Opis treści
Temat miesiąca: Czy Kościół trzeba ratować?
W dyskusjach o Kościele w Polsce opisy rzeczywistych wyzwań mieszają się z medialnymi przerysowaniami tak często, że zasadne staje się pytanie: skąd wiesz, jaki jest Kościół? W październikowym „Znaku” osobistościom związanym z Kościołem zadajemy pytania:
Czy Kościół trzeba ratować?
Czy potrzebujemy kolejnych reform?
Co dziś przyciąga ludzi do Kościoła?
Odpowiadają m.in.: ks. Martin Henry, bp Grzegorz Ryś, Józefa Hennelowa, Wojciech Bonowicz, Tomasz Ponikło, Maria Poniewierska, Piotr Sikora, s. Barbara Chyrowicz, o. Wacław Oszajca.
Debaty: Kobiety i komunizm
O kobietach w powojennej Polsce przywykliśmy myśleć według schematów. Jesteśmy przekonani, że zmuszono je do pracy poza domem – siłą posadzono na traktorach. Innymi słowy, komunizm wygonił kobiety z domu do pracy i pozbawił je kobiecości. Czy rzeczywiście tak było? (Małgorzata Fidelis)
Ponadto: Chwin, Iwasiów, Karpowicz o powieści vs. non-fiction.
Idee: Nieświęta mistyka
Doświadczenie wykraczania poza siebie niegdyś nierozerwalnie związane z sacrum, dziś niekoniecznie musi przybierać formy przeżycia religijnego. Czy uczestnictwo w imprezie techno naśladuje znany w klasycznej duchowości wzorzec participation mystique? Rozmowa z Bartłomiejem Dobroczyńskim otwiera nowy cykl „Znaku” pt. „Lęki współczesności”.
Ponadto: Czy religia i Kościoły mogą sprzyjać pojednaniu między narodami? (bp Grzegorz Ryś, Paweł Śpiewak, Anna Wolf-Powęska)
Kultura: Prawda tekstu
Edytorstwo to powrót do korzeni humanistyki. Pierwszym etapem czytania jest przecież odpowiedź na pytanie o prawdę tekstu: czy dane słowo pochodziło od autora, czy ktoś dodał je później, a może zostało skażone błędami?
Ankieta o stanie polskiego edytorstwa: Łukasz Garbal, Maria Prussak, Piotr Kłoczowski, Zdzisław Kudelski, Grażyna Borkowska, Józef Fert, Jerzy Święch.