Majówkowy Maraton Czytelniczy

Znak Książki o starożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wieki bezwstydu, Ebook | Adam Węgłowski

    Starożytni Grecy dali nam demokrację. Rzymianie - zapoczątkowali rządy prawa. Czy także ich poglądy na sprawy erotyki przetrwały próbę czasu?Adam Węgłowski zabiera czytelników w fascynującą wędrówkę przez świat antyku: jednocześnie łudząco bliski i zadziwiająco odmienny. Zagląda do sypialni ateńskich arystokratów, do łaźni Wiecznego Miasta i na cyrkowe areny, pośród gladiatorów. Odkrywa najintymniejsze sprawy małżeństw sprzed dwóch tysiącleci. Demaskuje prawdę o zmysłowych gr...

Znak Książki o starożytności - książki, ebooki i audiobooki

Wydawnictwo Znak, a raczej Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" to jedno z najstarszych i największych polskich wydawnictw. Oficyna została założona w 1959 roku w Krakowie - obecnie publikuje ponad 500 tytułów rocznie w ramach kilku marek, w tym Znak Horyzont, Znak Literanova, Znak Emotikon czy Wydawnictwa Otwarte. Grupa wydawnicza Znak jest także wydawcą miesięcznika Znak, jednego z najstarszych tego typu czasopism w Polsce - jego pierwszy numer ukazał się w 1946 roku. Znak jest również współorganizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, w tym corocznych Dni Tischnerowskich. W oficynie tej ukazują się zarówno książki związane z filozofią i religią, jak i bestsellerowe powieści, eseje, tomiki poezji, dzieła non-fiction, historyczne czy literatura dziecięca. Do najpopularniejszych autorów Znaku z pewnością należą więc ks. Józef Tischner, ks. Adam Boniecki, Szymon Hołownia, Leszek Kołakowski, Adam Szustak, Umberto Eco, Ryszard Kapuściński, Mario Vargas Llosa, Eric-Emmanuel Schmitt, Zadie Smith, Wisława Szymborska, Virginia Woolf czy Adam Zagajewski. Ebooki tych autorów w formatach epub, mobi lub pdf bez trudu znajdziecie na Woblink!

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powstał w Krakowie w roku 1959 z inicjatywy osób związanych z miesięcznikiem "Znak" oraz "Tygodnikiem Powszechnym". Jednym z ich celów było umożliwienie polskim czytelniczkom i czytelnikom zapoznania się z niepublikowanymi wcześniej w Polsce dziełami - zwłaszcza przekładami współczesnych teologów i filozofów. Pierwszym dyrektorem i jednym z głównych inicjatorów powstania Instytutu był Jacek Woźniakowski. Początkowo siedziba Znaku mieściła się w pokoju przy ulicy Wiślnej 12 w Krakowie, tuż nad redakcją "Tygodnika Powszechnego". W redakcji zasiadali wtedy między innymi Stanisław Stomma, Hanna Malewska, ks. Józef Tischner i Jerzy Turowicz. W okresie PRLu znakiem rozpoznawczym wydawnictwa były dzieła z gatunku literatury katolickiej i filozoficznej. Stosunkowo rzadko ukazywały się wtedy jego nakładem proza, poezja czy eseje. Cenzura skutecznie utrudniała pracę i rozwój wydawnictwa, jednak czytelnicy chętnie sięgali po książki wydane przez Znak. Na dzieła autorstwa Antoniego Gołubiewa, Karola Wojtyły, Władysława Bartoszewskiego, Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Gustawa Herlinga Grudzińskiego i innych twórców prowadzono zapisy. W latach 80. w Znaku zaczęły ukazywać się także tytuły z dziedziny historii, politologii, komentarze polityczne czy pamiętniki. Szybki rozwój wydawnictwa miał miejsce po 1989 roku - mniej więcej od połowy lat 90. w ofercie wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują polska i zagraniczna proza oraz poezja, książki akademickie, literatura faktu, a także literatura dziecięca. Norman Davies, Józef Czapski, J. M. Coetzee, Samuel Beckett czy Wisława Szymborska to tylko kilka z wielu ważnych nazwisk, których dzieła ukazują się nakładem tej oficyny.

Rozwój wydawnictwa Znak

Jeszcze w 1992 roku Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powołał Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak - jej pierwszym prezesem został Stefan Wilkanowicz, a do celów działalności należy praca na rzecz dobrych stosunków międzywyznaniowych, globalna edukacja oraz relacje z krajami-sąsiadami Polski. W 2009 roku powstała także Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się. W 2006 roku oficyna wydawnicza Znak powołała do życia Wydawnictwo Otwarte, publikujące literaturę popularną. Cztery lata później powstał Woblink, gdzie znajdziecie wiele fantastycznych książek papierowych, audiobooków i ebooków (epub, mobi, pdf). W 2010 roku na rynku pojawiły się trzy osobne marki: Znak, Znak Literanova oraz Znak Emotikon - to ostatnie skupia się przede wszystkim na literaturze dziecięcej oraz młodzieżowej. Cztery lata później na rynku pojawił się został także Znak Horyzont.

