureatów Nagrody Nobla - Mario Vargasa Llosy ("Miasto i psy", "Marzenie Celta", "Dyskretny bohater") lub J. M. Coetzeego ("Żywoty zwierząt"). Wydawnictwo Znak wydaje wiele nowości z różnych gatunków. Wystarczy spojrzeć na kilka tytułów, by przekonać się, jak różnorodną literaturę znajdziecie na półkach oficyny wydawniczej Znak. "Galicja" Normana Daviesa, "Kiedy weszłam w twoje życie" Jojo Moyes, seria kryminałów autorstwa Maryli Szymiczkowej (a właściwie Jacka Denhela i Piotra Tarczyńskiego), "Ostra" Marka Krajewskiego, "Zima w Przytulnej" Katarzyny Michalak, "Szczęście" Daniele Steel, "O tyranii" Timothy'ego Snaydera czy "Inne tonacje ciszy" Remigiusza Mroza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - a wszystkie te tytuły czekają na Was niecierpliwie na Woblink także jako ebooki i audiobooki!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii Polski

Początek polskiej historii datuje się na rok 966 - moment przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Dzieje naszego kraju mają już zatem ponad tysiąc lat, a przez ten czas wydarzyło się bardzo wiele. W polskiej historii są zarówno ciemne plamy, jak i wydarzenia będące powodem wielkiej dumy. Jednym ze znanych historyków piszących książki o historii Polski jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” to monumentalna próba opracowania tego zagadnienia, klasyczne już dzieło wydane po raz pierwszy w znamiennym 1989 roku. Inne zajmujące się tym tematem teksty znajdują się w książce “Mała Europa. Szkice polskie”, a w osobistą podróż po polskiej historii można wyruszyć z Brytyjczykiem dzięki książce “Serce Europy”.

Davies zajmuje się także ważnymi wydarzeniami z historii Polski - tak powstał “Orzeł biały. Czerwona gwiazda” o wojnie polsko-bolszewickiej, “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty” oraz “Powstanie 44”. Szukajcie ich wszystkich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf)!

Jakie książki historyczne o Polsce warto przeczytać?

Tysiąc lat historii Polski zawiera w sobie całą masę niezwykle ciekawych, a często wciąż szerzej nieznanych wydarzeń, postaci, opowieści. Polecamy sięgnąć do książek Pawła Jasienicy, polskiego historyka, pisarza, eseisty i publicysty “Tygodnika Powszechnego”. Jego zbiory esejów historycznych, zatytułowane “Polska Piastów”, “Polska Jagiellonów”, “Rzeczpospolita Obojga Narodów”, “Ostatnia z rodu” czy “Myśli o dawnej Polsce” zyskały sobie swego czasu wielką popularność i do dziś pasjonaci polskiej historii chętnie po nie sięgają.

Wiele książek dotyczących historii Polski poświęconych jest sytuacji społecznej i ekonomicznej różnych grup. Joanna Kuciel-Frydryszak w książce “Służące od wszystkiego” zajmuje się pomijaną dotychczas często kwestią “białych niewolnic”, kobiet zajmujących najniższy szczebel w hierarchii służby domowej, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Pochodzące ze wsi dziewczyny pojawiały się w domach mieszczaństwa już w wieku 15 lat i nie miały praktycznie żadnych praw. Podobnie trudny i rzadko poruszany temat wypełnia karty innej książki Kuciel-Frydryszak, “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Bez owijania w bawełnę opowiada ona o codziennych trudach, lękach i marzeniach wiejskich kobiet, wychodząc tym samym poza stereotyp rozśpiewanej, silnej chłopki. Z kolei Kamil Janicki wziął na warsztat polską szlachtę w głośnej książce “Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty”. To krytyczne spojrzenie na grupę społeczną, która w pełni kontrolowała dawną Rzeczpospolitą, tworząc wyjątkowy system wartości i obyczajów, a także znacząco przyczyniając się do upadku kraju. Janicki, podobnie jak Kuciel-Frydryszak, już wcześniej zajmował się takimi niełatwymi tematami i obalaniem pewnych stereotypów - przed “Warcholstwem” pojawiła się bardzo dobrze przyjęta “Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”. Szybko i sprawnie rozprawia się on w niej z wizją sielankowej polskiej wsi. W dorobku tego autora znajdziecie także wiele innych ciekawych książek historycznych o Polsce. “Wawel. Biografia”, “Damy Władysława Jagiełły”, “Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce” czy “Seryjni mordercy II RP” to tylko niektóre z nich. Te i wiele innych cennych opowieści o wydarzeniach, zjawiskach i postaciach z historii Polski czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Najciekawsze książki o historii Polski

Chcecie wyruszyć w wielką podróż po dziejach Rzeczpospolitej? Wiele książek zawiera swoistą historię Polski w pigułce. Należą do nich na przykład “Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii” Briana Portera-Szucsa, “Historia Polski” Jerzego Topolskiego, “Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego czy wspomniane już “Boże igrzysko” Normana Daviesa. Zna jdzie się coś także dla dzieci - chociażby “A to historia! Opowiadania z dziejów Polski” Kazimierza Szymeczko. Dla nieco starszych czytelników polecamy “Historię bez cenzury” Wojciecha Drewniaka. Wiele ebooków z tego działu zajmuje się także trudnymi tematami i wydarzeniami z polskiej historii. “Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo?” Sławomira Leśniewskiego, “Marek Edelman. Nieznane zapiski o getcie warszawskim” spisane dla żony Aliny Margolis-Edelman i zebrane przez Martynę Rusiniak-Karwat, czy “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Grieda to tylko niektóre z nich. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf).