Universitas Książki o teatrze - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Moralność milcząca. Odsłanianie interakcyjnych mechanizmów moralności poprzez post-teatr, Ebook | Waldemar Rapior

    Jak milcząco, nieświadomie przyjmowane przez ludzi założenia związane z moralnością wpływają na podejmowanie decyzji moralnych w sytuacji społecznej? By dotrzeć do osadzonej w codziennych doświadczeniach, pozadyskursywnej „moralności milczącejˮ, dr Waldemar Rapior skorzystał z nowatorskiej metodologii. Wraz z reżyserem teatralnym Wojtkiem Ziemilskim, rzeźbiarzem Wojtkiem Pustołą, reżyserką Ulą Hajdukiewicz i performerem Seanem Palmerem zbudował eksperyment badawczy – in...

Co znajdziesz w kategorii: Książki o teatrze

W ofercie księgarni Woblink, wśród książek o teatrze znajdziecie szerokie spektrum tytułów wprowadzających w ten wyjątkowy i fascynujący świat. Tworzą go nie tylko znane sztuki teatralne czy słynny Teatr Telewizji, w którym tworzył chociażby Andrzej Wajda. To także teatr tańca, Teatr Polskiego Radia, wybitni ludzie teatru polskiego i światowego, polscy badacze teatru czy opracowania dotyczące jego historii. Zajrzyjcie zarówno na główną scenę, jak i za kulisy, za które wpuści Was na przykład David Mamet w swojej książce "Prawda i fałsz. Herezja i zdrowy rozsądek w aktorstwie"! Tytuły, jakie znajdziecie w kategorii książki o teatrze są równie bogate i zróżnicowane jak sama tematyka, którą poruszają. Czekają na Was tutaj tacy autorzy i polscy badacze teatru jak Zbigniew Osiński, Roman Dziewoński, Jan Michalik, Piotr Dumała, Joanna Krakowska, czy Zofia Kucówna. Ciekawe i cenne książki o teatrze polskim i światowym ukazują się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Teatralnego, Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego czy Wydawnictwa Naukowego PWN. Niecierpliwie czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki.

Teatr - historia

Wpływ teatru na kulturę jest nie do przecenienia. Od zawsze był to świat, w którym ludzie wyrażali swoje przekonania, uczucia, wzruszenia i radości. Dzięki historii teatru dowiecie się więcej na temat jego wybitnych twórców, artystów oraz sztuk teatralnych. W przystępny sposób wprowadzi Was w nią Marvin Carlson w książce pt. "Teatr", którą znajdziecie na Woblinku jako książkę papierową lub ebook. Polecamy także "Gawędy o teatrze krakowskim" Jana Michalika, wybitnego znawcy historii teatru polskiego. Jeśli jesteście zainteresowani szczególnie krakowską sceną, nie możecie pominąć także jego opracowania "Repertuar Teatru Miejskiego w Krakowie 1913-1918". Innego z wybitnych polskich teatrologów, Jana Ciechowicza, i różne sposoby uprawiania historii teatru możecie poznać w jego ebooku "Teatr i okolice", będącym zbiorem tekstów. Teatr XIX wieku to niezwykle ciekawy obszar badań i analiz - równie wiele interesujących elementów znajdziecie także w teatrze współczesnym. Polecamy na przykład "Teatr, który nadchodzi" Dariusza Kosińskiego, zbiór artykułów i esejów poświęconych najnowszej historii teatru w Polsce.

Ważne postaci polskiego teatru

Teatr tworzą ludzie - toteż tym bardziej warto poznać najważniejsze postaci tej dziedziny sztuki, szczególnie w ramach polskiego teatru. Jedną z nich bez wątpienia jest Helena Modrzejewska - o jej życiu i twórczości możecie przeczytać w książkach Emila Orzechowskiego i Alicji Kędziory, takich jak na przykład "Spotkania u Modrzejewskiej" lub "Helena Modrzejewska. Materiały do badań nad życiem i twórczością aktora II połowy XIX wieku i początków XX wieku". Biografię tej wybitnej aktorki przybliża także Arael Zurli w "Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej". Jeśli ciekawią Was twórcy nieco bardziej współcześni, może zainteresuje Was historia Sławomira Mrożka, przedstawiona w książce "Mrożek. Biografia" Anny Nasiłowskiej lub Tadeusza Kantora, szczególnego artysty polskiego teatru, przedstawiona w książce "Kantor" Krzysztofa Pleśniarowicza? Polecamy także zapoznać się lepiej z twórczością i pracą Jerzego Grotowskiego, na przykład poprzez "Jerzy Grotowski. Tom 1: Źródła, inspiracje, konteksty" Zbigniewa Osińskiego.

Najlepsze książki o teatrze w księgarni internetowej Woblink

Scena teatru widziała już niejedno - tworzą go przecież nie tylko Teatr Narodowy w Krakowie czy Warszawie, ale także liczne mniejsze sceny publiczne i prywatne. O różnych grupach teatralnych przeczytacie chociażby w ebooku "Teatr bliskiego kontaktu. Studia przypadków grup teatralnych" Eweliny Wejbert-Wąsiewicz, Emilii Zimnicy-Kuzioły, Katarzyny Kalinowskiej i Katarzyny Kułakowskiej. Joanna Krakowska w "Odmieńczej rewolucji" opisuje maleńki wycinek z historii performansu, ukazujący wybrane historie od lat 60. do lat 90. XX wieku. Historia queeru miesza się tutaj z historią teatru, Nowego Jorku i kontrkultury. Swoje obserwacje dotyczące współczesnego teatru zebrał także Krzysztof Orzechowski, który opublikował książkę "Teatr świata – świat teatru. Felietony 2016–2017". Książki o teatrze to także pozycje o festiwalach teatralnych (np. "Łódzkie festiwale teatralne. Historia i współczesność"), szkołach teatralnych (chociażby "Finansowanie uczelni teatralnych w Polsce" Agnieszki Orankiewicz), czy wybitnych postaciach, jakie gościła scena teatru. Wiele wciągających książek o wpływie teatru na nasze życie znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki.