Wybór wierszy jednego z największych poetów angielskich epoki romantyzmu.
Idzie w Piękności, jak noc, która kroczy
W cichym gwiazd gronie przez bezchmurne kraje;
Co cień i światło w sobie kras jednoczy,
To w jej obliczu i w jej oczach taje
I razem spływa w taki stan uroczy,
Jakiego niebo dumie dnia nie daje.
George Gordon Byron
(1788-1824)
Tadeusz Miciński (1873-1918) to jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli okresu Młodej Polski. Za życia otaczała go legenda "poety maga", "czciciela tajemnic". Wybór wierszy ukazujący w pełni talent tego wybitnego ekspresjonisty.
"Powiało na mnie morze snów - / ruiny tajemnicze - / w sosnowych borach Anioł-nów / zapala krwawe znicze. / I już na głębie porwał mnie / błękitnym wichrem lśnień - / o Matko Boża - weź me dnie - / za jeden wieszczy dzień".
NOWY TOM POEZJI TOMASZA JASTRUNA Tomasz Jastrun (ur. 1950) - poeta, prozaik, dziennikarz. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody kulturalnej „Solidarności” za twórczość z okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego. Kilka spośród jego tomików ukazało się poza obiegiem oficjalnym. W okresie 1990-1994 przebywał w Szwecji, jako attaché kulturalny i dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Przez wiele lat autor paryskiej „Kultury”,...
Chciałbym być w ignorancji podobny do brzasku,
Który po prostu wzeszedł, rozhuśtał pełen blasku
Powóz ponad pochmurne grzbiety ciemnych koni.
Chciałbym - bo cała wiedza niewarta źdźbła słomy -
Jak brzask być płochy i tak nieświadomy.
William Butler Yeats (1865-1939) - najsłynniejszy poeta irlandzki, laureat Nagrody Nobla.
Jerzy Stachura (ur. 05.01.1951) - poeta, bard, malarz. Chłopak z Grabówka. Bratanek Edwarda. "Naczelny" poeta Gdyni. Wybór najlepszych wierszy z lat 1971-2013 dokonany przez samego autora. "Z tym zbawianiem świata / to trzeba uważać - / Chrystus umarł na krzyżu / Sted zwariował / a ja się rozpiłem".
Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.