Autorzy i autorki domu wydawniczego Znak

Wydawnictwo Znak publikowało i publikuje wiele ważnych dzieł z różnych gatunków literackich, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Liczbę publikowanych książek szacuje się na 500 tytułów rocznie. Wśród ważnych twórców literatury pięknej, esejów i poezji, których dzieła ukazują się nakładem Znak Kraków z pewnością wymienić należy Samuela Becketta, Sylwię Chutnik, T. S. Eliota, Marka Krajewskiego, Eduardo Mendozę, Adama Zagajewskiego, J. M. Coetzee czy Yanna Martela. Wśród książek historycznych wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują dzieła Normana Daviesa, Rogera Moorhouse'a, Antony'ego Beevora, Diane Ducret, Frances Gies i Josepha Gies, Kamila Janickiego oraz Anny Herbich. Z kolei wśród autorów ebooków non-fiction nie sposób nie wymienić Timothy'ego Gartona Asha, Francisa Fukuyamy, Piotra Sztompki, George'a Sorosa, Małgorzaty Szejnert, Wojciecha Jagielskiego lub Katarzyny Kubisiowskiej. Wyróżnikiem marki Znak są nadal tytuły należące do literatury filozoficznej i religijnej. Tutaj z pewnością wspomnieć należy o ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim, Josephie Ratzingerze (późniejszy papież Benedykt XVI), Barbarze Skardze, Władysławie Stróżewskim, Charlesie Taylorze, Karolu Tarnowskim, prymasie Stefanie Wyszyńskim, Szymonie Hołowni czy Jorge Mario Bergoglio (papież Franciszek). W ofercie wydawnictwa Znak z łatwością znajdą dla siebie coś także młodsi czytelniczy - dzieła Roalda Dahla, René Goscinnego, Teda Hughesa, Andrzeja Maleszki czy Michała Rusinka ukazują się w Polsce właśnie dzięki tej oficynie.

Książki Wydawnictwa Znak

Na Woblink znajdziecie całą masę książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf), które ukazały się nakładem Znaku. Najsłynniejsze książki wydawnictwa to chyba tytuły należące do noblistów - irlandzkiego poety Seamusa Heaney'a, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej. Polecamy zwłaszcza zbiór "Wiersze wszystkie" tej ostatniej poetki. Warto sięgnąć także po ebooki innych laureatów Nagrody Nobla - Mario Vargasa Llosy ("Miasto i psy", "Marzenie Celta", "Dyskretny bohater") lub J. M. Coetzeego ("Żywoty zwierząt"). Wydawnictwo Znak wydaje wiele nowości z różnych gatunków. Wystarczy spojrzeć na kilka tytułów, by przekonać się, jak różnorodną literaturę znajdziecie na półkach oficyny wydawniczej Znak. "Galicja" Normana Daviesa, "Kiedy weszłam w twoje życie" Jojo Moyes, seria kryminałów autorstwa Maryli Szymiczkowej (a właściwie Jacka Denhela i Piotra Tarczyńskiego), "Ostra" Marka Krajewskiego, "Zima w Przytulnej" Katarzyny Michalak, "Szczęście" Daniele Steel, "O tyranii" Timothy'ego Snaydera czy "Inne tonacje ciszy" Remigiusza Mroza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - a wszystkie te tytuły czekają na Was niecierpliwie na Woblink także jako ebooki i audiobooki!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o starożytności

Starożytność stanowi okres w dziejach ludzkości, który od dawna fascynuje współczesnych. Z czego słynęła starożytność? Przede wszystkim jest to czas powstawania i upadku wielkich imperiów oraz cywilizacji - rzymskiej, greckiej, babilońskiej czy egipskiej. Do dziś możemy oglądać wiele spektakularnych efektów ich działań, takich jak Sfinks, Panteon, Akropol czy piramidy.

W którym roku rozpoczęła się starożytność? Początek tej najstarszej epoki historycznej datuje się mniej więcej na czas wynalezienia pisma, czyli około 4-3,5 tysięcy lat p.n.e. A czym zakończyła się starożytność? Z koniec tego okresu przyjmuje się rok 476 n. e., a więc moment upadku cesarstwa zachodniorzymskiego. Na kształt współczesnej Europy wpłynęły przede wszystkim dokonania starożytnego Rzymu oraz Grecji. To właśnie ich historię i kulturę określa się mianem antyku skupiającego się na krajach basenu Morza Śródziemnego. Z kolei starożytność to pojęcie szersze, które obejmuje także inne cywilizacje i kręgi kulturowe, w tym Sumerów, Inków, Persów czy ówczesnych mieszkańców Korei, Egiptu lub Babilonu. Próby jej opisania podjął się Adam Ziółkowski, tworząc osiem tomów dzieła “Historia powszechna. Starożytność”, nowoczesnej syntezy historii opartej na najnowszych wynikach badań.

