Akcja Czytaj na okrągło

Seria z Jakubem Mortką Literatura piękna

Cykl autorstwa Wojciecha Chmielarza z Jakubem Mortką w roli głównej to seria powieści kryminalnych, opowiadających losy tytułowego, warszawskiego komisarza, którego specjalnością są zabójstwa. On sam nie jest ideałem, a po raz pierwszy czytelnik spotyka go, gdy znajduje się w stanie bliskim załamania. Mortka, gdy tylko dostanie szansę, potrafi być bezgranicznie zaangażowany w swoją pracę. Z drugiej strony, na jego stan psychiczny silnie wpływają osobiste porażki. Historia jego życia rozwija się w kolejnych tomach równolegle do pojawiających się zagadek kryminalnych, z którymi komisarz ma do czynienia. Seria powieści o Jakubie Mortce to nie tylko pełne niuansów zagadki związane z tajemniczymi zabójstwami, ale także sposób na wejście do bardzo realnego świata warszawskich policjantów. Na ten cykl autorstwa Chmielarza składa się sześć powieści: “Podpalacz”, “Farma lalek”, “Przejęcie”, “Osiedle marzeń”, “Cienie” oraz “Długa noc”.

Wojciech Chmielarz - mistrz polskich kryminałów

Wojciech Chmielarz jest pisarzem i dziennikarzem pochodzącym z Gliwic, uhonorowanym za powieść “Przejęcie” Nagrodą Wielkiego Kalibru, najważniejszym polskim wyróżnieniem przyznawanym za najlepszy kryminał roku. Zadebiutował w 2012 roku pierwszą książką z serii o Jakubie Mortce, zatytułowaną “Podpalacz”. Dużą popularność, także poza kręgami miłośników literackich kryminałów, przyniosła Chmielarzowi ekranizacja jego powieści “Żmijowisko”, która powstała na zamówienie Canal+ w 2019 roku. Ta niewchodząca w żaden cykl, autonomiczna historia tajemniczego zniknięcia dziewczynki podczas urlopu w tytułowym Żmijowisku pojawiła się na małych ekranach w formie siedmioodcinkowego serialu. Główne role zagrali w nim Paweł Domagała, Agnieszka Żulewska, Cezary Pazura, Piotr Stramowski oraz Wojciech Zieliński. Chmielarz był także uczestnikiem multimedialnego eksperymentu literackiego “Opowiem ci o zbrodni”. Najpopularniejsi polscy twórcy kryminałów stworzyli w jego ramach antologię opowiadań opartych na prawdziwych zbrodniach, jakie miały miejsce w ostatnich kilkudziesięciu latach, a także zrelacjonowali swoje przygotowania do pracy przy opisywaniu takich wydarzeń. Oprócz książki, na antenie Crime+ Investigation, ukazał się także program telewizyjny.

Cykl o Jakubie Mortce - kolejność czytania

Książki z serii o Jakubie Mortce zostały wydane przez dwa polskie Wydawnictwa - Czarne oraz Marginesy. Przedstawiona poniżej kolejność, kluczowa przede wszystkim dla prawidłowego zrozumienia historii samego komisarza, jest zgodna z chronologią wydawania poszczególnych tomów oraz kolejnością rozgrywających się w nich wydarzeń.

“Podpalacz”

W pierwszym tomie serii, w którym spotykamy komisarza Jakuba Mortkę, do zagadkowych wydarzeń, jakimi musi zająć się policjant dochodzi w willi na warszawskim Ursynowie. Wybuchł tam pożar, w którym zginął biznesmen, a jego żona celebrytka jest ciężko poparzona. Początkowo nie wygląda to na sprawę, w której potrzebne byłoby kryminalne śledztwo. Jednak już po jakimś czasie włączony zostaje w nią Jakub Mortka, członek prestiżowej komórki policyjnej, w której praca potrafi niestety także doszczętnie zniszczyć życie prywatne. Trudne relacje komisarza z własną żoną jeszcze się pogarszają, gdy sprawa pożaru staje się coraz bardziej zagmatwana, dochodzenie się przedłuża, a kolejna tragedia wisi w powietrzu …

“Farma lalek”

W Krotowicach, miasteczku zagubionym w Karkonoszach, dochodzi do tragedii. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Zaalarmowana przez rodziców policja prowadzi poszukiwania i dość sprawnie znajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa dziewczyny. Ta nieprzyjemna sprawa wydaje się być szybko rozwiązana - jednak okazuje się, że lokalne stare sztolnie, wyrobiska korytarzowe, kryją niejedną tajemnicę. Mortka miał w zasadzie odpoczywać na swoim stażu w Krotowicach, by móc na nowo przemyśleć własne życia. Nie jest mu to jednak dane - musi ruszyć śladem makabrycznych zbrodni, by powstrzymać największe okrucieństwo, jakie dotychczas napotkał.

