Opis treści
WOJCIECH TOCHMAN POWRACA Z NOWĄ REPORTERSKĄ OPOWIEŚCIĄ
Świat po ludobójstwie. Kambodża po Pol Pocie. Przez lata dręczyli i mordowali, swoi swoich, Khmerzy Khmerów. Ci, którym udało się przeżyć, zostali bez domów, bez bliskich, z traumą, chorobą, obłędem… Bywa, że ich niewola trwa od dziesięcioleci. Samotność, ciemność i pustka. Udaje się dotrzeć tylko do nielicznych i rozpocząć leczenie. Dokoła widać bogactwo, które karmi się biedą i strachem. Nieopodal stoją świątynie Angkoru, odwiedzane przez miliony turystów z całego świata…
Wojciech Tochman, z chłodną precyzją i ujmującą wrażliwością, opowiada o ludziach, których odwaga została na zawsze złamana. O bólu, którego nie dało się ukoić. O lęku, który nie odszedł i wciąż sprzyja przemocy. O nieufności, która zabija wspólnotę. Także o bezradności wobec uczuć i wobec choroby.
W książce Tochmana dzisiejsza Kambodża to lustro, w którym odbija się cały świat.
Na domowe więzienie skazani przez własne rodziny są ci chorzy, którzy kogoś zaatakowali, stale coś niszczyli, kradli sąsiadom. Strach przed agresją to powód uwięzienia. Niejedyny. Bo jest i drugi. Chodzi o kobiety. Niekoniecznie te groźne. Rodziny boją się, że chorej nie upilnują: odejdzie zbyt daleko od domu, zostanie zgwałcona. To raczej pewne – tak twierdzą i lekarka, i psycholog, i bliscy chorych. Bywa, że gwałt nie wydaje się rodzinom tak straszny, jak to, co z gwałtu może wynikać. Dziecko, mówią, wydane na świat przez zgwałconą obłąkaną, będzie rosło z piętnem. Więc, by naznaczonego dziecka uniknąć, lepiej chorą zatrzasnąć w klatce, skuć łańcuchem, zamknąć w chlewie.
(fragment książki)
Wojciech Tochman (ur. 1969) – jeden z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Jego książki, wśród nich m.in. Jakbyś kamień jadła, Dzisiaj narysujemy śmierć i Wściekły pies, wywołują ożywione dyskusje i niemal natychmiast wchodzą do kanonu reportażu. Dwukrotny finalista Nagrody Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz Pióra Nadziei – wyróżnienia Amnesty International. Pianie kogutów, płacz psów to kontynuacja głośnych książek Jakbyś kamień jadła i Dzisiaj narysujemy śmierć – o codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Rwandzie.
„Pianie kogutów, płacz psów”, Wojciech Tochman – jak czytać ebook?
Ebooka „Pianie kogutów, płacz psów”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 13-12-2020
Czytelnik 13-12-2020
Wstrząsające jak bardzo inny od naszego świat opisywany jest w tej książce. Sprowadza na ziemię i przypomina, że XXI nie dla wszystkich oznacza rozwój, dostęp do owoców cywilizacji i poprawę warunków życia. Warto przeczytać, jak z resztą większość książek pana Tochmana.
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik Woblinka 07-01-2020
Czytelnik Woblinka 07-01-2020
Książkę czyta się jednym tchem, polecam!
W „Pianie kogutów, płacz psów” poznajemy współczesnych Judymów, którzy próbują poprawić los najbardziej opuszczonych, skrzywdzonych, których trauma wojny domowej doprowadziła do chorób psychicznych. Mimo, że od reżimu Pol Pota minęło wiele lat, Kambodża do dziś się nie odbudowała. Jest to książka – przestroga, pokazująca do czego doprowadza nienawiść do drugiego człowieka, brak wzajemnego szacunku, szukanie na siłę „wroga ludu”, budowanie „nowego świata” wg chorej ideologii. Każdą wojnę, konflikt bardzo łatwo rozpocząć, ale konsekwencje (min. ekonomiczne, społeczne) ponoszą kolejne pokolenia, i jak to zwykle bywa to najbiedniejsi i najsłabsi płacą największą cenę.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem