Zgodnie z ustaleniami, Polska ma objąć prezydencję w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku. Pół roku przewodniczenia Unii to dla państwa członkowskiego rodzaj szczególnego europejskiego egzaminu dojrzałości – bierze ono wtedy odpowiedzialność za powodzenie procesów decyzyjnych w całej wspólnocie i skuteczność jej działań. Należy zatem uczynić wszystko, by Polska była do tej roli należycie przygotowana pod względem administracyjnym oraz – przede wszystkim - politycznym, czyli by była zdolna do przedstawienia własnych inicjatyw w zakresie polityki europejskiej.
Niniejsza publikacja ma stanowić głos w debacie o polskich przygotowaniach do prezydencji – zawiera analizy politologiczne dotyczące roli i zadań kraju przewodniczącego oraz portrety przebiegu prezydencji, począwszy od 2005 roku, a skończywszy na niedawno zamkniętym przewodnictwie Czech z pierwszej połowy 2009 roku.
Autorzy mają nadzieję, że wnioski i rekomendacje zawarte w książce okażą się cenne zarówno dla badaczy, polityków, pracowników administracji publicznej, jak i wszystkich osób zainteresowanych praktyką polityki europejskiej.