Opis treści
Pracujący rodzice mają prawo do wielu przywilejów związanych z rodzicielstwem. Zarówno oni, jak i opiekunowie dzieci mogą korzystać z różnego rodzaju urlopów:
urlopu macierzyńskiego,
urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
urlopu rodzicielskiego,
urlopu ojcowskiego,
urlopu wychowawczego.
W trakcie tych urlopów – z wyjątkiem urlopu wychowawczego – otrzymują zasiłek macierzyński, którego wysokość jest uzależniona od pobieranego wcześniej wynagrodzenia.
Ciąża i urodzenie dziecka wiążą się ze specjalnymi warunkami zatrudnienia – ochroną przed zwolnieniem, zakazem wykonywania określonych prac i obowiązkami dla pracodawcy.
Koszty ponosi też budżet państwa, bo finansuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby pobierające zasiłek macierzyński i przebywające na urlopie wychowawczym.
Przywileje przysługują osobom zatrudnionym na umowę o pracę – i to na ich prawach skupia się niniejszy poradnik. Sytuacja zleceniobiorców i osób samozatrudnionych jest nieco inna i choć mają prawo do zasiłków na takich samych zasadach jak pracujący na etacie, to już na urlopy związane z urodzeniem dziecka oraz na ochronę nie mogą liczyć.