okładka Jaśnie pan. Ebook | EPUB, MOBI | Jaume  Cabré

Ebook

Jaśnie pan

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Z jaką łatwością spada się ze szczytów władzy na dno piekła zniesławienia! Jak szybko pełnia życia może stać się igraszką śmierci! Barcelona, koniec 1799 rok. W pokoju hotelowym zostaje znaleziona śpiewaczka, słowik z Orleanu, z poderżniętym gardłem i nożem wbitym w serce. Oskarżenie pada na młodziutkiego poetę, który spędził w jej pokoju namiętne chwile, ostatnie w jej życiu. Ciąg niefortunnych wydarzeń splecie ze sobą losy poety i romantyka z losami wszechwładnego sędziego Massó, prezesa Sądu Królewskiego w Barcelonie, człowieka ogarniętego obsesją władzy, zafascynowanego astronomią, a także, na nieszczęście dla siebie, urodą młodych kobiet. Jaume Cabré wiernie odtwarza klimat epoki i powołuje do życia wiele postaci, wplątanych w sieć namiętności i intryg, korupcji politycznej i walki o władzę. Jaśnie pan to przełomowa powieść w karierze literackiej katalońskiego pisarza, pierwsza przyjęta z entuzjazmem przez czytelników i z uznaniem przez krytykę. Dzięki niej Jaume Cabré otrzymał Hiszpańską Nagrodę Literacką oraz szereg nagród katalońskich, jak Premi Joan Crexells, Crítica Serra d’Or, nagrodę czytelników pisma El Temps i nagrodę Prudenci Bertrana, przyznawaną przez czytelników i krytyków. Jaume Cabré (ur. 1947) pozycję jednego z największych współczesnych pisarzy europejskich osiągnął dzięki takim tytułom jak Głosy Pamano (2004) czy Wyznaję (2012) – ta druga powieść stała się prawdziwym wydarzeniem literackim. Cabré ma w dorobku scenariusze filmowe i telewizyjne.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

450

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

4.74 MB (MOBI), 1.92 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Katarzyna Dziuk

06.10.2015, 11:41

W sumie tak jak się spodziewałam, do dwóch poprzednich już nie dosięga, ale i poprzeczka była bardzo wysoko - trzyma w napięciu do końca, powoli pozwala skojarzyć fakty i połączyć elementy układanki, ujmuje tym charakterystycznym dla Cabre stylem narracji - ale i trochę razi, przynajmniej mnie, mam wrażenie jakby się autor trochę popisywał, chociaż, sama nie wiem, może po prostu takie wtedy były realia..?
Nie polecam na początek znajomości z twórczością Cabre - w najlepszym razie można nie dotrwać do końca, w najgorszym nie chcieć mieć nic a nic wspólnego z innymi jego książkami...

Dominik Szymkowicz

Dominik Sz...owicz

01.06.2016, 21:56

„Barcelona”

Po wcześniejszej powieści Cabre miałem nadzieję na rewelację. Bardzo dobra, wciągająca. Inna. W sumie to lepiej nie porównywać, bo zawsze lepiej sie rozumie czasy i zmiany w nich zachodzące gdy jest się w nich osadzonym. Jeżeli ktoś lubi literaturę do połaczenia z turystyką to pozycja godna polecenia. Ciekawe opisy Barcelony na wstępie rewolucji przemysłowej.