Opis treści
Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego „Uciekinier przecina swój ślad”.
Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza?
A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?
Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.
„Nie sądź, że jesteś kimś – Nie sądź, że nam dorównujesz – Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas – Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas – Nie sądź, że wiesz więcej niż my – Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my – Nie sądź, że się do czegoś nadajesz – Nie wolno ci się z nas śmiać – Nie sądź, że komuś na tobie zależy – Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć – Myślisz, że nic o tobie nie wiemy? – Nie myśl, że uciekniesz.”
„Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”, Filip Springer – jak czytać ebook?
Ebooka „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Readlikeagirl.pl 11-02-2020
To jedna z tych książek, której zależy na pokazaniu Duńczyków w szerszym kontekście niż powszechnie znane rankingi. To historia o poszukiwaniu skandynawskiej tożsamości. O prawie, które po pierwszym przeczytaniu mrozi kategorycznością. Nie chce się wierzyć, że coś tak nieżyczliwego może funkcjonować w państwie przytulności. Żeby zrozumieć prawo Jante Filip Sprineger musi poznać historię Aksela Sandemose, autora „Uciekinier przecina swój ślad”. Książki której akcja dzieje się w Jante, a losy głównego bohatera formują nieoficjalny kodeks ludzi Północy. Autor wyrusza w podróż do pierwowzoru Jante – Nykøbing Mors. Miejsca, w którym prawo Jante nie jest wyłącznie literacką fikcją. Springer opowiada o ludziach z różnych części kraju, a jednak wszyscy mówią o sobie, że pochodzą z Jante. „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” najwięcej treści niesie między wierszami. Tam Springer pisze o ucieczce przed czymś co uwiera, a jednocześnie daje bezpieczeństwo. Natura zmusza Duńczyków do budowania mostów. Konstrukcji, które z założenia łączą, ale pozwalają też uciec. Postrzeganie Skandynawów przez pryzmat Jante to stereotyp. Jante to metafora opresji. Konieczności dostosowania się do ogółu. To rodzaj uniwersalnego kodeksu przed którym nie ma ucieczki. Sięgając po tę książkę przepadniecie bez wieści. Reportaż łączy się z fikcją. Połączenie historii, która mogłyby się wydarzyć z faktami jakie na temat Jante autor odkrył. Do tego dochodzą fragmenty wywiadów, kawałki biografii i informacji z gazet. To wszystko składa się na obraz, którego celem nie jest udowodnienie postawionej we wstępnie tezy. Springer doszedł w tym tekście dużo dalej. Napisał opowieść, w której Dania może być w każdym miejscu na świecie.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem