Opowieść Bjørnstjerne Bjørnsona przenosi nas do norweskiej wioski połowy XIX wieku, gdzie splatają się losy dziewczyny o imieniu Synnøve – tytułowego dziewczęcia ze Słoneczego Wzgórza i chłopca o imieniu Torbjørn. Ich młodzieńcza miłość oraz towarzyszące jej perturbacje ukazane są na tle wiejskich zwyczajów, kultury ludowej Norwegii i działań sekty Haugego, która determinuje ich życie.
W tytułowym marszu weselnym z opowieści Bjørnstjerne Bjørnsona skupia się historia i tradycja pewnego norweskiego rodu. Utwór skomponowany przez jednego z przodków towarzyszy rodzinie od kilku pokoleń, łączy się zawsze z radością i symbolizuje rodzinne szczęście. Historia zmienia swój bieg, gdy podczas jednego ze ślubów marsz nie wybrzmi. Jak to zaburzenie tradycji wpłynie na losy rodziny?
Nowela „U kresu sił” wpisuje się w cykl morskich opowieści Josepha Conrada. Przedstawia losy kapitana Henryka Whalleya, dowodzącego parowcem „Sofala”, i jego perypetie związane z kobietami jego życia – żoną i córką. Ta ostatnia pragnie założyć pensjonat i prosi ojca o pieniądze na jego uruchomienie. Dla kapitana wiąże się to ze zmianą całego życia.
Marynarz Charles Marlow opowiada towarzyszom rejsu historię, gdy jako kapitan małego statku płynął rzeką Kongo do serca afrykańskiej dżungli z misją odnalezienia zaginionego poszukiwacza cennych afrykańskich towarów. Z jego opowieści wyłania się obraz okrucieństw epoki kolonializmu. Rajska kraina okazuje się zdominowana żądzą władzy i zysku, które budzą w ludziach najgorsze instynkty.
Załoga „Narcyza”, statku handlowego płynącego z Bombaju do Londynu, składa się w większości z białych marynarzy. Jedyny czarnoskóry – James Wait – staje się głównym bohaterem opowiadania bynajmniej nie z uwagi na kolor skóry, ale na szczególną postawę, która przysporzy załodze przygód. Grymaśny James twierdzi bowiem, iż zaciągnął się na statek, aby... umrzeć.
„Tajemniczy ogród” opowiada o niezwykłym spotkaniu dwojga samotnych dzieci, z których każde nosi w sercu swoje krzywdy i troski. Miejscem ich spotkania jest stary, przytłaczający dom, w którym wciąż panuje nastrój nieukojonej żałoby. Dzieci, po przełamaniu pierwszych lodów, zawiązują przyjaźń, i wspólnie przywracają do życia bajkowy, zaniedbany ogród.
„Mała księżniczka” to niezwykle wzruszająca opowieść o rezolutnej i obdarzonej wielkim sercem Sarze. Dziewczynka wychowuje się na pensji. Z uwagi na majątek ojca początkowo traktowana jest iście po królewsku. Na skutek tragicznych wydarzeń traci wyjątkową pozycję, stając się pospolitą, źle traktowaną służącą. Mimo to zachowuje radość ducha i przyjazne nastawienie. Wkrótce los wynagrodzi jej trudy, które tak dzielnie znosiła.
Powieść o charakterze gotyckim. Główny bohater – Eryk – jest genialnym kompozytorem. Z powodu swoich defektów fizycznych ukrywa się w piwnicach Opery Paryskiej. Miłość do pięknej solistki Christine ujawnia jego mroczną, jeszcze bardziej przerażającą stronę. Powieść doczekała się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych.
Światowej sławy powieść klasyka literatury węgierskiej, wydana również pod tytułem „Złoty człowiek”. Główny bohater, Michał Timar, prowadzi przez wody Dunaju statek o wdzięcznej nazwie „Święta Barbara”. Na statku tym przebywa też z ojcem piękna czarnowłosa i bladolica Turczynka o imieniu Timea. Michał zakochuje się w dziewczynie bez pamięci. Próbuje zrealizować swój ideał romantycznej miłości, uciekając od rzeczywistości, która go otacza.
Bohater powieści, Kit Bellew, porzuca swoje wygodne życie i wyjeżdża na srogą północ do dzikiej Klondike. Przeżywa wiele niebezpiecznych przygód, które na nowo kształtują w nim mężczyznę. Fantastyczna opowieść o uporze, przyjaźni i sile ludzkiego charakteru. W tle niesamowite opisy przyrody zafascynowanego północą Londona.
Powieść opowiada historię życia Julii Korponay. Kobieta namówiła męża do wstąpienia w szeregi powstańców węgierskich. Za zdradę cesarza odebrano bohaterce wszelkie dobra materialne. Julia podejmuje próbę odzyskania rodzinnego majątku poprzez pracę szpiega w sztabie cesarza. Czy podoła zadaniu? Jaki los spotka jej męża-zdrajcę?
Powieść erotyczna. Bohaterowie powieści to para kochanków – Czesław Bratkowicki i Hanna Złotopolska. Między nimi nie ma romantycznych uniesień. Jest za to namiętność, dzikość, pożądanie. Autor skupia się na seksualnej relacji bohaterów. Powieść wywołała ogromny skandal towarzyski z finałem w sądzie.
Powieść historyczna. Główny bohater – Piotr Rzecki – pozbawiony majątku przez macochę szlachcic wyrusza do Warszawy zaciągnąć się do królewskiego wojska. Towarzyszy mu wierny sługa Maciek. Po drodze bohaterowie zmagają się z wieloma trudnościami. Finalnie docierają do oblężonego przez wrogie wojska tureckie Wiednia. Rozpoczyna się wielka bitwa... Tłem historycznym powieści są wydarzenia z 1683 roku, zwieńczone bitwą pod Wiedniem 12 września.