Jane Austen to angielska pisarka, która w swoich powieściach opisywała przede wszystkim życie klasy wyższej w Anglii z początku XIX wieku. Fabuła książek Austen w przeważającej części dotyczy zamążpójścia i wszystkich problemów społecznych z tym związanych. Powieści Jane Austen były doceniane już za jej życia – chwalił je między innymi szkocki powieściopisarz i poeta, Walter Scott.
Rodzina i edukacja
Jane Austen przyszła na świat w Steventon, jej ojciec był duchownym kościoła anglikańskiego. Pisarka miała siódemkę rodzeństwa – sześciu braci i jedną siostrę, których w dorosłym życiu często odwiedzała. Sama nigdy nie zdecydowała się wyjść za mąż i założyć rodziny.
Autorka „Emmy” i jej siostra uczyły się przede wszystkim w domu. Pobierały lekcje rysowania, gry na instrumentach oraz innych umiejętności, które były wówczas uznawane za potrzebne młodej kobiecie. Siostry Austen namawiano również do poznawania literatury, zarówno tej klasycznej, jak i popularnej. Jane przekonywano do pisania, czego wynikiem były różne notatki i szkice, także powieści, które lata później zostały wydane jako „Rozważna i romantyczna”, „Duma i uprzedzenie” czy „Opactwo Northanger”.
Książki Jane Austen
Jane Austen ma w swoim dorobku literackim dziewięć powieści, w tym dwie niedokończone. Jej pierwsza książka, „Lady Susan” została napisana prawdopodobnie w okolicach 1795 roku. Była to powieść epistolarna, która nie została wydana za życia autorki. Kolejną powieścią autorki jest „Rozważna i romantyczna”. Książkę wydano jako dzieło napisane przez „pewną damę”. Jane Austen przedstawiła w niej historię dwóch panien na wydaniu, które mimo różnych charakterów tak samo szukają miłości i szczęścia. Dwa lata później ukazała się „Duma i uprzedzenie” będąca jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych. To najpopularniejsza powieść autorki. Pozostałe dzieła Austen to „Mansfield Park”, „Emma”, „Opactwo Northanger”, „Perswazje” i niedokończone książki: „Watsonowie” oraz „Sandition”. Pracę nad ostatnim tytułem przerwała śmierć autorki.
Twórczość Jane Austen stała się źródłem inspiracji dla wielu innych utworów – nie tylko romansów czy literatury obyczajowej, ale także horrorów. W 2010 roku została wydana powieść „Duma i uprzedzenie, i zombi”, w której mieszkańcy Hertfordshire muszą stawić czoła zmarłym powracającym zza grobów.
Ekranizacje książek Jane Austen
Książki Jane Austen cieszą się dużą popularnością wśród filmowców. Prawie każda powieść autorki została zekranizowana, a wiele z nich doczekało się kilku adaptacji. Najpopularniejszym filmem bazującym na prozie Austen jest „Rozważna i romantyczna” z 1995 roku. W filmie, który okazał się sukcesem, wystąpili między innymi Kate Winslet, Hugh Grant i Alan Rickman. Najnowszą produkcją opartą o twórczość pisarki jest „Emma” z Anyą Taylor-Joy w roli głównej. Film miał swoją premierę w 2020 roku.
Szeroki wybór powieści Jane Austen znajdziecie na Woblink.com – nie tylko w formie książek papierowych, ale również jako ebooki i audiobooki.
Czytelnik 17-01-2022
Czytelnik 17-01-2022
Powieść po raz pierwszy została wydana w 1813 roku, do tej pory cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Ja miałam przyjemność zapoznać się z najnowszym przekładem, który wyszedł spod pióra p. Doroty Sadowskiej i towarzyszył mi przez ostatnie kilka dni. "Duma i uprzedzenie" to dość zabawna opowieść o małżeństwie Bennet, ich pięciu córkach, szukających mężów, przystojnym panu Bingleyu i wyniosłym panu Darcym oraz ciekawie opisanej i wytłumaczonej atmosferze życia średnich i wyższych sfer w epoce wiktoriańskiej. Cała historia została okraszona subtelnym angielskim humorem, bardziej lub mniej błyskotliwymi dialogami (w zależności od postaci, które akurat przebywają w swoim towarzystwie) oraz olbrzymią ilością przypisów, w których pani Sadowska częstuje nas niezwykle ciekawymi detalami z epoki, pokazując i tłumacząc, jak wyglądało codzienne życie, obyczajowość i normy społeczne w osiemnastym wieku. Przyznać jednak muszę, że momentami dość ciężko mi się czytało. Nie wiem, czy zależy to od tłumaczenia, czy po prostu stylu samej autorki. Nie mam niestety porównania, bo jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jane Austen. Akcja nie goni na złamanie karku, momentami staje się wręcz nużąca, ale zdarza się kilka ciekawych zwrotów. Można się momentami szczerze ubawić, ale na wielkie wzruszenia raczej nie można liczyć. Bohaterowie to ciekawa mieszanka różnorakich charakterów. Niektóre postacie są niezwykle infantylne, wręcz groteskowe, bardzo irytujące. Do innych można poczuć nawet sympatię. Przyjemne w odbiorze opisy architektury i całego otoczenia, pozwalają "przenieść" się do czasów dziewiętnastowiecznej Anglii i poczuć ten specyficzny klimat. Czy polecam? Polecam. Możemy się przekonać, że pierwsze wrażenie często bywa mylące, a dłuższa znajomość może diametralnie zmienić spostrzeganie drugiej osoby. POLECAM...