Opis treści
Relacje Polaków, którzy do łagrów Workuty, Norylska i Kingiru trafili po 1944 roku jako członkowie podziemia niepodległościowego. O łagrowym życiu i buntach opowiadają uczestnicy i świadkowie powstań.
Pierwsza antologia świadectw Polaków, którzy do sowieckich łagrów trafili po 1944 roku z powodu przynależności do podziemia niepodległościowego i zbuntowali się tam w warunkach – wydawałoby się – uniemożliwiających jakikolwiek opór. O łagrowym życiu i buncie opowiadają współorganizatorzy, uczestnicy i świadkowie powstań w łagrach Workuty, Norylska i Kingiru w 1953 i 1954 roku. Dzięki relacjom więźniów, nagrywanych jeszcze w latach 90., możemy poznać „z pierwszej ręki” historię dotąd prawie nieznaną.
„Ciążyło, że mam wyrok 20 lat. Po tym, co się zobaczyło po paru miesiącach, te 20 lat nabierało strasznego wymiaru. Pół roku – myślałem – rany boskie, dopiero pół roku, co dalej?”
Józef Halski (więzień łagru w Norylsku)
„W życiu udało mi się dwa razy przeżyć chwilę szczęścia. Pierwszą, kiedy
udało mi się zostać żołnierzem Armii Krajowej, a drugi moment szczęścia
– kiedy wyszedłem z sowieckiego obozu zagłady na wolność.”
Janusz Guttry (więzień łagru w Workucie)
„Bunty w łagrach”, Opracowania Zbiorowe – jak czytać ebook?
Ebooka „Bunty w łagrach”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).