Co zawdzięczamy starożytnym?

Oprócz wspomnianych już budowli i osiągnięć architektonicznych istnieje ogromna rzesza spraw, które nie wyglądałyby obecnie tak samo, gdyby nie osoby żyjące i działające w tej epoce historycznej. To właśnie Grecy jako pierwsi próbowali w sposób naukowy wyjaśnić pochodzenie świata i życia. Grecy i Rzymianie znacząco przyczynili się także do odkryć z zakresu matematyki, astronomii czy geografii. W ich dorobku są również kluczowe dokonania z zakresu nauk humanistycznych, w tym literatury. Na szczęście wciąż mamy dostęp do licznych antycznych dzieł, takich jak “Ustrój polityczny Aten” Arystotelesa czy “Dzieje” Herodota. Na Woblink znajdziecie je jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o starożytnej Grecji

Zastanawiacie się, jakie są dobre książki o starożytności i po jakie tytuły sięgnąć, aby najlepiej poznać historię i kulturę antycznej Grecji? Przychodzimy z pomocą! Anthony Everitt w swoim ebooku “Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie” w pasjonujący sposób opowiada o tym, jak stosunkowo niewielkie miasto-państwo przerodziło się w cywilizację, która wpłynęła na kształt świata. To właśnie w Atenach pojawiły się pierwsze idee zmierzające ku demokratycznemu systemowi rządów. To tam narodziły się liczne koncepcje filozoficzne, a także rozwijała się sztuka - teatr, rzeźba, architektura. Jak do tego doszło? Napisana świetnym stylem książka Everitta ukazuje portrety kolejnych wielkich Ateńczyków, a przy tym chętnie korzysta ze źródeł, przez co “Chwała Aten” jest jeszcze ciekawsza. Jeżeli jesteście bardziej zainteresowani tamtejszą religijnością, sięgnijcie po dzieło wielkiego znawcy tematu wierzeń starożytnych Greków, Waltera F. Otto. “Bogowie Grecji. Obraz boskości w zwierciadle greckiego ducha” ukazuje poszczególne bóstwa olimpijskie, a przy tym szczegółowo opisuje relacje pomiędzy nimi a ich wyznawcami. A może ciekawi Was wojskowość? Polecamy pierwszą część dzieła autorstwa Johannesa Kromayera i Georga Veitha zatytułowaną “Historia wojskowości Greków i Rzymian. Część I: Grecy”. Liczne świetne ebooki o starożytności czekają na Was na Woblink!

Książki o starożytnym Rzymie

Okres świetności i upadku imperium rzymskiego to wciąż jeden z najbardziej fascynujących etapów antycznych dziejów. Nie dziwi więc, że tak wiele dobrych książek o starożytności poświęconych jest właśnie Rzymowi. Jak z małej osady nad Tybrem Rzym stał się siłą, która wpłynęła na kształt zarówno ówczesnego, jak i współczesnego świata? Nad tym zagadnieniem pochylają się między innymi Mary Beard w “SPQR. Historia starożytnego Rzymu” oraz Anthony Everitt w ebooku “Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium”. Alberto Angela przygląda się mikrohistoriom mieszkańców w swojej książce “Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszechne, sekrety, ciekawostki”. Z kolei Kyle Harper skupia się na przyczynach upadku tego wielkiego imperium - co do niego doprowadziło? Jaki wpływ na koniec tego wielkiego projektu miały pandemie, wirusy i katastrofy naturalne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dziele “Los Rzymu. Klimat, choroby i koniec imperium”, który czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi bądź pdf.

Najlepsze książki o starożytności

Na Woblink znajdziecie tytuły opowiadające nie tylko o osiągnięciach i upadku starożytnej Grecji czy Rzymu, ale także o dziejach innych ówczesnych cywilizacji i kultur. Alfred J. Palla przybliża “Sekrety Biblii - Królestwo Saula, Dawida i Salomona”. Charlotte Booth zastanawia się, “Jak przeżyć w starożytnym Egipcie”, a Jan Szemiński i Mariusz Ziółkowski przybliżają “Mity, rytuały i politykę Inków”. “Powstanie i upadek starożytnego Egiptu” opisuje Toby Wilkinson, a jeśli chcecie poznać “Historię Persji”, na Woblink czeka na Was pakiet trzech książek Bogdana Składanka. Zestaw “Historia Korei” Joanny P. Rurarz oraz “Religia Korei” Haliny Ogarek-Czoj pozwoli Wam bliżej poznać tą fascynującą kulturę. Te i wiele innych książek o starożytności czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!