"Powinowactwa wyszehradzkie" to kolejna, wydana w Polsce, książka profesora Csaba G. Kissa, węgierskiego eseisty, historyka literatury i kultury. Cenionego uczonego, polonofila. Csaba G. Kiss w swych badaniach i publikacjach pozostał wierny problematyce środkowoeuropejskiej. Zajmuje się nią od dawna, niezależnie od koniunktur politycznych i mód intelektualnych. "Powinowactwa wyszehradzkie" są tego kolejnym świadectwem. Pomieszczone w niej wspomnienia, szkice i eseje traktują...
Młode ciemności są kontynuacją znanej już Czytelnikom Syberiady polskiej i Czasu kukułczych gniazd. To kolejny, trzeci już tom powieściowej sagi rodu Dolinów. Sagi o niezwykłych kresowo-syberyjskich i tuż powojennych losach tej rodziny. Według zgodnej opinii polskiej krytyki literackiej cykl powieściowy Zbigniewa Domino nie tylko epicko i najpełniej oddaje masową wysyłkę Polaków na Sybir przez Sowietów (Syberiada polska) ale rzuca zupełnie nowe spojrzenie na przymusowe powoj...
„Pixel” węgierskiej pisarki Krisztiny Tóth to jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej. Książka jest zbiorem krótkich, pozornie odrębnych opowiadań, w których w sposób ciekawy, miejscami wzruszający, zaskakująco trafnie opisane są perypetie zwykłych ludzi. Składa się z trzydziestu rozdziałów (pixeli), zatytułowanych różnymi częściami ciała. Głowa, serce, ręka: z każdym z nich związana jest jakaś historia. Opowiadania w luźny sposób łączą się ...
"Pod egidą trzech lubelskich instytucji naukowych: Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego i Lubelskiego Towarzystwa Naukowego odbywały się w Lublinie, w latach 2003-2012 interdyscyplinarne spotkania naukowe przedstawicieli świata medycznego i badaczy literatury. Ich owocem są prezentowane w tej książce eseje. Dzięki trafnemu doborowi ilustracji owa interdyscyplinarność została dopełniona obecnością dzieł sztuki".
Nie kryję, że do opowiadań z tomu „Cedrowe orzechy” mam wyjątkowy sentyment. Może dlatego, że są to w większości opowiadania bardzo wczesne, niektóre wręcz debiutanckie, ale pewnie i dlatego, że są to opowiadania o jednorodnej zesłańczo-syberyjskiej tematyce. Zaledwie dziesięcioletnim dzieckiem, wraz z całą rodziną, 10 lutego 1940 roku, zostałem wywieziony na Sybir. Tam zmarła moja mama, a ojciec poszedł na front z kościuszkowską dywizją. Na długie zesłańcze lata w syberyjsk...
Powieść Zbigniewa Domino jest jednym z najobszerniejszych i najpoważniejszych w piśmiennictwie polskim ujęć „tematyki zesłańczej”, to znaczy losów ludzi „przesiedlonych’ w głąb ówczesnego Związku Radzieckiego z zajętych przez Armię Czerwoną we wrześniu roku 1939 – w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow – ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. „Syberiada...” to utwór ambitny, zrodzony z autentycznego trudu pisarskiego i wiernej pamięci własnych doświadczeniach życiowych autora. Będzi...
Czym charakteryzuje się książka obyczajowa? Nierzadko można spotkać się z przekonaniem, że określenie to dotyczy głównie beletrystyki skierowanej do kobiet. Jednak literatura obyczajowa trafia zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, łącząc elementy sag rodzinnych, romansów, dramatów czy powieści historycznych.
Literatura obyczajowa to gatunek, w którym odkryjecie książki opowiadające o historiach ludzi takich jak my, o ich codzienności - sukcesach i porażkach, wielkich miłościach i zdradach, radościach i smutkach. Można się zastanawiać, dlaczego warto sięgać po takie powieści, skoro otaczający nas świat dostarcza podobnych narracji? Jednak siłą najlepszych książek obyczajowych jest właśnie ich bliskość i podobieństwo do rzeczywistości, którą znamy z własnego życia. Dzięki temu jeszcze lepiej rozumiemy rozterki głównych bohaterek i bohaterów. Jak każdy z nas wie, prawdziwe życie tylko z pozoru wydaje się monotonne i przewidywalne. Zawsze znajdzie się coś - jakieś wydarzenie lub osoba - które mogą wywrócić wszystko do góry nogami.
W literaturze obyczajowej – zarówno tej współczesnej, jak i klasycznej – odnajdziecie wciągające historie, ciekawe opowiadania i poruszające powieści. Natkniecie się tu również na romanse, a także różnorodne zagraniczne i polskie powieści obyczajowe, które z pewnością na długo pozostaną w Waszej pamięci.
Do tego wyjątkowego świata zapraszają autorzy tacy jak Carlos Ruiz Zafón, Virginia C. Andrews, Jaume Cabré czy Katarzyna Michalak. Ich bestsellerowe tytuły można odkrywać zarówno w tradycyjnej formie, jak i w wersji cyfrowej – jako ebooki lub audiobooki.
Jakie książki obyczajowe warto przeczytać? Najprościej zacząć od dzieł cenionych autorów literatury, którzy wprowadzą Was w codzienność bohaterów najciekawszych historii obyczajowych.
