«Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждая несчастливая семья несчастлива по-своему». Именно с этих слов начинается один из самых знаменитых романов Л. Толстого, «Анна Каренина», повествующий о любви, женской душе и женской трагедии. Величайшая история невозможной любви, разрушающей привычные представления об отношениях мужчины и женщины, о трагичной любви замужней дамы высшего света к офицеру Вронскому, о счастливой семейной жизни Константина Левина и Кити Щербацко...
Роман «Бесы», как и другие произведения Достоевского, поражает своей специфической глубокой философией. Это безусловно роман-предостережение и роман-пророчество, в котором великий писатель и мыслитель указывает на грядущие социальные катастрофы. В романе речь идет не только о «неправильном» устройстве общества – но и о душе человека, о том, что ей грозит разложение с гибелью. Души должны исцелиться. Ведь разные теории про переустройство мира способны привести к слепоте духо...
Renesansowe dzieło François Rabelais’go pisane przaśnym językiem ludowym, pełnym rubaszności i groteski, stanowiące świadomą grę z literaturą jarmarczną i heroiczną. Odwołuje się ono do wcześniejszych podań o olbrzymie Gargantui, które tak zainspirowały autora, że postanowił dopisać dalsze losy stwora, obdarzając go synem Pantagruelem. Można je odczytywać na wielu poziomach – zarówno jako dialog z kulturą niską, jak i satyrę społeczną i obyczajową. Niniejsze polskie wydanie...
„But w butonierce. Poezje futurystyczne” to tom wierszy Brunona Jasieńskiego z 1921 roku. Stanowi sztandarowe dzieło futuryzmu – awangardowego nurtu zrywającego z tradycyjnym postrzeganiem twórczości. Futuryzm miał swoje ulubione tematy, takie jak miasto, cywilizacja, postęp, kultura masowa, a także tworzył charakterystyczne dla siebie rozwiązania formalne, wykorzystujące zabawę słowem czy konwencję antyestetyzmu.
W powiastce filozoficznej Denisa Diderota Kubuś Fatalista wędruje ze swoim panem, prowadząc po drodze niekończące się rozmowy – czasem zabawne, czasem przewrotne, które budują obraz ich świata. Kubuś, choć fatalista, przekonany o nieuchronności losu, wykazuje się dużą zaradnością, a przy tym nie traci wiary w zbliżający się triumf dobra i sprawiedliwości.
„Giaur” George’a Byrona to poetycka opowieść o wielkiej miłości, przełamującej granice kultur i religii. Młody Wenecjanin Giaur zakochuje się w gruzińskiej niewolnicy Leili, siłą wydanej za mąż za Hassana. Śmierć oskarżonej o zdrady Leili doprowadza Giaura do rozpaczy, budząc w nim nieprzejednane pragnienie zemsty. Niespełniona miłość i tragedia już na zawsze przesądzą o losie Giaura.
Jedna z najbardziej doniosłych prac w historii filozofii europejskiej, w której Immanuel Kant bada filozoficzne podstawy ludzkiego poznania, starając się określić jego granice. Kant opisuje kategorie, poprzez które człowiek poznaje świat, a także zarysowuje olbrzymią sferę spraw, których człowiek swoim poznaniem objąć nie jest w stanie. Odwołuje się przy tym do moralności, która powinna towarzyszyć poznaniu.
Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku na Wileńszczyźnie. Zosia Halicka szykuje się do ślubu z kawalerem, którego ze względów majątkowych wybrała jej rodzina. Jednak kawaler nie traktuje Zosi poważnie i za jej plecami wciąż romansuje z dawną kochanką. Za to daleko od Haliniszek żyje inny mężczyzna – ten kocha Zosię prawdziwie, jednak czy zdoła porzucić dumę i pokonać trudności, aby zdobyć ukochaną?
Powieść przygodowa Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, której akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym. Czworo młodych turystów rusza na Polesie, aby przeżyć wakacyjną przygodę. Ciekawi ich piękno poleskiej natury, a także dokonujący się tam postęp cywilizacyjny. Polesie zaskoczy ich jednak jako kraina dzika, pełna niebezpieczeństw i ludzi o dziwnych zwyczajach – istna polska dżungla.
„Wehikuł czasu”, powieść science fiction Herberta George’a Wellsa, opowiada o naukowcu, któremu udało się skonstruować maszynę do przenoszenia się w czasie. Dzięki niej odbywa podróż do odległej przyszłości. Na Ziemi żyją wtedy dwie rasy – Ejolowie, mieszkający na powierzchni, oraz Morlokowie, zamieszkujący podziemia. Odkrycie skłania naukowca do refleksji nad kolejami ludzkiej ewolucji.
„Przygody Młodych Bastablów” to trzeci tom sagi o sześciorgu rodzeństwa, które w poprzednich tomach szukało skarbu i pisało złotą księgę dobrych uczynków. Dzieci nadal nie mogą narzekać na brak przygód. Ich wrażliwość nie pozwala im przejść obojętnie obok żadnego nieszczęścia – każdemu z wielką ochotą pomagają, co rodzi wiele zabawnych, nieprzewidywalnych sytuacji.
„Poszukiwacze skarbu” to pierwszy tom z cyklu „Rodziny Bastablów” Edith Nesbit. Opowiada o losach sześciorga dzieci, osieroconych przez matkę, które na skutek niepowodzeń w interesach ojca popadają w biedę. Ich marzeniem jest odnalezienie skarbu, dzięki któremu mogliby znowu beztrosko żyć. Ciekawy zabieg narracyjny nadaje powieści dodatkowych walorów.
