Pessoa Fernando - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Poezje zebrane Alberto Caeiro, Książka | Pessoa Fernando

  Swoich wyśnionych poetów, składających się ogółem na plejadę ponad setki nazwisk, Pessoa zawsze obdarzał odrębną osobowością i mniej lub bardziej rozbudowaną fikcyjną biografią. W przypadku niektórych heteronimów, jest to zaledwie sygnatura, ślad zmyślonej ręki znaleziony na jakimś karteluszku w słynnej skrzyni, do której przez całe życie wrzucał swoje zapiski, fragmenty wierszy, sentencje, tajemnicze diagramy i znaki, precyzyjnie wyliczane horoskopy. Ale w przypadku najważni...

  Promocja
  okładka Poezje zebrane Ricardo Reis, Książka | Pessoa Fernando

  „Podobnie jak w przypadku innych wymyślonych przez siebie postaci, Pessoa podał szereg szczegółów na temat Reisa. Miał się on urodzić w Porto w 1887 roku, był więc o parę miesięcy starszy od swojego twórcy, a także – co dość dziwne, wziąwszy pod uwagę relację mistrza i ucznia – od Alberta Caeiro, który miał się rzekomo urodzić 16 kwietnia 1889 roku. Dokładnej daty urodzenia Reisa Pessoa – jak twierdził – nie pamiętał. Ale w jego zapiskach odnaleziono horoskop, opracowany na p...

  Promocja
  okładka Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie, Książka | Pessoa Fernando

  Prezentowany poniżej przekład Księgi niepokoju oparty został na dziewiątym wydaniu Richarda Zenitha (2011). Tym samym wprowadza on istotne zmiany w odniesieniu do poprzedniego wydania Księgi w moim przekładzie (opartego na czwartym wydaniu Zenitha z 2003 roku), które ukazało się Warszawie w 2007. Poza tym, że tekst przeszedł nową redakcję w oparciu o nowy oryginał, został też poszerzony o wspomniane siedem fragmentów. Uwzględniono w nim także kilkaset zmian wynikłych z nowych...

  Promocja
  okładka Poezje zebrane Alvaro de Campos, Książka | Pessoa Fernando

  W pierwszej części książki mamy utwory choleryczne, histeryczne, pochodzące z okresu sensacjonistycznego, a im dalej zagłębiać się będziemy w lekturę, wiersze stają się coraz bardziej intymistyczne, przesiąknięte cierpieniem, znużeniem życiem, tęsknotą za minionym czasem, strachem i niepokojem, coraz bardziej przypominają w swoim wydźwięku Księgę Niepokoju. Campos coraz bardziej upodabnia się do swego stwórcy, aby w końcu stać się z nim tożsamy. Wojciech Charchalis Álvaro de...

  Promocja
  okładka Heteronimy Utwory wybrane, Książka | Pessoa Fernando

  Wiele postaci zawartych i opisanych w tej antologii to autorzy wymyśleni przez Pessoę w czasach wczesnej młodości, by nie powiedzieć w dzieciństwie. Znakomita ich część też nie napisała wiele więcej niż umieszczono w niniejszej książce. Pozostaje to jednak bez znaczenia, bo choć upada megalomański mit monstrualnie płodnego poety, to w dalszym ciągu pozostaje prawda o genialnym poecie, którego trzy heteronimy stworzyły dzieło wielkie.
  [Wojciech Charchalis]

  Promocja
  okładka Bankier anarchista, Książka | Pessoa Fernando


  Zabawne opowiadanie, w formie dialogu, jednego z przywódców portugalskich modernistów z początku wieku, dziś uznawanego za najwybitniejszego przedstawiciela portugalskiej literatury. Uważasz, że bogaty bankier nie może być anarchistą? Przeczytaj tę książeczkę.

  Promocja
  okładka Poezje zebrane Alberta Caeiro, Książka | Pessoa Fernando

  Fernando Pessoa (1888-1935), modernistyczny poeta i prozaik portugalski, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Istnieje bardzo wiele heteronimów Fernanda Pessoi, czyli jego literackich wcieleń różniących się osobowością i stylem, jednak trzy z nich są najważniejsze: Alberto Caeiro, Ricardo Reis i Álvaro de Campos. Należałoby jeszcze dodać tu Bernarda Soaresa, autora Księgi niepokoju, którego sam Pessoa uważał za półheteronim. Niniejsza książka przedst...

  Promocja
  okładka Księga niepokoju Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie, Książka | Pessoa Fernando

  Fernando Pessoa (1888-1935), modernistyczny poeta i prozaik portugalski, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Posługiwał się wieloma nazwiskami, a każde z jego literackich wcieleń cechowało się odrębną osobowością i stylem. Księga niepokoju, której fikcyjnym autorem jest pomocnik księgowego w Lizbonie, Bernardo Soares, to połączenie dziennika intymnego i prozy poetyckiej, utrzymane w liryczno-metafizycznym tonie. Luźno powiązane fragmenty odkrywają ś...

Pessoa Fernando - książki, ebooki i audiobooki

Fernando Pessoa urodził się w 1888 roku w Lizbonie. To jeden z najwybitniejszych portugalskich pisarzy XX wieku. Krytyk literacki, tłumacz, filozof, dziennikarz, redaktor, poeta, wielka osobowość kulturalna. Dziś stanowi jeden z najważniejszych symboli Portugalii.

