Johann Wolfgang von Goethe Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Lata nauki Wilhelma Meistra, Książka | Johann Wolfgang von Goethe

    Duch tej książki to artystyczny ateizm (Novalis). Zwykłe oczekiwania jedności i zwartości powieść ta w równym stopniu zawodzi, jak i je spełnia. Kto jednak posiada prawdziwie systematyczny instynkt, zmysł dla uniwersum, owo przeczucie całości świata, które czyni Wilhelma tak interesującym, odczuje wszędzie niejako osobowość i żywotną indywidualność dzieła, a im głębiej docieka, tym więcej odkrywa w nim odniesień i pokrewieństw, tym więcej duchowych relacji. Jeśli jakaś książ...

Johann Wolfgang von Goethe Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Urodzony 28 sierpnia 1749 roku we Frankfurcie Johann Wolfgang von Goethe jest uważany za jednego z najwybitniejszych niemieckich literatów przełomu XVIII i XIX wieku. Poeta, prozaik, dramaturg, a przy tym także uczony i polityk był jednym z głównych przedstawicieli nurtu literackiego Sturm und Drang (burzy i naporu) oraz prekursorem romantyzmu. Nie bez znaczenia pozostaje także obszerna kolekcja jego korespondencji. Wraz z Friedrichem Schillerem, Johannem Gottfriedem Herderem oraz Christophem Martinem Wielandem należy to tak zwanych klasyków weimarskich. Do najsłynniejszych dzieł Goethego należą “Cierpienia młodego Wertera”, “Król Olch”, “Ifigenia w Taurydzie” oraz “Faust”.

“Cierpienia młodego Wertera” jedna z najwybitniejszych książek Goethego

Goethe tworzył utwory w niemal wszystkich gatunkach literackich swoich czasów - tak poezję i powieści, jak i dramaty oraz satyry. “Cierpienia młodego Wertera” uznawane są za jedną z najwybitniejszych powieści miłosnych. Ta powieść epistolarna wraz ze “Zbójcami” Schillera uważana jest także za najważniejsze dzieło okresu Sturm und Drang oraz preromantyzmu. Opowiadają one opartą na własnych doświadczeniach Goethego historię nieszczęśliwej miłości Wilhelma do Lotty, która jest już zaręczona z Albertem, co doprowadza młodego mężczyznę na skraj rozpaczy. Stara się jednak tego po sobie nie pokazywać i spędza z obydwojgiem wiele czasu. W pewnym momencie wyjeżdża z Waldheim, by rozpocząć pracę w poselstwie, powraca jednak na wieść o ślubie Lotty i Alberta. Na prośbę Lotty początkowo stara się do niej nie zbliżać, by nie wzbudzać żadnych podejrzeń, jednak na wieść o tym, że pozostała sama w domu przyjeżdża w odwiedziny. Tam nie wytrzymuje i zaczyna ją całować, na co Lotta ucieka i zamyka się w swoim pokoju. Zrozpaczony Werter postanawia popełnić samobójstwo. Wysyła posłańca do Alberta z prośbą o użyczenie pistoletu, na co ten się zgadza. Znająca samobójcze skłonności Wertera Lotta waha się, ale w końcu wydaje posłańcowi broń. Mężczyzna w liście pożegnalnym wyznaje, że przyczyną jego śmierci była niespełniona miłość, po czym strzela sobie w głowę. Nie ginie jednak od razu od rany, lecz dopiero po jakimś czasie wykrwawia się na śmierć. Pierwowzorem Lotty była Charlotta Buff, w której zakochał się Goethe, i która podobnie jak jej literacka odpowiedniczka miała już narzeczonego, nie zgodziła się więc nawiązać bliższej relacji z pisarzem. Bezpośrednim impulsem do napisania “Cierpień młodego Wertera” było samobójstwo przyjaciela Goethego, który przez nieszczęśliwą miłość strzelił sobie w głowę z pistoletu pożyczonego od narzeczonego Buff.

“Faust” wybitny dramat Johanna Wolfganga von Goethego

Za najwybitniejsze dzieło Johanna Wolfganga von Goethego uznawany jest “Faust” - dramat w dwóch częściach, napisany w latach 1773-1832. Historia rozpoczyna się od zakładu Boga z Mefistofelesem o duszę tytułowego doktora Fausta. Jest to człowiek już niemłody, o wielkiej wiedzy i ciągłym poczuciu niespełnienia. Marzy o dotarciu do istoty rzeczy, jednak nawet mimo całego swego doświadczenia nie może pojąć sensu istnienia. Mefistofeles przybywa do niego i proponuje mu realizację jego marzeń za cenę duszy. Początkowo Faust się nie zgadza, a nawet udaje mu się uwięzić diabła. W końcu jednak przystaje na układ - jeśli Mefistofeles sprawi, że Faust poczuje, iż warto żyć i wypowie słowa: “Trwaj, chwilo, jakże jesteś piękna”, dusza filozofa będzie należeć do diabła. Odmłodzony specjalnym eliksirem Faust rozkochuje w sobie młodą Małgorzatę, a owocem ich związku staje się dziecko. Jednak Faust porzuca kobietę wraz z synem, goniąc za coraz to nowymi wrażeniami. Małgorzata, próbując się z nim spotkać, nieświadomie zabija swoją matkę, podając jej zbyt dużą ilość środka nasennego otrzymanego od Fausta, by ta jej nie powstrzymywała. Potem ginie także jej brat, stający w obronie czci Małgorzaty, a nawet nowonarodzone dziecko, które kobieta dusi w szoku i rozpaczy po porzuceniu przez Fausta. Oczekując w więzieniu na egzekucję, powierza się łasce Bożej i nie korzysta z propozycji ucieczki, jaką przedstawia jej Faust. Dzięki temu Bóg ma nad nią miłosierdzie i zostaje zbawiona. Doktor zaczyna czuć wyrzuty sumienia i powoli zaczyna myśleć o wyzwoleniu się spod wpływu Mefistofelesa. Na łożu śmierci myśli: “trwaj, chwilo, jakże jesteś piękna”, lecz jego dusza zostaje wyrwana diabłu i zbawiona.

Naukowo

Goethe poświęcił się także naukom przyrodniczym, a przy tym wciąż starał się połączyć je z filozofią, polityką oraz poezją. W zakresie optyki stworzył teorię kolorów, która jednak z perspektywy obecnej nauki okazała się być błędną. Intensywnie badał proces powstawania widma optycznego i uważał, że należy analizować przede wszystkim proces postrzegania kolorów przez człowieka. W swoich rozważaniach wykraczał jednak poza fizykę i wkraczał na tereny metafizyczne, stąd jego teoria kolorów może być traktowana raczej jako psychologia kolorów. Goethe napisał także “Eksperyment jako pośredniczenie do obiektu i subiektu (osoby poznającej i działającej)”, w którym opisał swoją metodykę badań, wskazując na jej charakter empiryczny, a nie spekulatywny. Tym, co wyróżniało jego podejście od ówczesnego pozytywistycznego empiryzmu było miejsce człowieka w całym badanym układzie - Goethe traktował go nie jako zewnętrznego obserwatora zjawisk, ale element analizowanej całości.

Te i wiele innych najwybitniejszych klasycznych pozycji literackich znajdziesz na Woblink w każdym dostępnym formacie - książki papierowej, ebooka czy audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!