Jedna z najważniejszych światowych powieści gatunku science fiction. Opowiada o inwazji Marsjan na Ziemię, którzy zamierzają skolonizować Błękitną Planetę, a z jej mieszkańców uczynić pożywienie. Sieją spustoszenie w Londynie i jego okolicach, próbując podporządkować sobie ludzką rasę. Marsjańskie zagrożenie wyzwala w ludziach najgorsze instynkty, ludzie okazują się zdolni do każdej niegodziwości.
Powieść science fiction Herberta George’a Wellsa przedstawia perypetie szalonego naukowca, któremu udaje się wynaleźć sposób na uzyskanie niewidzialności. Niestety eksperyment wymyka się spod kontroli, a jego autor pada ofiarą swojego wynalazku – znika, ale nieszczęśliwie nie potrafi odwrócić zjawiska. Jako niewidzialny człowiek sieje postrach wśród innych ludzi.
„Głodne kamienie” to zbiór opowiadań indyjskiego pisarza z Bengalu, noblisty Rabindranatha Tagore. Opowiadania przedstawiają historie różnych postaci na tle ciekawych aspektów indyjskiej obyczajowości. W tomie znalazły się takie utwory jak: „Noc ziszczenia”, „Zwycięstwo”, „Maszi”, „Szkielet”, „Stróż dziedzictwa”, „Był sobie król”, „Jego królewska mość – dziecko”, „Kapłanka Wisznu”..
Zbiór opowieści Gabrieli Zapolskiej zatytułowanych nazwami zwierząt, pod którymi autorka ukrywa ludzkie cechy i przywary. Smutne, czasem prześmiewcze spojrzenie na historie różnych osób, z których wyłania się niepokojący obraz ludzkiej kondycji jako takiej. Stworzonych przez Zapolską bohaterów charakteryzują małostkowość, zazdrość, pycha i brak lojalności.
„Pożegnanie domu” stanowi drugą część planowanej trylogii autobiograficznej Zofii Żurakowskiej, której ze względu na zawieruchy dziejowe pisarce nie udało się dokończyć. Opowiada o losach ziemiańskiej rodziny tuż przed wybuchem I wojny światowej. Młodzi Polacy wykazują się olbrzymią wiarą w odzyskanie utraconej ojczyzny i podejmują trud walki o niepodległość.
Tytułowa księżniczka to Helenka Orecka, córka zubożałego szlachcica. Wychowywana pod kloszem dziewczynka jest rozpieszczona i oderwana od realiów życia. Po śmierci ojca musi sama wkroczyć w dorosłe życie i nauczyć zasad w nim panujących. Przekonuje się, że dotąd wyznawane wartości nie przysparzają jej szczęścia. Pod wpływem pracy w firmie ogrodniczej przechodzi wewnętrzną przemianę, dzięki której zaczyna cenić pracowitość i samodzielność.
„Na kresach lasów” to powieść Wacława Sieroszewskiego prezentująca obraz życia mieszkańców Jakucji – krainy w północnej Rosji – na tle syberyjskiej przyrody. Do małej wioski dociera polski zesłaniec, którego tubylcy biorą na Rosjanina. Wraz z nim poznajemy obyczaje Jakutów i przekonujemy się, jak hermetyczna jest to społeczność, jak bardzo odmienna i jak trudno czasem znaleźć zrozumienie.
„Kim” Rudyarda Kiplinga szeroko zarysowuje panoramę Indii XIX wieku. Na jej tle odbywa się podróż niezwykłego duetu: kilkunastoletniego Kima – rezolutnego, zaradnego dziecka ulicy, oraz pielgrzymującego starego lamy – filozofa i mnicha, którym chłopak się opiekuje. Podczas podróży Kim wplącze się również w aferę szpiegowską, która przewartościuje jego świat.
Alexander von Humboldt to niemiecki przyrodnik i podróżnik oraz twórca nowoczesnej geografii. Materiały do badań zbierał metodą doświadczalną, co wiązało się z licznymi podróżami, które badacz skrzętnie opisywał. Jedną z takich podróży odbył po wenezuelskiej rzece Orinoko, a dzięki jego opowieści czytelnik może podążyć jego śladem i zanurzyć się w egzotyczny świat Ameryki Południowej.
Powieść szwedzkiej laureatki literackiej Nagrody Nobla porusza rzadko spotykany w literaturze temat miłości ojcowskiej – silnej, niezłomnej, nieco szalonej, na pewno wzruszającej. Relacja ojca i córki naznaczona jest bliskością, zaufaniem, a także tęsknotą, którą trudno ugasić. W tle życie i obyczaje prowincjonalnej szwedzkiej wspólnoty z drugiej połowy XIX wieku.
Powieść historyczna Morawskiej opiera się na dawnych przekazach, dzięki czemu znakomicie oddaje realia i atmosferę początku XV wieku. Opowiada o konflikcie pomiędzy połączonymi siłami polsko-litewskimi a krzyżackimi. Ukazuje go przez pryzmat codzienności i cech charakterologicznych głównych bohaterów: Jagiełły i Witolda. Tło stanowią aspekty nie tylko wojenne, ale również kulturowe, religijne, obyczajowe.
Powieść „Młyn na wzgórzu” duńskiego noblisty z dziedziny literatury Karla Gjellerupa daje wyraz fascynacji autora życiem wsi i duńskim folklorem. Opowiada o relacji owdowiałego młynarza z ukazaną jako femme fatale Lizą. Przesiąknięta pesymizmem opowieść o ludzkich namiętnościach, porywczości, pragnieniach oraz walce o ich realizację, ukazująca psychologiczne uwarunkowania bohaterów.