Majówkowy Maraton Czytelniczy

Sylwia Chutnik Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sylwia Chutnik Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Sylwia Chutnik to polska pisarka, kulturoznawczyni, feministka i działaczka społeczna. Jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura w roku 2008 za swoją debiutancką książkę „Kieszonkowy atlas kobiet”. Chutnik była także trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike za ten sam „Kieszonkowy atlas kobiet” w roku 2009, za „Cwaniary” w roku 2013 oraz za „W krainie czasów” w roku 2015. Pisarka jest także przewodniczką miejską, oprowadza po Warszawie po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Jej twórczość literacka porusza wiele kwestii feministycznych, a także tych związanych z gender, historią oraz kulturą Polski.

Kariera literacka Sylwii Chutnik

Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Ukończyła gender studies na Uniwersytecie Warszawskim, a 27 listopada 2018 roku otrzymała tytuł doktora w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW. Przez 18 lat żyła w związku z mężczyzną i ma syna. W lipcu 2020 roku w magazynie „Replika” wyoutowała się jako osoba nieheteromatywna, będąca w stałym związku z kobietą. Chutnik jest aktywną działaczką społeczną, założyła Fundację MaMa, która zajmuje się przede wszystkim prawami matek. Należy także do Porozumienia Kobiet 8 Marca, nieformalnej i niezależnej grupy powstałej w 2000 roku i walczącej w sprawach równouprawnienia kobieta, jak również sprzeciwiającej się dyskryminacji kobiet w polskim prawie. Porozumienie to konsekwentnie odmawia jakiejkolwiek współpracy z partiami politycznymi i finansuje swoją działalność ze środków własnych. Grupa organizuje różnego rodzaju pokojowe manifestacje, potępiające akty przemocy, a także coroczne manify.

Od jesieni 2014 roku do końca roku 2015 Sylwia Chutnik wraz z Karoliną Sulej prowadziły program literacki na antenie TVP Kultura zatytułowany „Cappuccino z książką”. W tej samej stacji prowadziła także program „Zapomniani-odzyskani”. Zakończyła swoją współpracę z telewizją publiczną po zmianach w jej kierownictwie, jakie dokonały się po wyborach w 2015 roku. Chutnik i Sulej przeniosły się na Youtube, gdzie publikują na kanale „Barłóg literacki”. Od listopada 2016, wraz z Grażyną Plebanek, pisarka publikuje felietony w czasopiśmie „Polityka”. Jest również felietonistką miesięcznika „Pani” oraz „Gazety stołecznej”, a od 2012 na antenie rozgłośni Halo.Radio co czwartek emitowane są jej autorskie felietony.

Sylwia Chutnik jest laureatką konkursu „Dama Warszawy” (2007), „Wawoaktywni” (2008) oraz Społecznego Nobla Ashoki (2008). Była także stypendystką Homines Urbani w roku 2008. Pisarka jest laureatką VII edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2010), stypendystką Miasta Stołecznego Warszawy (2010) oraz Instytutu Goethego (2010). Jest także członkinią Związku Literatów Polskich.

„Kieszonkowy atlas kobiet”

Sylwia Chutnik zadebiutowała na rynku książki w 2008 roku powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”. Jest to historia czterech osób mieszkających w kamienicy przy ul. Opaczewskiej na warszawskiej Ochocie. Poznajemy zatem Czarną Mańkę, panią Marię, Marysię i paniopana Mariana. Zbuntowaną nastolatkę, starszą już uczestniczkę powstania warszawskiego, młodą kobietę z marginesu społecznego oraz mężczyznę o nieokreślonej tożsamości seksualnej. Uchylają drzwi swoich mieszkań, żeby przedstawić ułamek płynącej swoim własnym, powolnym rytmem codzienności, a przy tym pokazać różne grupy kobiet w ich naturalnych środowiskach. Matki gastronomiczne, córki różowe, cukiernicy, handlarki bazarowe przesiadują w przychodniach, na osiedlach i targach, tworząc równocześnie specyficzny przewodnik po Warszawie. Takiej, której nie znajdzie się w oficjalnych wydaniach – mocno feminizującej opowieści o mieście pełnym historii osób najuboższych i wyrzuconych poza nawias. „Kieszonkowy atlas kobiet” został nagrodzony Paszportem Polityki w 2008 roku, a także był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Przetłumaczono go na język czeski, niemiecki, litewski, rosyjski i słowacki. Wersję papierową, wydaną przez Świat Książki, znajdziecie na Woblink.

„Cwaniary”

Wydane przez Świat Książki w 2012 roku „Cwaniary” to historia mokotowskiego gangu kobiet zdeterminowanego, by pomścić doznane krzywdy i nie ugiąć się pod żadnym ciężarem czy przeciwnościami. Halina, choć ciąża nie pozwala jej już na walkę wręcz, świetnie posługuje się metalową pałką. Ulubiony chwyt Celiny zaczyna się od delikatnego wykręcenia rąk, a potem delikwent już nic nie widzi zza ściany łez. Bronka, w szpilkach i służbowej garsonce, wyprowadza tylko perfekcyjne ciosy. Stefa ma dwójkę dzieci, podbite oko i dużo cierpliwości, mści się niespiesznie, elegancko. Grupa rusza na ratunek zawsze, gdy tylko brzmi gdzieś wołanie o pomoc. Ratuje kobiety uwięzione w swoich mieszkaniach i narzuconych rolach. Bezlitośnie mści się za każdą przemoc. Ten egzystencjalny komediodramat autorstwa Chutnik był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, a jego wersja papierową, ebooka oraz audiobooka czeka na Woblink.

„Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”

Najnowszą jak dotychczas publikacją Sylwii Chutnik jest książka „Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”. Wydana przez wydawnictwo WAB seria wywiadów z paniami, które – zawodowo lub amatorsko – uprawiają sporty walki. Chutnik pyta je, dlaczego to robią? Jak wygląda ich codzienny trening, a potem walka? Czemu wybrały ten sport, który stereotypowo postrzegany jest jako „niekobiecy” – brutalny i brudny? Pisarka rozmawia z zawodniczkami: Joanną Jędrzejczyk, Agnieszką Rylik, Sylwią Kusiak, Agnieszką Niedźwiedź, Gabrielą Kuzawińską, Iwoną Guzowską, Ewą Brodnicką oraz Sylwią Zaczkiewicz. Ta ostatnia jest także trenerką – prowadzi klub Otwarte Serca Zaciśnięte Pięści. Właśnie ze strony trenerek o swoich doświadczeniach opowiadają również Joanna Piotrowska (WenDo) oraz Jolanta Wasilewska (krav maga). Poza kobietami uprawiającymi sporty walki zawodowo Sylwia Chutnik przeprowadziła wywiady także z amatorkami, które traktują treningi jako swoje hobby. Są to pisarka Grażyna Plebanek, dziennikarka, blogerka i pisarka Małgorzata Halber oraz pisarka, piosenkarka, instrumentalistka oraz autorka piosenek Natalia Fiedorczuk.

Książki Sylwii Chutnik dostępne w księgarni Woblink

Zarówno „Kobiety, które walczą …”, jak i inne książki autorstwa Sylwii Chutnik, takie jak „Mama ma zawsze rację”, „Jolanta” czy „Smutek cinkciarza”, znajdziecie na Woblink w wygodnej formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!