Do popularnych autorów zagranicznych powieści z tego gatunku z pewnością zaliczyć trzeba Carlosa Ruiza Zafóna. Jest on autorem kultowego już cyklu "Cmentarz zapomnianych książek". Akcja tej wyjątkowej serii rozgrywa się w Barcelonie, a składają się na nią tomy: "Cień wiatru", "Gra anioła", "Więzień nieba" oraz "Labirynt duchów". Na Woblink dostępne są one we wszystkich formatach (książki papierowe, ebooki i audiobooki). Trudno nie wspomnieć także o Ericu-Emmanuelu Schmittcie, autorze takich bestsellerów jak "Oskar i pani Róża" czy "Brama do nieba" czy katalońskim twórcy, Jaume Cabré. Do tej pory w naszym kraju ukazało się jego siedem książek - „Wyznaję”, „Jaśnie pan”, „Cień eunucha”, „Agonia dźwięków”, czy „Podróż zimowa”, które pełne są wyrazistych postaci i podsycają w nas wszystkich przekonanie, że bohaterowie literatury obyczajowej są nam bardzo bliscy, przeżywają w końcu te same wzloty i upadki.
Jeśli szukacie czegoś lżejszego lub bardziej współczesnego, warto sięgnąć po literacki pierwowzór popularnego filmu, w którym głównych bohaterów zagrali Anne Hathaway i Nicholas Galitzine, "The Idea of You. Na samą myśl o tobie" autorstwa Lee Robinne lub "Mężczyznę imieniem Ove" Fredrika Backmana. To wyjątkowo zabawna i ciepła komedia o sile przyjaźni i ludzkich relacji, a także tęsknocie za bliską osobą. Polecamy także gorąco "Kameliowy Sklep Papierniczy" Ito Ogawy, ciepłą i niespieszną opowieść o wyjątkowym miejscu, w którym pisze się listy na zlecenie. Codzienność głównej bohaterki przeplata się tutaj z historiami osób, które przychodzą z prośbą o napisanie listu. Sprawdźcie zresztą sami, tą historię obyczajową znajdziecie na Woblink w formacie ebooka.
Warto dać szansę również "Lekcjom chemii", debiutowi literackiemu Bonnie Garmus, który stał się bestsellerem "New York Timesa" i podstawą dla serialowej ekranizacji z Brie Larsson w roli ponadprzeciętnej Elizabeth Zott.
Rodzima literatura obyczajowa nie ustępuje zagranicznej. Na Woblink znajdziecie wiele dobrych powieści obyczajowych polskich autorów i autorek, takich jak Katarzyna Michalak, Joanna Jax, Magdalena Witkiewicz, Krystyna Mirek czy Ałbena Grabowska. Niektóre z nich to współczesne powieści, inne rozgrywają się w przeszłości, wszystkie jednak możemy spokojnie zaliczyć do zaszczytnego grona bestsellerów książkowych.
Waszej uwadze polecamy m.in. cykl "Rozlewisko" Małgorzaty Kalicińskiej, czyli trylogię „Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem” oraz „Miłość nad rozlewiskiem”. Popularności tej serii dorównują z pewnością dzieła Katarzyny Grocholi: szczególnie "Nigdy w życiu!", a także jego kontynuacje - "Serce na temblaku”, „Ja wam pokażę!” oraz „A nie mówiłam!”. Nie macie akurat ochoty na romans? Odkryjcie twórczość Ignacego Karpowicza i jego "Balladyny i romanse", które otrzymały Paszport Polityki 2010! Mnogość bestsellerowych tytułów to dla nas nie problem. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie na Woblink coś dla siebie!
Dla nikogo nie jest chyba zaskoczeniem, że po książki obyczajowe niezwykle chętnie sięgają producenci i reżyserzy filmowi, a historie w nich zawarte stają się podstawą dla ekranizacji. Do tych, które zostały przeniesione na ekran zaliczyć można m.in. "Całując ul" Jonathana Carrolla, "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood czy niedokończoną powieść Jane Austen "Sanditon", którą dopisała Kate Riordan.
Do grona zekranizowanych powieści wkrótce powinien dołączyć także "Słowik" Kristin Hannah - historia dwóch sióstr, które wraz z wkroczeniem do Francji armii niemieckiej w 1940 roku rozpoczynają walkę o przetrwanie, miłość i wolność. Znajdziecie tu wszystko - wielką historię, jeszcze większą miłość, a także skomplikowaną siostrzaną relację.
Jak wybrać pomiędzy "Powiedzmy, że Piontek" Szczepana Twardocha, "Wszystko, czego szukasz znajdziesz w bibliotece" Michiko Aoyamy, "Korowodem" Jakuba Małeckiego, "Rzeką dzieciństwa" Andrzeja Stasiuka i "Jestem fanką" Sheeny Patel? Na szczęście nie trzeba - wszystkie te bestsellerowe tytuły dostępne są dla Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki! Nieważne, czy szukacie lekkiej historii o spotkaniu dwójki ludzi (polecamy "Times New Romans" Julii Biel), sagi rodzinnej (jak "Saga rodu Niemojskich" Joanny Jax), romansu (dość wspomnieć dzieła Danielle Steel) czy powieści historycznej (pozdrawiamy szczególnie miłośników twórczości Kena Folletta!), zapraszamy do naszej księgarni!