"Dzięki Machupicchu Peru istnieje. Nasze dziedzictwo i nasza historia trwają nieprzerwanie od wieków" – mówił podczas uroczystości z okazji „100-lecia odkrycia Machupicchu dla Świata” w 2011 roku alcalde Cusco, Luís Flores García. W tle oficjalnych obchodów, w komentarzach prasowych, w rozmowach na ulicach i na plakatach rozwieszanych na murach w centrum miasta padały jednak i gorzkie pytania o to, co właściwie świętuje Peru? Czy jest to fiesta na cześć fałszywego odkrycia Ma...
Starożytność stanowi okres w dziejach ludzkości, który od dawna fascynuje współczesnych. Z czego słynęła starożytność? Przede wszystkim jest to czas powstawania i upadku wielkich imperiów oraz cywilizacji - rzymskiej, greckiej, babilońskiej czy egipskiej. Do dziś możemy oglądać wiele spektakularnych efektów ich działań, takich jak Sfinks, Panteon, Akropol czy piramidy.
W którym roku rozpoczęła się starożytność? Początek tej najstarszej epoki historycznej datuje się mniej więcej na czas wynalezienia pisma, czyli około 4-3,5 tysięcy lat p.n.e. A czym zakończyła się starożytność? Z koniec tego okresu przyjmuje się rok 476 n. e., a więc moment upadku cesarstwa zachodniorzymskiego. Na kształt współczesnej Europy wpłynęły przede wszystkim dokonania starożytnego Rzymu oraz Grecji. To właśnie ich historię i kulturę określa się mianem antyku skupiającego się na krajach basenu Morza Śródziemnego. Z kolei starożytność to pojęcie szersze, które obejmuje także inne cywilizacje i kręgi kulturowe, w tym Sumerów, Inków, Persów czy ówczesnych mieszkańców Korei, Egiptu lub Babilonu. Próby jej opisania podjął się Adam Ziółkowski, tworząc osiem tomów dzieła “Historia powszechna. Starożytność”, nowoczesnej syntezy historii opartej na najnowszych wynikach badań.
Oprócz wspomnianych już budowli i osiągnięć architektonicznych istnieje ogromna rzesza spraw, które nie wyglądałyby obecnie tak samo, gdyby nie osoby żyjące i działające w tej epoce historycznej. To właśnie Grecy jako pierwsi próbowali w sposób naukowy wyjaśnić pochodzenie świata i życia. Grecy i Rzymianie znacząco przyczynili się także do odkryć z zakresu matematyki, astronomii czy geografii. W ich dorobku są również kluczowe dokonania z zakresu nauk humanistycznych, w tym literatury. Na szczęście wciąż mamy dostęp do licznych antycznych dzieł, takich jak “Ustrój polityczny Aten” Arystotelesa czy “Dzieje” Herodota. Na Woblink znajdziecie je jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.
Zastanawiacie się, jakie są dobre książki o starożytności i po jakie tytuły sięgnąć, aby najlepiej poznać historię i kulturę antycznej Grecji? Przychodzimy z pomocą! Anthony Everitt w swoim ebooku “Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie” w pasjonujący sposób opowiada o tym, jak stosunkowo niewielkie miasto-państwo przerodziło się w cywilizację, która wpłynęła na kształt świata. To właśnie w Atenach pojawiły się pierwsze idee zmierzające ku demokratycznemu systemowi rządów. To tam narodziły się liczne koncepcje filozoficzne, a także rozwijała się sztuka - teatr, rzeźba, architektura. Jak do tego doszło? Napisana świetnym stylem książka Everitta ukazuje portrety kolejnych wielkich Ateńczyków, a przy tym chętnie korzysta ze źródeł, przez co “Chwała Aten” jest jeszcze ciekawsza. Jeżeli jesteście bardziej zainteresowani tamtejszą religijnością, sięgnijcie po dzieło wielkiego znawcy tematu wierzeń starożytnych Greków, Waltera F. Otto. “Bogowie Grecji. Obraz boskości w zwierciadle greckiego ducha” ukazuje poszczególne bóstwa olimpijskie, a przy tym szczegółowo opisuje relacje pomiędzy nimi a ich wyznawcami. A może ciekawi Was wojskowość? Polecamy pierwszą część dzieła autorstwa Johannesa Kromayera i Georga Veitha zatytułowaną “Historia wojskowości Greków i Rzymian. Część I: Grecy”. Liczne świetne ebooki o starożytności czekają na Was na Woblink!
Okres świetności i upadku imperium rzymskiego to wciąż jeden z najbardziej fascynujących etapów antycznych dziejów. Nie dziwi więc, że tak wiele dobrych książek o starożytności poświęconych jest właśnie Rzymowi. Jak z małej osady nad Tybrem Rzym stał się siłą, która wpłynęła na kształt zarówno ówczesnego, jak i współczesnego świata? Nad tym zagadnieniem pochylają się między innymi Mary Beard w “SPQR. Historia starożytnego Rzymu” oraz Anthony Everitt w ebooku “Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium”. Alberto Angela przygląda się mikrohistoriom mieszkańców w swojej książce “Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszechne, sekrety, ciekawostki”. Z kolei Kyle Harper skupia się na przyczynach upadku tego wielkiego imperium - co do niego doprowadziło? Jaki wpływ na koniec tego wielkiego projektu miały pandemie, wirusy i katastrofy naturalne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dziele “Los Rzymu. Klimat, choroby i koniec imperium”, który czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi bądź pdf.
Na Woblink znajdziecie tytuły opowiadające nie tylko o osiągnięciach i upadku starożytnej Grecji czy Rzymu, ale także o dziejach innych ówczesnych cywilizacji i kultur. Alfred J. Palla przybliża “Sekrety Biblii - Królestwo Saula, Dawida i Salomona”. Charlotte Booth zastanawia się, “Jak przeżyć w starożytnym Egipcie”, a Jan Szemiński i Mariusz Ziółkowski przybliżają “Mity, rytuały i politykę Inków”. “Powstanie i upadek starożytnego Egiptu” opisuje Toby Wilkinson, a jeśli chcecie poznać “Historię Persji”, na Woblink czeka na Was pakiet trzech książek Bogdana Składanka. Zestaw “Historia Korei” Joanny P. Rurarz oraz “Religia Korei” Haliny Ogarek-Czoj pozwoli Wam bliżej poznać tą fascynującą kulturę. Te i wiele innych książek o starożytności czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!