Majówkowy Maraton Czytelniczy

J.K. Rowling Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

J.K. Rowling Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

J. K. Rowling, a właściwie Joanne Murray, jest brytyjską pisarką, scenarzystką, producentką filmową i telewizyjną, a także filantropką. Sławę przyniosła jej siedmiotomowa saga powieści fantasy „Harry Potter”. Książki te sprzedały się na całym świecie w ponad 500 milionach egzemplarzy i przetłumaczone zostały na co najmniej 70 języków. Rowling jest autorką nie tylko samych powieści, ale także wielu książek, które powstały wokół oryginalnej serii, takich jak „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” czy „Quidditch przez wieki”. Pod pseudonimem Robert Galbraith tworzy także serię powieści kryminalnych o Cormoranie Strike’u.

J. K. Rowling – życiorys i kariera

J. K. Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury w Anglii. Pisarka uzyskała licencjat z filologii klasycznej oraz filologii romańskiej na Uniwersytecie w Exeter i rozpoczęła różne prace dorywcze, w tym jako dwujęzyczna sekretarka. W czasie wolnym zaczęła pisać powieści dla dorosłych, nigdy jednak nie zostały one opublikowane. Prace nad serią o Harrym Potterze Rowling rozpoczęła w 1990 roku. Często dojeżdżała w tym czasie do Manchesteru, gdzie planowała przeprowadzić się wraz z chłopakiem. Podczas jednej z takich podróży, gdy pociąg opóźniony był już cztery godziny, wpadła na pomysł postaci Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a i Hermiony Granger. 30 grudnia 1990 roku matka Joanne Rowling zmarła na stwardnienie rozsiane, co znacząco odbiło się nie tylko na samej pisarce, ale także na fabule i świecie Harry’ego Pottera. Niedługo potem porzuciła pracę biurową w Manchesterze i rozstała się z chłopakiem. Na jakiś czas przeniosła się do Porto w Portugalii, by tam uczyć języka angielskiego, a równocześnie pisać. To tam poznała dziennikarza Jorge Arantesa, z którym odkryła wspólne zainteresowanie Jane Austen. Ich związek był dość niespokojny, zdecydowali się jednak pobrać 16 października 1992 roku. Ich córka, Jessica Isabel Rowling Arantes, urodziła się w Portugalii 27 lipca 1993 roku. W tym czasie J. K. Rowling kończyła właśnie pierwsze trzy rozdziały powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz szkice dalszej fabuły.

J. K. Rowling opisała później swoje małżeństwo z Arantestem jako „krótkie i katastrofalne”. Doświadczyła w nim przemocy domowej i od 17 listopada 1993 roku para oficjalnie pozostawała w separacji po tym, jak Jorge wyrzucił żonę z domu. Joanne Rowling wróciła z policją, by zabrać mu Jessicę i przez kolejne dwa tygodnie, nim wyjechała z Portugalii, ukrywała się wraz z córką. Pod koniec 1993 roku ona i Jessica, a także walizka ze szkicami fabuły oraz świata Harry’ego Pottera, dotarły do Edynburga.

Przez dłuższy czas Rowling i jej córka żyły w biedzie w wynajętym byle jakim mieszkaniu, w którym pisarka starała się nie tylko wiązać koniec z końcem, ale także pisać. Arantes przyjechał jeszcze do Szkocji w 1994 roku w poszukiwaniu byłej żony oraz córki. J. K. Rowling wystąpiła o zakaz zbliżania się, który został wydany 15 marca 1994 roku i po którym Jorge wrócił do Portugalii. Pisarka walczyła w tym czasie z głęboką depresją, udało się jej jednak z czasem wyjść na prostą dzięki pomocy medycznej. Rowling wniosła pozew o rozwód 10 sierpnia 1994 roku, został on sfinalizowany 26 czerwca 1995 roku.

