Ken Follett to jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy brytyjskich, jest autorem bestsellerowych serii „Kingsbridge” i „Trylogii Stulecia”. W jego bibliografii znajdują się takie książki jak „Słup ognia”, „Człowiek z Petersburga”, „Lot ćmy”, „Trójka” czy „Niebezpieczna fortuna”. Większość z nich wydało w Polsce wydawnictwo Albatros.
Najpopularniejsze książki Folletta
Jego najbardziej znaną książką są „Filary Ziemi”, które doczekały się dobrze przyjętej przez krytykę serialowej adaptacji. Książki Folletta sprzedały się w liczbie przeszło 200 milionów egzemplarzy, co plasuje go w czołówce najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Do tej pory napisał ponad 40 książek, a większość z nich zyskała status bestsellera. Follet jest też znany ze swojego zaangażowania w promocję czytelnictwa ‒ należy do kilku instytucji kulturalnych, m.in. do National Literacy Trust, Royal Society of Arts, Reading is Fundamental czy organizacji Dyslexia Action.
Ponieważ Follet nie mógł utrzymać się z dziennikarstwa, postanowił zacząć pisać powieści. Pierwsze teksty wydawał pod pseudonimami – Zachariasz Stone, Bernard L. Ross czy Martin Martinsen. W 1978 roku wydał pierwszą powieść pod swoim prawdziwym nazwiskiem. „Igła” przyniosła mu sławę ‒ książka sprzedała się w nakładzie 10 milionów egzemplarzy i pozwoliła Folletowi na całkowite skupienie się na pisaniu. Trzy lata po premierze „Igły” powstała wysokobudżetowa ekranizacja w reżyserii Richarda Marquanda. W rolę główną wcielił się Donald Sutherland.
Nie bez powodu wymieniliśmy tutaj nazwisko Sutherlanda. Trzydzieści lat po premierze „Igły” aktor powrócił w kolejnej ekranizacji dzieła Folleta ‒ tym razem w serialowej odsłonie „Filarów ziemi”. Produkcja powstała na podstawie książki o tym samym tytule. „Filary ziemi” to pierwszy tom trylogii „Kingsbridge”, którego fabuła została osadzona w XII-wiecznej Wielkiej Brytanii. Powieść doczekała się nie tylko serialowej adaptacji, ale również zainspirowała twórców do stworzenia gry planszowej, musicalu i gry komputerowej.
Ken Follet to pisarz bardzo różnorodny. Zaczynał od pisania thrillerów szpiegowskich osadzonych w realiach II wojny światowej. Największą popularność zyskał jednak dzięki książkom, w których przedstawił realia średniowiecznej Anglii.
Książki Kena Folleta – „Igła”, „Lot ćmy”, „Filary ziemi” czy „Klucz do Rebeki” – znajdziecie w formie ebooka, audiobooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink. Ponadto kilkanaście innych tytułów dostępnych jest w formie ebooka oraz papierowej.
Czytelnik 21-12-2016
NIECHLUJSTWO EDYTORSKIE!!!! Najlepiej widać kiedy linijka tekstu kończy się podzielonym wyrazem. W następnej linijce jest nowe zdanie. Dokończenia poprzedniego nie ma, nie wiadomo ile tekstu brakuje. Czasami widać, że początek zdania ma się nijak do następnej linijki (ile brakuje?) Powtarza się to kilkadziesiąt razy. (epub - Zima świata)
Czytelnik 06-03-2016
doskonała!
Wszystkie trzy części stulecia Są boskie! Są cudne! Wciągające! Inteligentne! Całe stulecie walk, okrucieństwa, ale i miłości, dramatycznych wyborów i ich konsekwencji, które niosą ze sobą dzieci bohaterów z pierwszej części!
Czytelnik 21-04-2014
Wspaniała powieść, wciąga, nie można się oderwać. Przeżywasz wszystko co się dzieje razem z bohaterami, a w tle dzieje się historia. Przepiękne.
Czytelnik 23-03-2014
Dobra ale nie rewelacyjna
W kontekście historycznym Ken Follet umieszcza dalszy ciąg losów "Końca Gigantów". Niewątpliwa wartością książki jest pokazanie, że polityka a co za tym idzie często decyzje państwowe i rządowe powodują inny przebieg życia poszczególnych ludzi. Tytuł jak najbardziej adekwatny do czasu , który opisuje. Czyta się dobrze i dobry to materiał dla pobieżnego poznania uwarunkowań i przebiegu lat 30, 40 i 50 XX stulecia. Jednak nie jest to proza rzucająca na kolana - mimo poprawności i trafności opisu faktów dynamizm działania jest niewielki i czasami mimo, że porusza wielce ważne dzieje ludzkości, miejscami ciągnie się niepotrzebnie. Oto dobrze napisany podrecznik historii z opisem jej wpływu na ludzi. Zabrakło trochę morału. Ot doszli do władzy ludzie , którzy wysłali kilkadziesiąt milionów ludzi do grobu! A poszczególni ludzie albo to umożliwiali albo w tym przeszkadzali.