Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mikołaj Marcela Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mikołaj Marcela Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Mikołaj Marcela to polski pisarz, wykładowca akademicki, autor tekstów piosenek. Jest autorem kilku poradników, książek dla dzieci oraz publikacji popularnonaukowych. Ponadto jest autorem kilkunastu publikacji i artykułów naukowych. Marcela jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, które ukończył na Uniwersytecie Śląskim. Marcela posiada tytuł doktora nauk humanistycznych oraz magistra filologii polskiej i filozofii. Swoja pracę doktorską pisał na temat potworów w popkulturze – pisał m.in. o wampirach, zombie, widmach, obcych i cyborgach. Jest wicedyrektorem kierunków sztuka pisania, filologia klasyczna i mediteranistyka. Ponadto Mikołaj Marcela prowadzi bloga kulinarnego „Kuchnia Dr. Marceli”.

Best Seler

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się pierwsza część serii pt. „Best Seler i zagadka znikających warzyw”. To książka dla młodzieży, w której Marcela łączy wątki znane z powieści grozy i kryminałów. Autor zaprasza do poznania życia duchowego warzyw. Mikołaj Marcela zabiera czytelników do Jarzynowa. Pewnej nocy na urodziny Melki Brukselki przybyli niemal wszyscy mieszkańcy warzywnego miasta. Do późnego wieczora większość towarzystwa zajęta jest słuchaniem opowieści miejscowego bajarza. Hilary Czosnek opowiada mrożące krew w żyłach opowieści o wampiju. Niestety w tym czasie bez śladu znika Anielka, najstarsza siostra Melki Brukselki. Wkrótce w całym Jarzynowie zaczynają znikać kolejne warzywa. Przed Best Selerem, synem dawnego szeryfa, stoi bardzo ciężkie zadanie. Wcześniej Jarzynowo było świadkiem tak dramatycznych wydarzeń, gdy zniknęła Malina Pomidor.

W drugim tomie pt. „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów” tytułowy bohater będzie musiał odnaleźć siostrzenicę bogatego Henryka Kokosa, którego rodzina trzęsie Owocowicami. W sprawę zniknięcia Wiórki Kokos zamieszani są Tolek Banan, Anton Antonówka, Delgado Awokado i Yoko Kokos.

Seria książek Mikołaja Marceli o wychowywaniu dzieci

Mikołaj Marcela jest autorem serii książek o tym, jak we współczesnym świecie wychowywać dzieci. Temu tematowi poświęcił książki „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start” (napisana wspólnie z Anitą Jeneczek-Romanowską), „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem”, „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku”, „Jak nie zgubić dziecka w sieci” (napisana wspólnie z Zytą Czechowską). W swoich poradnikach Marcela pisze o tym, jak zapewnić dziecku interesującą, wartościową i skuteczną edukację. Marcela w swoich książkach wychodzi z założenia, że szkoła nie jest miejscem, które dobrze przygotowuje dziecko do życia we współczesnym świecie. Autor proponuje rodzicom różne rozwiązania, które pozwolą skutecznie rozmawiać i pracować z dziećmi. W swoich książkach Marcela stawia na praktykę – swoje wnioski opiera zaś na modelach, badaniach i własnym doświadczeniu. Autor pisze o alternatywnych modelach edukacyjnych, w których dziecko jest wolne od stresu niewiedzy, walki o oceny, konkurowania ze swoimi rówieśnikami.

Selekcje

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się najnowsza książka Mikołaja Marceli – „Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat”. Marcela obala mit dotyczący tego, że szkoła rozwija w młodych ludziach zaradność i przyczynia się do postępu świata. Autor stara się wytłumaczyć, że szkoła w dużym stopniu wywołuje u ludzi nieszczęście. Według autora szkoła prowadzi społeczną selekcję, dzieląc dzieci na lepsze i gorsze, silniejsze i słabsze. W książce „Selekcje” Marcela opowiada o instytucjonalnej historii szkolnictwa. System edukacyjny, jaki znamy dziś, powstał w XIX wieku w określonym czasie i w konkretnym celu. Moment, w którym wiele szkół przeszło na nauczanie zdalne, okazał się dobrym pretekstem do rozpoczęcia dyskusji nad zmianą myślenia o systemie szkolnictwa. Celem wydania tej książki jest ambicja Mikołaja Marceli, by ochronić jak najwięcej dzieci przed zabiciem w nich kreatywności, głodu poznawania świata i spełniania marzeń.

Żywe trupy

Mikołaj Marcela jest miłośnikiem, znawcą i badaczem popkultury. Jego praca doktorska dotyczyła potworów w popkulturze. W tekście pojawiły się m.in. wampiry, widma i zombie. Oprócz pisania książek dla dzieci i poradników edukacyjnych Mikołaj Marcela publikuje książki, w których daje upust swoim zainteresowaniom.

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się książka „Monstruarium nowoczesne” będąca swego rodzaju rozszerzeniem pracy doktorskiej autora. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się książka „Niemartwi”. To powieść grozy, której fabuła rozgrywa się w 2019 roku. W Bieszczadach dochodzi do starcia ludzi z niemartwymi. W 2017 roku nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się książka „Bycie w śmierci. Athanatopia”. To opowieść o czasie, przemijaniu i śmierci. W swojej publikacji Marcela po raz kolejny podejmuje temat nieumarłych, zombie i życia po śmierci.

Książki Mikołaja Marcela na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mikołaja Marcela we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są tytuły „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start”, „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem”, „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku”, „Jak nie zgubić dziecka w sieci”, „Selekcje” oraz seria książek Best Seler („Best Seler i zagadka znikających warzyw”, „Best Seler i tajemnica rodu kokosów”).

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!