“Przejęcie”

Trzeci tom serii o Jakubie Mortce przyniósł Wojciechowi Chmielarzowi Nagrodę Wielkiego Kalibru. To historia grupy Polaków, którzy zostali wybrani do reklamy Coca-Coli i dzięki temu pojechali spędzić wakacje życia w luksusowym hotelu nad oceanem, w samym środku upalnego lata, w Kolumbii. Beztroska przygoda zamienia się w piekło, gdy turyści dostają od Kolumbijczyków propozycję nie do odrzucenia, przez którą nie wszyscy wrócą do Polski … a tu także nie jest kolorowo. Z mostu Gdańskiego w Warszawie, w spokojny sobotni poranek zwisa ciało mężczyzny, który ma rozpruty brzuch, skrępowane ręce, a w dłoni trzyma wciąż zamknięty w skorupce orzeszek ziemny … Jakub Mortka znów wkracza do akcji.

“Osiedle marzeń”

Zamknięte, luksusowe osiedla mogą wydawać się marzeniem wielu Polaków. W jednej z takich eleganckich warszawskich enklaw, ochroniarz znajduje nad ranem zwłoki studentki. To pierwsze z serii wydarzeń, które sprawią, że życie w tym raju na ziemii zmieni się w koszmar. Jakub Mortka wkracza do miniaturowego świata, w którym skondensowane na małym obszarze gniotą się i przepychają: polityka, mafia, seks, narkotyki, ambicje, tajemnice i marzenia, które czasem skutkują koszmarnymi zabójstwami … Mortka nie jest tu sam - towarzyszy mu aspirantka Suchocka, sama nie pozbawiona sekretów.

“Cienie”

W piątym tomie serii kryminałów Wojciecha Chmielarza spotykamy komisarza Jakuba Mortkę w Milanówku. Zginęły tam córka i konkubina słynnego gangstera, zastrzelone z broni podkomisarza Kochana, ten zaś zniknął. W końcu mężczyzna dzwoni jednak do Mortki i błaga go o pomoc, twierdzi bowiem, że ktoś wrabia go w zbrodnię. Tymczasem aspirantka Suchocka próbuje rozwiązać tajemnicę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać kilku mężczyzn gwałcących młodego chłopaka. W kilku z nich rozpoznaje wysoko postawionych polityków i dobrze wie, że gdy tylko ujawni nagranie, ci wszystkiego się wyprą. Ponieważ chłopak popełnił samobójstwo, ma komu zidentyfikować sprawców. Mortka i Sucha łączą siły, by pomóc sobie nawzajem - nawet nie podejrzewają, jak bardzo ich śledztwa się zazębiają, i w jak wielkiego zagrożenia obliczu staną …

“Długa noc”

Szósta, jak dotychczas ostatnia część cyklu o Jakubie Mortce, rozpoczyna się podczas jednej z długich, jesiennych nocy. Do Komendy Stołecznej Policji przychodzi mężczyzna, by zostać ponownie przesłuchany jako świadek w sprawie zabójstwa. Czy kolejne spotkania ujawnią, co dotychczas zataił i dlaczego? W tym samym czasie na ulicę wychodzi młoda kobieta, by po raz pierwszy w życiu w ten sposób zarobić na swoje utrzymanie. Jest spięta i waha się, ale bardzo potrzebuje pieniędzy dla małego syna. Kogo spotka? Po Warszawie krąży mężczyzna w białym terenowym samochodzie, który wie, że to jego ostatnia noc na wolności. Chce więc wykorzystać ją, jak tylko się da i zabić tyle osób, ile tylko możliwe. Do tego Jakub Mortka staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu, w którym stawką jest ocalenie najbliższych mu osób. To będzie naprawdę długa noc.

Książki o Jakubie Mortce w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was wszystkie tomy serii powieści kryminalnych Wojciecha Chmielarza z Jakubem Mortką w roli głównej. Znajdziecie je u nas jako ebooki oraz audiobooki.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Osiedle marzeń. , Audiobook | Wojciech Chmielarz

    Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i ...