Cykl o Harry’m Potterze

J. K. Rowling była zdeterminowana ukończyć swoją powieść. Często tworzyła w kawiarniach, równocześnie pracując jako sekretarka. W 1995 roku rozpoczęła kurs doszkalający dla nauczycieli, który ukończyła rok później. W tym samym 1996 roku zakończyła pisanie powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Agencja literacka Christopher Little zgodziła się reprezentować Rowling i wysłała rękopis powieści do dwunastu wydawnictw, wszystkie jednak go odrzuciły. Na publikację powieści, która rozpoczyna się od śmierci rodziców głównego bohatera zdecydował się Barry Cunningham kierujący działem literatury dziecięcej w Bloomsbury Publishing. Pierwszy tom cyklu pojawił się w Wielkiej Brytanii 26 czerwca 1997 roku. We wrześniu 1998 powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych. Zakup praw do amerykańskiego wydania pozwolił Rowling uzyskać pieniądze, za które kupiła mieszkanie w Edynburgu. „Kamień Filozoficzny” stał się bestsellerem New York Timesa w grudniu tego samego roku, rozpoczynając oszałamiający sukces serii oraz samej J. K. Rowling. Kolejne trzy tomy wydane zostały dość szybko, „Harry Potter i Komnata Tajemnic” w 1998 roku, „Harry Potter i Więzień Azkabanu” w 1999, a „Harry Potter i Czara Ognia” w 2000. Każdy sprzedawał się w nakładzie milionów egzemplarzy. Na piąty tom, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, trzeba było poczekać trochę dłużej, ukazał się on, nie jak początkowo zapowiadano w 2002, lecz w 2003 roku. „Harry Potter i Książe Półkrwi” ukazał się w 2005 roku, a zamykające serię „Harry Potter i Insygnia Śmierci” w lipcu 2007. Poszczególne tomy serii autorstwa J. K. Rowling znajdziecie na Woblink jako książki papierowe.

Rowling o czarodziejskiej serii

Wydanie serii o Harrym Potterze przyniosło J. K. Rowling światową sławę i uznanie. Wyróżniona została wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Orderem Imperium Brytyjskiego. Rowling stała się jedną z najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii oraz na świecie. W 1999 roku studio Warner Bros nabyło prawa filmowe do dwóch pierwszych powieści z serii za kwotę miliona dolarów. Rowling zachowała prawo do ostatecznego zatwierdzenia scenariusza i pewną kontrolę nad merchandisingiem. Pierwszy film na postawie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” wszedł na ekrany w listopadzie 2001 roku. Cykl ekranizacji zakończył się dwuczęściową adaptacją powieści „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Pierwsza z nich weszła do kin 19 listopada 2010 roku, a druga 15 lipca 2011 roku. W 2013 roku Warner Bros ogłosiło dalszą współpracę z Rowling w zakresie serii filmów o Newcie Scamanderze, autorze fikcyjnej książkiFantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Pierwszy z pięciu zapowiadanych obrazów ukazał się w listopadzie 2016 roku, drugi („Zbrodnie Grindelwalda”) w listopadzie 2018, a trzeci („Sekrety Dumbledore’a”) w kwietniu 2022 roku.

27 września 2012 roku na rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza książka dla dorosłych autorstwa J. K. Rowling, „Trafny wybór”. Na jej podstawie powstał potem serial telewizyjny. Kolejne książki, czyli przede wszystkim seria powieści kryminalnych o detektywie Cormoranie Strike’u, ukazywały się pod pseudonimem Robert Galbraith, ale też Rowling nigdy tak naprawdę nie ukrywała, że to ona je pisze.

Książki J. K. Rowling w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie nie tylko poszczególne części serii o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling, ale także takie książki jak: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Trafny wybór”, „Baśnie barda Beedle’a”, „Życie jest sztuką” czy „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Czekają tu na Was nie tylko jako książki papierowe, ale także audiobooki i ebooki, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!