Opis treści
Majowy miesięcznik „W drodze o sporze wokół Karola Wojtyły, o młodych ludziach, którzy myślą o zmianie płci, oraz o tym, jak przygotować dzieci do pierwszej spowiedzi.
Transseksualizm
Słowo „transseksualizm” wywołuje kontrowersje. Brakuje, jak zawsze przy tematach dotykających etyki i ludzkiego życia, spokojnego przyglądania się problemowi i próby zrozumienia tych, którzy cierpią. I znalezienia odpowiedzi na pytanie: Czy zmiana płci, tranzycja, jest lekarstwem na to cierpienie?
Jak pomóc młodym ludziom i jak wesprzeć ich rodziców, którzy mają prawo czuć się zagubieni, gdy nastoletnia córka prosi ich, by od dziś mówili do niej Krzysiu? O tym Joanna Piekarska, terapeutka z Pracowni Dialogu.
Prof. Lew-Starowicz ostrzega przed falą detranzycji w Polsce. Jak wygląda proces powrotu do pierwotnej płci pisze, z perspektywy Wielkiej Brytanii, Jolanta Brózda-Wiśniewska.
A jak się do tego wszystkiego mają słowa z Księgi Rodzaju, że Bóg stworzył mężczyznę i niewiastę? Jakie podejście do transseksualizmu ma Kościół? O tym Dominika Żukowska-Gardzińska i Bartosz Wieczorek.
Spór o konfesjonał
Wiele mówi się o spowiedzi dzieci, głównie za sprawą osób, które nie chodzą do Kościoła i nie korzystają z sakramentów. A co sądzą rodzice? I ksiądz, który przygotowuje dzieci do pierwszej komunii świętej, a więc także do pierwszej spowiedzi?
Psycholog Anna Dembińska uważa, że do spowiedzi nie powinny przystępować dzieci niewierzące, czyli wychowujące się w domach, gdzie o Bogu i wierze nie ma mowy, a pierwsza komunia to impreza i wypasione prezenty.
O przygotowaniach do pierwszej spowiedzi i zaangażowaniu rodziców mówi Przemysław Ciesielski OP.
Mama, matka, mamusia
Maj to też Dzień Matki. W ostatnich latach powstało sporo książek o matkach, które odeszły, jakbyśmy próbowali oswoić coś, co jest nie do oswojenia. Przejmujący, wzruszający i poruszający tekst o mamach, których już nie ma, napisał Rafał Cekiera.
A o mamach opiekujących się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi, które nigdy nie narysują dla nich laurki, nie powiedzą wiersza, pisze Dorota Ronge-Juszczyk.
Rozmowa w drodze
Wydaje się, że na ten temat powiedziano i napisano już wszystko: Czy Karol Wojtyła wiedział, czy nie wiedział? Jest winny czy niewinny? Należy odebrać mu tytuł świętego czy dalej prosić o wstawiennictwo? Czy reportaż „Franciszkańska 3” to podniesienie ręki na Kościół i św. Jana Pawła II, czy próba uporania się z tematem kościelnej pedofilii?
Odpowiada Marek Lasota, wieloletni pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.
Kup i czytaj majowy „W drodze”!
SPIS TREŚCI
ROZMOWA W DRODZE
Z otwartą przyłbicą / teczki Wojtyły
rozmawiają Marek Lasota, historyk, i Włodzimierz Bogaczyk
MATKA, MAMA, MAMUSIA
Już nigdy… / o tych, które odeszły
Rafał Cekiera
Dlaczego my wciąż musimy walczyć? / matki niepełnosprawnych
Dorota Ronge-Juszczyk
TRANSSEKSUALIZM
Stworzeni na obraz Boga / zmiana płci i nauczanie Kościoła
Dominika Żukowska-Gardzińska, Bartosz Wieczorek
Przynoszę moje cierpienie / dziecko w terapii
rozmawiają Joanna Piekarska, psychoterapeutka, i Katarzyna Kolska
Tam i z powrotem / detranzycja
Jolanta Brózda-Wiśniewska
SPÓR O KONFESJONAŁ
Spowiedź, czyli… wspinaczka / jak przygotować dzieci do sakramentu pokuty
rozmawiają Przemysław Ciesielski OP i Tomasz Maćkowiak
Komu szkodzi spowiedź? / poczucie winy
Anna Dembińska
MÓJ ROK Z TERESĄ
Panna Uśmiechu / doświadczenie macierzyństwa
Krzysztof Popławski OP
ORIENTACJE
Akt łaski / w kinie i w domu
Wiesław Kot
Bliskość na odległość / „Tylko Prawda. Moje życie u boku Benedykta XVI” abp. Georga Gänsweina i Saveria Gaety Wydawnictwo Esprit
Marcin Cielecki
DOMINIKANIE NA NIEDZIELĘ
Kocha, jak Syn kocha / Tomasz Zamorski OP
Na Drodze do Życia bez zawałów serca / Norbert Augustyn Lis OP
Najmilszy z gości / Grzegorz Chrzanowski OP
Tylko z Nim / Grzegorz Kuraś OP
Wspólny język / Mikołaj Walczak OP
FELIETONY
Sztajger a sprawa polska / ks. Grzegorz Strzelczyk
Łatanie dziury w całym / Paulina Wilk
Maksyma redaktora Tomaszewskiego / Stefan Szczepłek
Bóg wykluczony / Benedykta Karolina Baumann OP
Siberia connecting people – biopSJa spotkania / Wojciech Ziółek SJ
Siberia connecting people – biOPsja spotkania / Paweł Krupa OP
Umajeni? / Dariusz Duma
„W drodze 05/2023”, Opracowanie zbiorowe – jak czytać ebook?
Ebooka „W drodze 05/2023”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).