Opis treści
Najnowsza książka Pauliny Wilk, autorki nagradzanego debiutu „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”
„Znaki szczególne” to prywatny zapis dorastania w czasie demokratycznych przemian. Osobista i poruszająca historia do rodzinnego czytania. Współczesna Polska ujęta w autobiograficznej opowieści trzydziestolatki, która razem z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością.
Ukształtowani w okresie gwałtownych przemian i entuzjastycznej atmosferze wolności, stworzyli różnorodne pokolenie. Autorka, jak wszystkie dzieci transformacji, nosi własne znaki szczególne.
Od lat osiemdziesiątych XX wieku do dziś. Od socjalistycznych podwórek do open space i przestrzeni wirtualnej. Od pożyczanych rowerów i kapsli do kupionych na kredyt mieszkań i samochodów. Od pomysłowych zabaw na dywanie do schematycznych zadań w koncernach. I od baśniowej wizji demokracji do realnej, gorzkiej polityki.
„Znaki szczególne” są zapisem dorastania w wolności, która także dzieciom i nastolatkom postawiła zaskakujące wyzwania. Ostatni obywatele PRL, a jednocześnie pierwsi obywatele wolnej Polski – są generacją szczególną. Przecięci na pół, starzy i nowi zarazem. Wychowani w poczuciu równości i oswojeni z niedostatkiem, ale dorastający w atmosferze rywalizacji i wielkich szans. Nie w pełni nowocześni, bo także nieco staromodni.
Urodzona w 1980 roku autorka była jednym z dzieci porwanych przez wir przemian. Teraz ogląda własne dzieciństwo, dorastanie i dorosłość, opisuje też losy rodziny, sąsiadów i bliskich, by zrozumieć, jak głęboka, wszechobecna – i niezakończona – jest transformacja życia w Polsce. Powrót na podwórko to okazja, by z przeszłości zabrać wszystko, co potrzebne teraz w nowym, ale niekoniecznie lepszym świecie: czas wolny, wspólną przestrzeń, zdolność bycia razem i budowania kompromisów.
PAULINA WILK
Rocznik 1980.
Pisarka i publicystka.
Jej pierwsza książka „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” (Carta Blanca, 2011) została uznana za jeden z najważniejszych debiutów reporterskich ostatnich lat. Opowieść napisana po blisko dekadzie podróży do Indii łączy elementy reportażu i eseju, jest wnikliwą analizą indyjskiego społeczeństwa. Autorka zbudowała poruszającą panoramę życia ponad miliarda ludzi.
„Lalki…” stały się bestsellerem, został docenione przez krytyków i czytelników przede wszystkim za plastyczny język i bogactwo refleksji nad jedną z najbardziej fascynujących współczesnych kultur.
Książka otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Angelus, Nagrody National Geographic Traveller i in. Autorka odebrała nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera za najlepszą książkę podróżniczą 2011 roku.
„Znaki szczególne”, Paulina Wilk – jak czytać ebook?
Ebooka „Znaki szczególne”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 04-11-2014
"Znaki szczególne" - dzieciństwo w czasie transformacji
"Znaki szczególne" Pauliny Wilk to książka, dzięki której pokolenie końcówki lat 70. i 80., w tym ja, mamy szansę powrócić do czasów swojego dzieciństwa i przypomnieć sobie jak to było. Czyta się ją bardzo przyjemnie, bo przywołuje bliskie obrazy i nawiązuje do wielu rzeczy, których miałam okazję doświadczyć. Książka ta cenna jest także dlatego, że próbuje wytłumaczyć dwa spojrzenia na rzeczywistość - nasze oraz naszych rodziców i dziadków, którzy nie mieli lekko, w tym czasie transformacji. Polecam!
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 23-04-2014
Czytelnik 23-04-2014
Rewelacja! Podobno kiedy książka jest tak mocno reklamowana w mediach jak ta, okazać się może totalnym niewypałem. Tutaj na szczęście tak nie było =) Polecam każdemu urodzonemu po 1980 roku. Dla mnie był to ciekawy powrót do dzieciństwa, którego specyficzny, pogmatwany klimat Polski socrealistycznej i demokratycznej opisany jest tu z ciekawej perspektywy socjologicznej. To taki rodzaj literatury, którą czytasz i co chwila potakujesz: "tak, rzeczywiście, właśnie tak było!"
Opinia nie jest potwierdzona zakupem