Opis treści
To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.
– Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.
Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.
Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?
27 śmierci Toby’ego Obeda to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.
„27 śmierci Toby'ego Obeda”, Joanna Gierak-Onoszko – jak czytać ebook?
Ebooka „27 śmierci Toby'ego Obeda”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 10-12-2019
Kanada, to kraj wspaniałej wielokulturowości i wszechobecnej uprzejmości… tylko, że to stereotypy pod którymi skrywa się mroczna, bolesna i wciąż nierozliczona historia.
Kanada, to kraj wspaniałej wielokulturowości, spełnionych możliwości, mroźnych zim, ciepłych ludzkich serc i wszechobecnej uprzejmości, szacunku dla odmienności i jedności w różnorodności… tylko, że to stereotypy. Joanna Gierak-Onoszko w swoim książkowym debiucie pokazuje jak bardzo mroczną i wciąż krwawiącą raną jest fundament na którym tę cukierkową wersję Kanady zbudowano, jak trudnym, skomplikowanym i niemożliwym do naprawienia procesem jest dążenie do Prawdy i Odkupienia które w nazwie nosi organ mający mierzyć się ze skutkiem kulturowych zbrodni dokonanych na rdzennych mieszkańcach kraju. Reportaż Polki to robota koronkowa i benedyktyńska, autorka nawet przeprowadziła się na dwa lata do kraju klonowego liścia, by zbierać dokumentację i spotykać się z bohaterami opisywanej historii. To też opowieść zwarta i przemyślana, pełna bólu, rozpaczy, krzywdy. Mimo, że to książka debiutancka, to napisana z niezwykłym wyczuciem, zrozumieniem i otwartością na bohaterów, ich dramatyczne doświadczenia i rany, które stały się udziałem całych pokoleń. Takiego pisania nie powstydziliby się giganci Polskiego reportażu jest tam i fabularny sznyt i chirurgiczna chłodna precyzja. Jest to też pierwsze na świecie ujęcie tematyki kanadyjskich szkół z internatem dla rdzennej ludności w formie reportażu. Uważam „27 śmierci Toby’ego Obeda” za najlepszą książkę jaką czytałem w 2019 roku.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem