Opis treści
Z biedy w lepszy świat, z lepszego świata w mezalians
Dawny przedwojenny świat odszedł w niepamięć. Lata bólu, strachu, dramatów, naznaczone śmiercią, sprawiły, że staliśmy się innymi ludźmi.
Czy nowy ludowy ład dopełni dzieła społecznych zmian? Czy to możliwe, by prosta dziewczyna z czworaków zamieszkała na salonach i odnalazła się w nowej roli? Czy wyższe sfery zaakceptują, że przy ich stołach zasiądą ci, którzy dotychczas mogli im jedynie usługiwać?
Przed mieszkańcami czworaków otwierają się nowe możliwości: kończą szkoły, podejmują pracę w mieście, wżeniają się w „lepsze państwo”. Natomiast przedwojenni bogacze, którym niegdyś wolno było wszystko, stają się wrogami ludu. Czy możliwy jest mariaż między tymi dwoma światami?
„Z czworaków na salony”, Nina Majewska-Brown – jak czytać ebook?
Ebooka „Z czworaków na salony”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
mag-tur 16-10-2024
mag-tur 16-10-2024
Do tej pory twórczość Pani Niny Majewskiej-Brown była mi obca. Jednak tytuł jej najnowszej książki na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłam to zmienić, tym bardziej, że książka została oparta na faktach a nie jest czystą fikcją literacką. Fabuła opiera się głównie na rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem. W dalszym ciągu mieszkają we dworku i „rządzą po pańsku”, mając do pomocy osoby zamieszkujące w czworakach. Rodzina ta nie jest „wyniosła”, jednak nowy ustrój i zmiany jakie przyniósł ze sobą koniec wojny jeszcze nie wniknęły w ich krwioobieg. Inaczej sprawa ma się z ich dziećmi. Pani Tarnowska myśląc o pomocach domowych konkluduje, że „(...) służące zmieniły się w gosposie, parobcy w pracowników, fornal w stajennego. Wojna niepotrzebnie zrównała nas z tymi, którzy dla nas pracują.” Jednakże mieszkańcy czworaków także mają swoje przemyślenia na ten temat jak np. Gabrysia, która spodobała się Leszkowi, synowi Tarnowskich. Myśląc o wyjeździe ze swojego miejsca zamieszkania wie, że nie ma wielu opcji. Może pracować w fabryce, sklepie lub jako gosposia. „Tylko czy zagwarantuje mi lepsze życie? Tutaj przynajmniej znam wszystkich. Wiem, co gdzie jest, tu są ludzie którzy mi pomogą w razie nieszczęścia, (…).” I właśnie dlatego pomimo możliwości, które się przed nimi otwarły, wciąż tkwili w tym co znane. Książce wystarczy poświęcić jedno popołudnie. Jest pisana zwięzłym, przejrzystym językiem a narracja prowadzona jest z perspektywy dwóch kobiet, Pani Heleny oraz Gabrysi. Czytałam tę pozycję z ogromnym zainteresowaniem a także niedowierzaniem, gdyż nie sądziłam, że byt taki jak czworaki uchował się jeszcze do powojennych czasów. No, jest nad czym pomyśleć. Wszystkim lubiącym historię, literaturę obyczajową lub po prostu jako ciekawostkę polecą ją z całego serca bo myślę, że warto się z nią zaznajomić. Współpraca barterowa z Wydawnictwem Bellona
Opinia nie jest potwierdzona zakupem