Fernando Pessoa życie i kariera

Pessoa bardzo wcześnie stracił ojca. Jego matka ponownie wyszła za mąż za portugalskiego konsula w Durbanie, gdzie całą rodziną się przeprowadzili. W Republice Południowej Afryki Pessoa przebywał do siedemnastego roku życia. W Afryce uczęszczał do angielskiej szkoły, dzięki czemu stał się dwujęzyczny. Ze szkoły wyniósł zainteresowanie literaturą brytyjską. W 1905 roku powrócił do Lizbony, której praktycznie nie opuszczał przez kolejne 30 lat. W stolicy Portugalii uchodził za ważną postać kulturalną. W mieście utrzymywał się z tłumaczeń, redagowania czasopism oraz prowadzenia korespondencji biznesowej.

W Lizbonie, wraz z Almedą Negreirosem i Mário de Sá Carneiro, Pessoa założył pismo literackie „Orpheu”, które stało się ważnym ogniwem portugalskiej kultury. Ponadto Pessoa publikował w pismach „Athena”, „Contemporanea” i w wydawanym w Coimbrze magazynie „Presença”. Dziś w Lizbonie można znaleźć setki murali, pomników, tablic pamiątkowych, pamiątek, książek z jego podobizną. Rząd Portugalii z wielką dbałością wspiera działania mające na celu promocję i upamiętnienie wybitnego poety. Pessoa jest autorem kultowego przewodnika „Lizbona: co turysta powinien zobaczyć”. Dziś śladem jego rekomendacji podążają turyści z całego świata.

Pessoa słynął z tworzenia niezliczonej ilości heteronimów – to pewien rodzaj pseudonimu literackiego, dzięki któremu pisarz może stworzyć fikcyjną postać. Dzięki heteronimowi może nadać wykreowanej przez siebie postaci osobną biografię, narzucić autonomiczne poglądy, często sprzeczne z poglądami wyznawanymi przez oryginalnego autora. Fernando Pessoa jest jednym z najbardziej znanych twórców heteronimów w historii literatury. W czasie swojej aktywności literackiej stworzył ich blisko sto, choć badacze co roku odkrywają nowe. Pessoa bardzo konsekwentnie tworzył kolejne heteronimy, które często posiadały swoje horoskopy, posługiwały się charakterystyczną frazą i miały bardzo wyraźnie zdefiniowane poglądy. Pod niektórymi heteronimami Pessoa napisał opasłe książki bądź zbiory poezji, niektóre heteronimy zaś pojawiają się jedynie w kilku listach.

Wśród najważniejszych heteronimów Pessoi należy wyróżnić Alberto Caeiro – obserwatora natury, Ricardo Reisa – lekarza o poglądach monarchistycznych, Álvaro de Camposa – inżyniera okrętowego o bardzo ciętym języku czy Bernardo Soaresa – introwertycznego księgowego.

Przesłanie

Za życia Pessoi ukazała się tylko jedna książka – „Mensagem” (pol. „Przesłanie”). Wydanie kolejnych książek pisarza wiązało się z ogromem pracy archiwizacyjnej i redaktorskiej, bowiem wiele fragmentów wierszy i części większych całości znajdowało się na nieczytelnych notatkach, w listach, w ukrytych dziennikach, a nawet na serwetkach.

Księga niepokoju

Za jedno z najważniejszych dzieł Pessoi uznaje się „Księgę niepokoju”, napisaną pod heteronimem księgowego Bernardo Soaresa. Pełne wydanie książki ukazało się dopiero w 1982 roku, blisko pięćdziesiąt lat po śmierci Pessoi. W Polsce książka doczekała się kilku wydań, spośród których warto wyróżnić przepięknie poprawioną wersję wydaną przez krakowskie Wydawnictwo Lokator. „Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie” została przetłumaczona przez Michała Lipszyca, wstęp zaś napisał Richard Zenith. Książka została wydana w serii Anachronicznej, ilustrowanej przez Pio Kalińskiego. To jedna z niewielu książek Pessoi napisana prozą, bowiem zdecydowaną większość dorobku portugalskiego pisarza stanowią wiersze.

W serii Anachronicznej Lokatora ukazały się również „Poezje zebrane Alberto Caeiro” w przekładzie Gabriela Borowskiego oraz „Poezje zebrane Alvaro de Campos” i „Ricardo Reis. Poezje zebrane” w tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa. W czerwcu 2021 roku swoją premierę będzie miał nowy zbiór twórczości Pessoa, w którym pojawi się przeszło dwadzieścia heteronimów portugalskiego artysty, do tej pory nieznanych w Polsce. Obok fragmentów poezji znanego już Bernardo Soaresa pojawią się teksty takich heteronimów jak Charles Robert Anon, Carlos Otto, Joaquim Moura Costa, Vicente Guedes, Eduardo Lança, Maria José, David Merrick, António Mora, Henry More, Gaudêncio Nabos, Coelho Pacheco, dr Pancrâcio, Pantaleão, Alexander Search, Jean Seuil.

Wybitny poeta zmarł w 1935 roku. W 1988 roku prochy poety zostały przeniesione do pięknego klasztoru hieronimitów się w Belém, dzielnicy Lizbony znajdującej się u ujścia Tagu do Oceanu Atlantyckiego.

Książki Fernando Pessoa w księgarni Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie „Księgę niepokoju spisaną przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie”, „Poezje zebrane. Alvaro de Campos”, „Poezje zebrane Alberto Caeiro” i „Poezje zebrane. Ricardo Reis” w formie papierowej.