Bony podarunkowe na Święta

Molier (Molière) - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Skąpiec, Książka | Molier (Molière)

    Kompletne wydanie Skąpca Moliere’a w klasycznym tłumaczeniu Tadeusza Boya Żeleńskiego, bez cięć w treści, przygotowaliśmy z myślą o uczniach – nie tylko zastosowaliśmy czcionkę ułatwiającą czytanie oraz wygodne marginesy, dzięki czemu wzrok nie męczy się szybko, ale także uzupełniliśmy tekst o przypisy, wyjaśniające trudne lub archaiczne zwroty. Ponadto wydanie zawiera opracowanie z biogramem autora, streszczeniem, kluczową dla utworu problematyką oraz najważniejszymi pojęcia...

Molier (Molière) - książki, ebooki i audiobooki

Molier (Molière) był jednym z najwybitniejszych francuskich komediopisarzy i dramaturgów. Jego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój teatru i literatury europejskiej. Wśród najważniejszych dzieł pisarza znajdują się takie komedie jak „Mizantrop”, „Skąpiec”, „Don Juan”, „Szkoła żon" czy „Świętoszek”.

Teatr Moliera

Molier, a właściwie Jean Baptiste Poquelin urodził się 15 stycznia 1622 w Paryżu. Pochodził z szanowanej rodziny mieszczańskiej, która od pokoleń zajmowała się handlem tkaninami. Ojciec piastował zaszczytną funkcję królewskiego tapicera, którą na dworze króla Ludwika XIII objął później także młody Jean-Baptiste. Tam, w 1643 roku zetknął się z trupą teatralną, (według podań) zakochał w aktorce Madeleine Béjart i razem stworzyli teatr wędrowny - Illustre Théâtre. Wówczas pisarz przyjął pseudonim sceniczny "Molier". Pisarz ukończył także studia prawnicze, jednak szczęśliwie dla literatury, nie podjął pracy w zawodzie.

Illustre Théâtre wystawiała średniowieczne farsy i włoską commedię dell’arte. Nie radzili sobie jednak finansowo. Po bankructwie grupy, Molier został uwięziony za długi. Gdy wyszedł z więzienia kontynuował życie wędrownego aktora. W 1658 roku zespół powrócił do Paryża. Tam zwrócili na siebie uwagę księcia d’Anjou, brata króla Ludwika XIV, wystawiając pierwszą znaczącą komedię, „Pocieszne wykwintnisie” ("Les Précieuses ridicules"). Komedia odniosła tak wielki sukces, że Molier otrzymał mecenat króla oraz przestrzeń do zagospodarowania na nowy teatr - Théâtre du Petit-Bourbon. W 1661 roku teatr Moliera przeniósł się do nowej siedziby w Palais-Royal. Jest to okres gdy dramatopisarz tworzy głównie dla dworu. Molier teatrem zajmował się holistycznie. Był odpowiedzialny za administrację, adaptację dramatów, pisanie sztuk czy reżyserię. Grał też osobiście w sztukach.

Molier zmarł 17 lutego 1673 roku na scenie podczas przedstawienia Chory z urojenia” ("Le Malade imaginaire"). W trakcie odgrywania jednej ze scen, związanej z fikcyjną śmiercią bohatera, artysta zaczął krztusić się krwią. Pomimo swojej choroby (gruźlicy) kontynuował grę. Początkowo odmówiono mu pochówku na cmentarzu katolickim, jednak po interwencji arcybiskupa Paryża, został pochowany poza miastem. Z czasem jego szczątki przeniesiono na cmentarz Père-Lachaise w Paryżu, gdzie znajduje się jego grobowiec.

Twórczość Moliera

Molier był twórcą, który na scenie wykorzystywał szeroką gamę gatunków komediowych, takich jak wielka komedia, farsa, komedia heroiczna oraz komediobalet. Jego sztuki, oparte na tradycji farsy ludowej, były bogate w elementy włoskiej commedie dell’arte oraz klasycznej sztuki komicznej, nawiązującej do dzieł Arystofanesa i Plauta. Molier słynął z satyrycznych przedstawień francuskiej obyczajowości XVII wieku. Na celowniku dramatopisarza były praktycznie wszystkie grupy społeczne - lekarze, prawnicy, księża. W swoich utworach ośmieszał przesadyzm salonowy (np. „Pocieszne wykwintnisie”), hipokryzję religijną (np. „Świętoszek”), a także społeczne maski arystokracji („Don Juan”) i pogardę elit wobec ludzi prostych („Mizantrop”).Twórczość Moliera miała także silne przesłanie humanistyczne. Mimo pesymizmu ukazywał on w swoich dziełach wiarę w rozum ludzki i możliwość przezwyciężenia zła.

Molier pozostaje jednym z największych dramaturgów wszech czasów. Komedie autora nadal są wystawiane na scenach na całym świecie i cieszą się wielką popularnością. Utwory Moliera znajdziecie w księgarni Woblink w formacie ebooka bądź książki papierowej.