Opis treści
Najpóźniej do 7 października 2023 r. pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady pracy zdalnej. Przepisy dotyczące telepracy od tego momentu nie mogą być już stosowane i muszą być zastąpione normami regulującymi pracę zdalną. Do 7 października 2023 r. należy zatem zakończyć wszystkie formalności związane z uchyleniem regulacji wewnątrzzakładowych związanych z telepracą, a także doprowadzić do zmiany warunków zatrudnienia telepracowników na nowe.
Trzeba m.in. zdecydować, czy dotychczasowi telepracownicy będą wykonywali pracę zdalną w pełnym wymiarze, pracę hybrydową czy pracę w trybie stacjonarnym.
Obowiązujące przepisy regulujące pracę zdalną zostały wprowadzone ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240). Kompleksowo normują one zjawisko pracy zdalnej. Ustawodawca zdecydował się m.in. na:
● wprowadzenie definicji pracy zdalnej,
● wskazanie kilku form wykonywania pracy zdalnej (okazjonalna praca zdalna, praca zdalna w szczególnych sytuacjach na polecenie pracodawcy, praca hybrydowa, praca wyłącznie zdalna),
● określenie konkretnych obowiązków pracodawcyi pracownika przy wykonywaniu pracy zdalnej,
● ustalenie zasad pokrywania kosztów pracy zdalnej.
Publikacja zawiera praktyczny komentarz do każdego artykułu z rozdziału IIc „Praca zdalna” w dziale drugim Kodeksu pracy, przygotowany przez specjalistów z zakresu prawa pracy, którzy na co dzień doradzają pracodawcom. Autorzy zawarli w nim odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z wdrożeniem nowych zasad pracy zdalnej.
Komentarz jest przeznaczony dla wszystkich osób, które wdrażają pracę zdalną w swoich organizacjach oraz chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zainteresuje zwłaszcza specjalistów z działów HR i wewnętrznych działów prawnych, a także menedżerów.
„Praca zdalna.Praktyczny komentarz z przykładami”, Praca zbiorowa – jak czytać ebook?
Ebooka „Praca zdalna.Praktyczny komentarz z przykładami”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).